Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź112018

11 Paź 2018

Czy hormonoterapia ma zastosowanie w leczeniu raka piersi?

Co to jest hormonoterapia raka piersi?

Hormonoterapia jest jedną z metod leczenia raka piersi zarówno u pacjentek przed, jak i po menopauzie. Warunkiem włączenia takiego leczenia jest obecność receptorów hormonalnych na powierzchni komórek nowotworowych, co stwierdzane jest na podstawie badania wycinka guza. Jest to leczenie mniej toksyczne, a także zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotów choroby.

Jak działa hormonoterapia raka piersi?

Ideą działania hormonoterapii raka piersi jest blokowanie działania endogennych estrogenów na receptory obecne w tkance gruczołowej piersi, nie tylko nowotworowej. Fizjologicznie zaledwie do 10% komórek nabłonka gruczołu piersiowego dorosłej kobiety wykazuje obecność tych receptorów. Wieloletnia hormonalna stymulacja endogenna lub egzogenna tych receptorów może doprowadzić do zwiększonej aktywności podziałowej komórek gruczołu piersiowego, a przez to do rozwoju raka. Istotne są przy tym oba typy receptorów – estrogenowy i progesteronowy. Stymulacja endogenna najczęściej jest związana z nadmierną produkcją estrogenów przez tkankę tłuszczowa lub guzy hormonalnie czynne. Stymulacja egzogenna to najczęściej hormonalna terapia zastępcza. W hormonoterapii raka piersi do dyspozycji mamy kilka metod. Począwszy od tzw. ablacji czyli zmniejszenia wytwarzania endogennych hormonów, co można osiągnąć kastracją chirurgiczną (usunięcie jajników, nadnerczy, przysadki mózgowej) lub farmakologiczną (analogi LHRH, inhibitory aromatazy) skończywszy na blokowaniu oddziaływania estrogenów z receptorem (m.in. tamoksyfen, antyestrogeny, progestageny).

Czy hormonoterapia raka piersi ma skutki uboczne?

Leczenie raka piersi hormonami jest uzupełniające, co znaczy, że stosuje się je najczęściej po chemioterapii. Hormonoterapia raka piersi jest mniej toksyczna niż chemioterapia i umożliwia osiągnięcie długotrwałej remisji (oznacza to, że komórki nowotworowe są niewykrywalne standardowymi metodami badawczymi. Mówi się wtedy o "cofnięciu się" choroby, nie jest to jednak synonim jej braku). Hormonoterapia raka piersi może być stosowana zarówno w przypadku pierwotnego, jak i wtórnego raka piersi. Udowodniono, że leczenie raka piersi hormonami obniża ryzyko wystąpienia nawrotu choroby.
Stosowanie hormonoterapii raka piersi ma jednak skutki uboczne. Najczęściej występują uderzenia gorąca czy zaburzenia miesiączkowania. Mogą pojawić się również nudności i wymioty, bóle kostne, zawroty i bóle głowy, upławy, krwawienie z dróg rodnych, powikłania zakrzepowo-zatorowe, częściowe wypadanie włosów, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych czy zmiany skórne. Wbrew powszechnemu mitowi, hormonoterapia raka piersi nie prowadzi do bezpłodności. - Długotrwale leczenie powoduje niewielki wzrost ryzyka zachorowania na raka trzonu macicy.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa w Poradni Nowotworów Piersi skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny