Wymioty u dziecka - przyczyny, kiedy pójść do lekarza?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Wymioty u dziecka

Wymioty to jeden z odruchów obronnych organizmu. Jest to nagły wyrzut treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka, przez przełyk i jamę ustną. Wymioty to częsty niecharakterystyczny objaw kliniczny wielu chorób. Przyczyny wymiotów mogą być związane z przewodem pokarmowym, ale nie tylko, także z chorobami OUN oraz ze stosowaniem niektórych leków. Czasami ich podłoże jest psychiczne. Pojawiają się przy nerwicy lub przy leczeniu chemioterapeutykami, gdzie sama myśl o wymiotach powoduje ich wystąpienie. Dobrze znaną chorobą związaną z wymiotami jest bulimia.

Wymioty u dzieci – jakie są przyczyny wymiotów u dzieci?

Niemowlęta

U niemowląt "ulewanie się" małej ilości pokarmu (<5-10 ml) podczas karmienia lub wkrótce potem (często połączone z odbijaniem) jest normalne. Nawet wymioty, które występują okresowo, są normą. Za nieprawidłowe uznaje się częste ich pojawianie się. Do najczęstszych przyczyn wymiotów u noworodków i niemowląt wymienia się:

 • ostre wirusowe zapalenie żołądka i jelit (gastroenteritis) - biegunka, gorączka

 • refluks żołądkowo-przełykowy - drażliwość, dławienie się, objawy oddechowe (np. świsty oddechowe), słaby przyrost masy ciała.

Inne ważne przyczyny to:

 • zwężenie odźwiernika - u noworodków w wieku 3-6 tygodni natychmiast po karmieniu występują nawracające chlustające wymioty. niekiedy wyczuwalne jest oliwkowate zgrubienie w prawym górnym kwadracie brzucha, zmniejszona objętość stolców;

 • niedrożność jelit (niedrożność osmółkowa, skręt jelit, atrezja jelit, zwężenie) - wzdęcie brzucha, żółciowe wymioty w pierwszych 24-48 godzin życia (z wyjątkiem zwężenia, gdy występują one później), żółtaczka;

 • wgłobienie jelita (zwłaszcza u niemowląt w wieku > 3 miesięcy) - nasilające się bóle brzucha o charakterze kolki, trudny do opanowania płacz, podciąganie nóżek do brzucha. Potem narastający stan śpiączkowy, krwawe stolce. Objawy te występują zwykle w wieku 3-36 miesięcy;

Wśród rzadszych przyczyn nawracających wymiotów wymienia się chorobę Hirschsprunga (wrodzone schorzenie unerwienia jelita), nietolerancję pokarmową (ból brzucha, biegunka, niekiedy wysypka typu wysypki lub pokrzywki) i zaburzenia metaboliczne (trudności w karmieniu, brak prawidłowego rozwoju i wzrostu, powiększenie wątroby i śledziony, żółtaczka, kardiomiopatia, nieprawidłowe kształty ciała (dysmorfizm), nietypowa woń dziecka).

Dzieci i młodzież

Do najczęstszych przyczyn wymiotów w tej grupie wiekowej zalicza się ostre wirusowe zapalenie żołądka i jelit (gastroenteritis). Inne możliwe przyczyny to:

 • refluks żołądkowo-przełykowy - u dziecka będzie to ciągłe kapryszenie dziecka po jedzeniu, wypluwanie pokarmu, wyginanie się pleców ("prężenie"), słaby przyrost masy ciała

 • zakażenie poza przewodem pokarmowym - gorączka, często objawy ułatwiające lokalizację przyczyny (np. ból głowy, ucha lub gardła, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, bolesne oddawanie moczu, ból w okolicy lędźwiowej, przewlekły wyciek z nosa)

 • zapalenie wyrostka robaczkowego - początkowo ogólne złe samopoczucie i niejasne dolegliwości w okolicy pępka, potem ból zlokalizowany w prawym dolnym kwadracie brzucha, wymioty, niechęć do jedzenia, gorączka

 • ciężkie zakażenie, np. odmiedniczkowe zapalenie nerek (gorączka, ból pleców, bolesne oddawanie moczu), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (sztywność karku, światłowstręt)

 • nadciśnienie śródczaszkowe (na tle nerwowym lub po urazie) - częste budzenie się w nocy, nawracające bóle głowy, które nasilają się przy kaszlu, sztywność karku, zaburzenia widzenia, spadek masy ciała, światłowstręt

 • zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia) - cykle przejadania się lub przeczyszczania, erozja szkliwa zębów, zmiany na rękach spowodowane przez próby wzbudzania wymiotów (objaw Russella)

 • spożycie substancji toksycznej, często w nadmiernych ilościach, np. alkoholu;

 • ciąża.

Wymioty u dziecka - kiedy zgłosić się do lekarza?

Przyczynę wymiotów u dziecka najczęściej stanowią infekcje wirusowe i bakteryjne, które często z powodzeniem leczone są w warunkach domowych i nie wymagają hospitalizacji. Koniecznie jak najszybciej udajmy się z dzieckiem do lekarza, gdy:

 • wymioty wystąpiły u niemowlęcia

 • pojawiły się objawy odwodnienia – początkowo są nimi: niepokój, spierzchnięte wargi, sucha skóra, język pokryty nalotem, oddawanie mniejszej ilości bardziej stężonego (intensywnie żółtego) moczu, z czasem dziecko zaczyna być apatyczne, osłabione i senne

 • wymiotom towarzyszy wysoka gorączka lub silne bóle głowy i silne bóle brzucha, utrata świadomości

 • wymiotach u dziecka zauważymy domieszkę krwi (świeżej lub w postaci ciemnobrunatnych kłaczków) lub żółci

 • wymioty pojawiły się po urazie głowy

 • u dziecka występują regularnie powtarzające się wymioty (np. wymioty tuż po posiłku, wymioty poranne)

 • podejrzewamy, że przyczyną wymiotów jest zatrucie lekami lub substancjami toksycznymi

 • nie udaje nam się powstrzymać wymiotów.

​​​​​​​

W celu umówienia się na konsultacje u lekarza rodzinnego, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.