Torbiel piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Torbiel piersi

Co to jest torbiel w piersiach?

Torbiel w piersiach to guzek, który jest wypełniony płynem. Torbiele to zmiany łagodne, które nie są czynnikiem ryzyka raka piersi. Choć przyczyny ich powstawania nie są do końca zbadane, to najbardziej prawdopodobną hipotezą jest ta mówiąca o zaburzeniach hormonalnych (działanie hormonów płciowych, głównie estrogenu), które powodują odcinkowe poszerzenie przewodu mlecznego w piersi i powstanie w tym miejscu zgrubienia – torbieli. Torbiele najczęściej diagnozuje się u kobiet młodych (w wieku rozrodczym) oraz u kobiet starszych. Wówczas istnieje podwyższone ryzyko pojawienia się torbieli w piersi.

Jakie są przyczyny powstawania torbieli w piersiach?

Torbiele piersi powstają w następstwie proliferacji (rozrostu) komórek wyściełających przewody mleczne (nabłonkowe) zlokalizowane w piersiach oraz okolicznego odkładania włóknika. Prowadzi to do zaczopowania tych przewodów i uniemożliwienia odpływu z nich płynu. Dochodzi do ich poszerzenia, rozdęcia i uformowania się torbieli. Torbiele w piersiach powstają w szczególności poza okresem karmienia piersią, gdyż gruczoł sutkowy od okresu dojrzewania nieustannie produkuje niewielką ilość surowiczej wydzieliny pozwalającej zapewnić drożność przewodów.
Wydzielina ta po zaczopowaniu ujścia przybiera barwę brązową lub niebieską, tworząc tzw. torbiel siną. Często w płynie wypełniającym torbiel odkładają się sole wapnia co prowadzi do ich przebudowy i zwapnienia. Jest to jednocześnie najczęstszy mechanizm ich powstawania. Przyczyna powstawania tego typu zmian nie jest do końca poznana. Z obserwacji wynika, iż największe znacznie mają tu zaburzenia endokrynologiczne. Ma to związek z wpływem na gruczoł piersiowy hormonów przysadki, głównie prolaktyny, a także hormonów płciowych, hormonów kory nadnerczy, insuliny i hormonów tarczycy. Prawdopodobnie rolę w ich rozwoju odgrywają również nieprawidłowe przemiany tłuszczy w organizmie.

Jakie są objawy torbieli piersi?

Torbiele piersi mają postać zmiany lub kilku zmian, które:

 • mają kształt guzka (przypominają bąbelki wypełnione płynem),
 • zwykle są twarde w dotyku, choć zdarzają się także miękkie,
 • są niewielkie - zwykle mają od 1 do 5 centymetrów,
 • są gładkie,
 • można je swobodnie przesuwać między palcami.

Co ważne, torbiele piersi często ulegają zmianom w czasie cyklu miesiączkowego. Przed miesiączką powiększają się i mogą powodować tkliwość i bolesność piersi, a po zakończeniu okresu zmniejszają swoją wielkość.
Poza tym duże torbiele mogą powodować ból promieniujący do pachy, który jest wynikiem nacisku na tkankę piersi.

Jak przebiega diagnoza i leczenie torbieli piersi?

Pierwsze, co powinnyśmy zrobić po wyczuciu niepokojących zmian to udanie się do lekarza ginekologa, onkologa, który w wyniku szczegółowego badania i obserwacji zaleci dalsze leczenie. Na pewno nie możemy zapominać jak ważne jest samobadanie piersi. Trafiając do specjalisty w pierwszym etapie zleci on badanie USG lub mammografie, które pomogą zdiagnozować postać torbieli. Warto przy tym zbadać poziom hormonów we krwi kobiety, gdyż pozwoli to określić, czy mają one bezpośredni wpływ na pojawienie się cysty. Na początku, gdy torbiel jest niegroźna można zastosować kurację farmakologiczną i czekać na poprawę. Jeżeli to nie pomaga zleca on  biopsję cienkoigłową, która polega na odessaniu płynu wypełniającego torbiel. W sytuacji, gdy samo to nie wystarczy trzeba skłonić się do operacyjnego usunięcia. Materiał daje się do badania, aby wykluczyć charakter rakowy.
Do całkowitego usunięcia torbieli dochodzi gdy:

 • pobrany z niej płyn jest zabarwiony krwią,
 • płyn, który znajduje się w niej może powodować rozwój raka,
 • cysta jest na tyle duża, że powoduje bolesność piersi,
 • ma charakter nawracający, po  wcześniejszym usunięciu.

Nawracające torbiele to duży kłopot, jednakże warto podjąć profilaktykę, czyli rezygnacją z codziennych używek takich jak:

 • kawa,
 • herbata,
 • tytoń,
 • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Jakie są naturalne sposoby leczenia torbieli piersi?

Są też zwolennicy naturalnego podejścia w stosunku do leczenia cyst. Polegają one na pozbyciu się stresu życia codziennego, gdyż to on w dużym stopniu powoduje, że jesteśmy spięci. Również dieta jest bardzo istotna i powinna  zawierać witaminy oraz mikroelementy. Dlatego warto spożywać domowe koktajle na bazie świeżych warzyw i owoców. Szczególnie pomaga połączenie marchwi i aloesu, które eliminują torbiele.  Innym sposobem jest przykładanie liści kapusty do piersi na noc w wyniku tego następuje regeneracja. Jeszcze można zastosować leczenie ziołami, które nazywane jest hirsutyzmem. Zwykle są to mieszanki mające w swoim składzie zioła działające przeciwrakowo, czyli: liść brzozy, ziele krwawnika, skrzypu polnego, przywrotnika lub kłącza perzu.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

lek. med. Klaudiusz Czerniawski

lek. med. Klaudiusz Czerniawski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Zbigniew Mentrak

dr n. med. Zbigniew Mentrak
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna