Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi242023

24 Kwi 2023

Poradnia dietetyczna – kompleksowa opieka dietetyczna

Bezpieczne odchudzanie

Redukcja masy ciała jest ważna dla zdrowia i przy bardzo wielu schorzeniach lekarze zalecają swoim pacjentom schudnięcie. Utrata nadwagi musi jednak odbywać się bez szkody dla zdrowia, a tym właśnie kończą się zbyt radykalne diety i drastyczne ograniczenie kalorii. Poradnia dietetyczna ONKOLMED zajmuje się terapią nadwagi, a jej specjaliści pomagają w tworzeniu indywidualnych jadłospisów, tak by były one możliwe do zastosowania przez odchudzające się osoby.

Dieta jest zawsze dopasowywana do potrzeb danego organizmu – pod uwagę brane są takie czynniki jak wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, stopień aktywności fizycznej, rodzaj pracy, alergia na składniki spożywcze. W podobny sposób ustalana jest dieta dla osób, które walczą z zaburzeniami odżywienia i oczekują profesjonalnego wsparcia. Dietetyk przeprowadza wywiad, ocenia dotychczasową dietę oraz dokonuje analizy masy i składu ciała – obejmuje to m.in. określenie poziomu tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, nawodnienia organizmu. Jeśli to konieczne, zlecane są jeszcze badania laboratoryjne.

 

Szczególne wymagania dietetyczne

Dieta nie jest jedynie po to, aby schudnąć. Jej jakość ma wpływ także na zdrowie oraz kondycję fizyczną, dlatego specjalnego menu potrzebują chociażby sportowcy, którzy ze względu na duży wysiłek fizyczny wymagają zwiększonej podaży wybranych składników odżywczych. O dobrze zbilansowanej diecie warto pomyśleć także przy planowaniu ciąży – sposób odżywiania ma wpływ na płodność oraz zdrowie przyszłego dziecka.

Prawidłowo skomponowana dieta jest niezbędna przy alergiach pokarmowych – w poradni dietetycznej można się dowiedzieć, jakich produktów należy unikać i czym najlepiej będzie je zastąpić. Ponadto do poradni warto się zgłosić po operacji albo w trakcie leczenia choroby przewlekłej – właściwa dieta pomoże uniknąć komplikacji i przyspieszy powrót do zdrowia.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny