Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis202019

20 Lis 2019

Przy których nowotworach ma zastosowanie protonoterapia?

Przy których nowotworach ma zastosowanie protonoterapia?

Terapia protonowa (protonoterapia) to najnowocześniejsza metoda leczenia nowotworów złośliwych. Jest ona bardzo skuteczna, a dodatkowo praktycznie nie daje powikłań, dzięki czemu szybko wraca się do zdrowia.

Na czym polega terapia protonowa?

Terapia protonowa, inaczej radioterapia protonowa, radioterapia hadronowa lub protonoterapia, to rodzaj radioterapii, podczas której wykorzystuje się wiązkę protonów - dodatnio naładowanych cząstek, które przenikają przez skórę do guza. Terapia protonowa wykorzystuje ogromną dawkę, bo 230 MeV (megaelektronowoltów), promieniowania protonowego w celu zniszczenia złośliwych zmian nowotworowych. To dużo wyższa dawka niż w standardowej radioterapii. Jednak to nie jedyne różnice. W czasie naświetlania protony formowane są do bardzo wąskiej wiązki (tzw. wiązki ołówkowej) i przenoszone - za pomocą obrazowania 3D - dokładnie do nowotworu złośliwego. Następnie protony uszkadzają DNA komórki nowotworowej, przez co niemożliwy jest podział komórki nowotworowej, a nawet następuje jej śmierć. Dzięki temu, że wiązka promieniowania dociera do guza z dużą precyzją, znajdujące się wokół zdrowe tkanki pozostają praktycznie nienaruszone. W związku z tym ryzyko powikłań po protonoterapii jest znacznie mniejsze niż w przypadku konwencjonalnej terapii, a co za tym idzie - szybciej też wraca się do zdrowia.

Terapia protonowa – dla kogo jest przeznaczona?

Ta najnowocześniejsza metoda leczenia nowotworów złośliwych jest przeznaczona głównie dla chorych, u których konwencjonalne naświetlanie nie może być stosowane, ponieważ nowotwór znajduje się w szczególnie trudno dostępnych miejscach (i w związku z tym nie można go usunąć dostępnymi dotąd metodami), jest zbyt głęboko usytuowany, zbyt blisko sąsiaduje z ważnymi organami (wrażliwymi na uszkodzenia) lub gdy konwencjonalna terapia naraża chorego na poważne powikłania. 

Przy których nowotworach ma zastosowanie protnoterapia?

Protonoterapia nie jest samodzielną metodą leczenia nowotworów – można ją łączyć z leczeniem chirurgicznym, chemioterapią, terapią celowaną molekularnie lub innymi metodami radioterapeutycznymi. Protonoterapia  przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu raka płuc, raka gruczołu krokowego, nowotworach mózgu oraz w niektórych przypadkach raka piersi.

Gdzie można pójść na konsultację do radioterapeuty?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia gdzie można przyjść na konsultację do radioterapeuty.

W celu umówienia się na konsultację do radioterapeuty skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel.: +48222902337

Źródła:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/terapia-protonowa-protonoterapia-na-czym-polega-wskazania-do-terapii-p-aa-a649-i1SR-ZSTy.html
zwrotnikraka.pl/protonoterapia-raka-terapia-protonowa/

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny