Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru172019

17 Gru 2019

Jak przebiega rozpoznanie i leczenie międzybłoniaka otrzewnej?

Co to jest międzybłoniak otrzewnej?

Złośliwy międzybłoniak otrzewnej jest znany również pod nazwą pierwotny międzybłoniak otrzewnej. Jest to guz pochodzący z nabłonka otrzewnej i tkanki międzybłonka. Choroba ta występuje rzadziej niż międzybłoniak opłucnej, a liczba mężczyzn jest nieco wyższa niż u kobiet. Złośliwy międzybłoniak otrzewnej jest często rozproszony, obejmując całą lub część otrzewnej. Ponieważ objawy kliniczne międzybłoniaka otrzewnej nie są specyficzne, trudno jest odróżnić gruźlicze zapalenie otrzewnej i guzy przerzutowe w jamie brzusznej, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie i leczenie międzybłoniaka otrzewnej. 

Jakie są przyczyny międzybłoniaka otrzewnej?

Uważa się, że rozwój międzybłoniaka otrzewnej i innych lokalizacji jest bezpośrednio związany z przedłużającym się i intensywnym kontaktem osoby z azbestem. Azbest jest drobnoziarnistym minerałem z klasy krzemianów, często wykorzystywanym w budownictwie, przemyśle metalowym, szklanym, motoryzacyjnym i innych. Pył azbestowy jest bardzo niebezpieczny; wdychanie może powodować raka płuc, pylicę azbestową, międzybłoniak i inne choroby. Jednocześnie od czasu kontaktu z materiałami zawierającymi azbest przed wystąpieniem choroby może trwać dziesiątki lat. Wśród innych czynników nie wyłącza się wpływu promieniowania jonizującego, infekcji wirusowej, kontaktu z krzemianami, parafin. 

Jakie są objawy międzybłoniaka otrzewnej?

Międzybłoniak otrzewnej również późno powoduje objawy. Zazwyczaj pierwszym objawem, na który pacjent zwraca uwagę, jest powiększenie obwodu brzucha. Objaw ten wynika z nagromadzenia w jamie brzusznej płynu, określanego jako wodobrzusze.
Poza tym pojawia się:

 • ból brzucha,
 • wzdęcia,
 • opuchlizna brzuszna.

W nielicznych przypadkach mogą wystąpić:

 • utratęa apetytu,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka lub zaparcia,
 • podrażnienie dróg moczowych,
 • zmiany i zmęczenie miesiączki,
 • gorączka,
 • utrata masy ciała,
 • niedokrwistość,
 • hipoglikemia,
 • kostnienie brzucha,
 • inne objawy kliniczne.

Jak rozpoznaje się międzybłoniaka otrzewnej?

W diagnostyce międzybłoniaka otrzewnej stosuje się badania laboratoryjne i badania obrazowe.

Badania laboratoryjne

Badanie hematologiczne

Pacjenci z międzybłoniakiem otrzewnej mogą mieć trombocytozę, hipoglikemię, zwiększone produkty degradacji fibryny i wysoką immunoglobulinemię. Około 25% pacjentów z międzybłoniakiem otrzewnej ma podwyższony CA125, Duan i wsp. Uważają, że część międzybłonka Guzy pochodzące z komórek mają zdolność do wydzielania CA125. Jeśli u pacjenta występuje przerzuty do międzybłoniaka otrzewnej, a wątroba może zmniejszyć klirens CA125 spowodowany przewlekłą chorobą wątroby, poziom CA125 we krwi można znacznie zwiększyć, ale wzrost CA125 występuje częściej w raku jajnika. Można go również znaleźć w raku trzustki, raku żołądka, raku okrężnicy i raku piersi, więc oznaczenie CA125 we krwi do diagnostyki różnicowej międzybłoniaka otrzewnej ma niewielkie znaczenie.
Badanie wodobrzusza
Wodobrzusze międzybłoniaka otrzewnej mogą być krwawym lub żółtym wysiękiem. Ponieważ komórki międzybłoniaka mają aktywną funkcję wydzielania kwasu hialuronowego, stężenie kwasu hialuronowego w wysięku błonowym może wynosić 0,2-0,8 g / l ( Test zmętnienia), chociaż stężenie kwasu hialuronowego w wysięku surowiczym spowodowanym przez infekcję, guz z przerzutami i niewydolność serca można również zwiększyć, ale więcej niż 0,8 g / l obserwuje się tylko w złośliwym międzybłoniaku, dlatego kwas hialuronowy w wodobrzusze Oznaczanie zawartości kwasu ma wartość referencyjną w diagnostyce międzybłoniaka otrzewnej Z powodu braku antygenu rakowo-płodowego (CEA) w tkance międzybłoniaka, takiej jak zawartość CEA w wodobrzusze jest wyższa niż 10 ~ 15 μg / l, wyklucza się rozpoznanie złośliwego międzybłoniaka. W pewnym sensie ponadto stwierdzono, że poziom kwaśnego mukopolisacharydu w wodobrzusze pacjentów z międzybłoniakiem jest zwiększony, a surowica komórek przeciwbłoniakowych może być stosowana do wykrywania odpowiedniego antygenu z wysięku z surowiczego wysięku. Ponadto, ludzka gonadotropina kosmówkowa w wodobrzusze Zwiększone poziomy (HCG) i normalne poziomy HCG w osoczu mogą pomóc w rozróżnieniu między łagodnym a złośliwym stopniem międzybłoniaka otrzewnej Obecność kolagenu w wodobrzuszu może pomóc w odróżnieniu zmian od międzybłoniaka lub gruczolakoraka z przerzutami.
Cytologia złuszczania wodobrzusza ma pewną wartość kliniczną. Literatura krajowa i obca donosi, że typowych komórek międzybłoniaka nie można znaleźć w wodobrzuszu pacjentów z międzybłoniakiem otrzewnej. W przypadku dużej liczby atypowych lub atypowych komórek międzybłonka lub komórek nowotworowych w wodobrzusze. Analizując i mierząc obszar jądrowy, obszar cytoplazmatyczny i stosunek nukleoplazmatyczny oraz inne parametry, w połączeniu z mikroskopią elektronową i immunohistochemią w celu identyfikacji z proliferacyjnymi komórkami mezotelialnymi i przerzutowym gruczolakorakiem, mięsakiem.

Badania obrazowe

Angiografia żołądkowo-jelitowa

Angiografia żołądkowo-jelitowa ma głównie zastosowanie gdy występują następujące objawy:

 • Zmienia się ciśnienie żylaków jelit, przetoka jelitowa jest zniekształcona, odstępy są poszerzone, a kształt nie jest kompletny.
 • Nieprawidłowe rozmieszczenie skrzywienia jelit, które jest zatłoczone na obrzeżach guza.
 • Jeśli guz jest bardzo ciężki i powoduje zwężenie jelit, może objawiać się jako niepełna niedrożność jelit.
 • Na późnym etapie przewód jelitowy można przylegać i utrwalać, a fałdy błony śluzowej są nienaruszone Powyższe wyrażenia są niespecyficzne i mogą jedynie pośrednio sugerować chorobę.

USG jamy brzusznej

Ponieważ międzybłoniak otrzewnej często towarzyszy wodobrzuszowi, wytwarzanie wodobrzusza zapewnia dobre warunki akustyczne do ultrasonograficznej obserwacji otrzewnej, a lokalizację wodobrzusza i jego morfologię, wielkość i echo oraz częste ultrasonografie międzybłoniaka otrzewnej można wyraźnie obserwować podczas wodobrzusza. Obraz ma następujące cechy:
(1) Otrzewna jest nieregularnie pogrubiona, a niektóre z nich mają duże znaczne zmiany masy, a kształt jest nieregularny, a niektóre z nich są płatkowane.
(2) może być związany z wodobrzuszem, limfadenopatią zaotrzewnową lub przerzutami do innych narządów.
(3) z towarzyszącą większą siecią, pogrubieniem krezki i uciskiem jelit spowodowanym niepełną niedrożnością jelit i zrostami jelitowymi.
(4) Kolorowa ultrasonografia dopplerowska, obfity przepływ krwi wokół masy i jamy wewnętrznej, badanie ultrasonograficzne (USG) ma pewną wartość diagnostyczną dla międzybłoniaka otrzewnej, biopsja pod kontrolą ultradźwięków może uzyskać dokładną diagnozę patologiczną.

Tomografia komputerowa CT

Badanie (tomografia komputerowa TK) jest pomocne w diagnozowaniu międzybłoniaka otrzewnej. Wodobrzusze są najczęstszym objawem międzybłoniaka otrzewnej. Tomografia komputerowa TK wczesnych zmian otrzewnowych jest trudne do wyświetlenia. Kiedy otrzewna, sieć i krezka są szeroko przylegające, CT można szeroko zobaczyć. Nieregularne zgrubienie otrzewnej, zajęcie większej sieci, adhezja do utworzenia plackowatej masy brzusznej, zwiększona gęstość krezki, adhezja do utworzenia gwiazdy lub pomarszczonej masy papierowej, ale wyniki CT nie są łatwe w przypadku raka jajnika, przerzutów raka żołądka i jelit i Identyfikacja przewlekłego zakażenia jamy brzusznej, regularne badanie CT jest bardzo przydatne do obserwowania postępu i skuteczności zmiany.
Inne badania obrazowe, takie jak angiografia trzewna, MRI itp., Mogą być również stosowane do diagnozowania międzybłoniaka otrzewnej, ale z powodu jego traumatycznego lub kosztownego zastosowania nie jest powszechnie stosowane w praktyce klinicznej.

Laparoskopia

Laparoskopia jest prostą i skuteczną metodą diagnozowania złośliwego międzybłoniaka otrzewnej. Mikroskopowo ściana otrzewnej i warstwa trzewna, rozproszone rozmieszczenie guzków, blaszek, mas i włóknistych woreczków wątrobowych (torebka Glissona) Mogą również występować guzki, ale miąższ wątroby nie jest atakowany; pod mikroskopem bez przerzutowego raka wątroby lub jamy brzusznej, ślady innych guzów narządów w miednicy, mikroskopowo w ciemieniowej i trzewnej otrzewnej, zmiany omentalne i Biopsję wykonuje się na wielu połączeniach między zmianą a normalną tkanką. Można użyć większej szczypiec do biopsji, aby uzyskać zadowalającą tkankę do badania patologicznego. Laparoskopia może również wykluczać guzy i choroby jamy brzusznej lub innych narządów w jamie miednicy. Badanie mikroskopowe nie występuje. Powikłania, ale w przypadku dużej liczby wodobrzusza, rozległych zmian w jamie brzusznej i przyczepności do narządów są oczywiste, laparoskopia jest ograniczone.
B-USG i badanie TK, można znaleźć płatkowy obraz guza i wodobrzusze, wodobrzusze wysiękowe, mogą być również krwawe, wodobrzusze w wodobrzuszu, takie jak zwiększone do 120ug / ml, są pomocne w diagnozie, znajdź nowe w wodobrzuszu Biologiczne komórki międzybłoniaka mają wartość diagnostyczną i mogą również analizować chromosomy komórek mezotelialnych puchliny brzusznej, co jest pomocne w diagnozie. Laparoskopię można zobaczyć na powierzchni otrzewnej z guzkami i płytkami. Patologiczne badanie biopsyjne może potwierdzić diagnozę.

Jak leczyć międzybłoniaka otrzewnej?

Chemioterapia dootrzewnowa w hipertemii  (HIPEC). Jest to terapia, która łączy efekty działania podwyższonej temperatury (ok. 42°C) oraz chemioterapii. Po zastosowaniu hipertermii komórki nowotworowe stają się bardziej podatne na cytostatyki ze względu na kwaśne pH i hipoksję zwiększającą efekt cytotoksyczny. Komórki guza zostają wstępnie uszkodzone przez podwyższoną temperaturę, następnie pod wpływem działania cytostatyków są niszczone. Metoda nie jest nowa, stosowana od lat 80. ubiegłego stulecia, a spopularyzowana w świecie przez prof. Paula Sugarbakera z Waszyngtonu. Bardzo dynamicznie rozwija się we wszystkich krajach Europy. 

Gdzie przyjmuje dobry Onkolog?

Jednym z ośrodków zdrowia, gdzie przyjmuje dobry onkolog jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna. W Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego znaleźć można bardzo dobrych specjelistów zajmujących się nowotworami układu pokarmowego.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chemioterapeuty, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
healthfrom.com/pl/disease/h-304.html
pol.ehealthtreats.com/mezotelioma-brjushnoj-polosti
mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162463,miedzybloniak-oplucnej-otrzewnej-i-osierdzia
medicus.lublin.pl/2011/05/post-684/ 

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny