Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj182017

18 Maj 2017

Hemoroidy jako choroba cywilizacyjna

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych – według statystyk okresowo dotyka co drugiego Polaka. Żylaki odbytu (hemoroidy) to choroba, która przestaje być tematem tabu – ludzie coraz częściej o niej rozmawiają i nie wstydzą się swoich dolegliwości.

Hemoroidy - jakie są przyczyny?

Żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku. Sprzyja im siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,dieta uboga w błonnik oraz za mało przyjmowanych  płynów. Wszystkie te czynniki powodują zaparcia i zmuszają jelita do większej pracy. Wówczas w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu, co sprzyja powstaniu żylaków odbytu.
Żylakom odbytu może rownież sprzyjać ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny utrudniając odpływ krwi i upośledza czynność jelit.

Hemoroidy - jakie są objawy?

Do objawów żylaków odbytu (hemoroidów) należą:

  • swędzenie i pieczenie okolic odbytu,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • krwawienie z odbytu o różnym nasileniu.

Gdy pojawia się krwawienie, najczęściej podczas wypróżniania (ślad na papierze toaletowym), to ostatni dzwonek, by pójść do lekarza.
Hemoroidy to choroba, która rozwija się bardzo powoli, dlatego jak najwcześniejsze jej wykrycie powoduje szybsze wyzdrowienie. Bagatelizowanie objawów hemoroidów może miec bardzo poważne konsekwencje.
Proktolog - to lekarz specjalista, który zajmuje się chorobami odbytu.
Lekarz proktolog może zdiagnozować hemoroidy poprzez wywiad, historię chorób i badanie.
Nie zwlekaj i umów się na wizytę do lekarza proktologa.
Konsultacje proktologiczne w Onkolmed Lecznica Onkologiczna prowadzą chirurdzy proktolodzy z dużym doświadczeniem.
Na wizycie można również wykonać rektoskopię.

W celu umówienia się na konsultację u proktologa, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny