Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lut142018

14 Lut 2018

Najczęstsze choroby mózgu - nowotwory mózgu

Najczęstsze choroby mózgu - czym są nowotwory mózgu?

Nowotwory mózgu nie omijają ani dorosłych, ani dzieci. Rosną szybko lub bardzo powoli. Obok podziału na łagodne i złośliwe istnieje też podział na pierwotne i wtórne guzy mózgu. Pierwotne powstają bezpośrednio z tkanki mózgu, a wtórne są wynikiem przerzutów do mózgu z innych narządów, w których rak się rozwinął, na przykład z płuc lub piersi.
Nawet łagodne guzy mózgu bywają jednak również niebezpieczne. Bo choć nie niszczą tkanek, tak jak złośliwe, to jednak rozrastając się wewnątrz czaszki i uciskając na sąsiednie tkanki, mogą stwarzać poważne problemy. Usunięcie łagodnego guza bez naruszenia zdrowej tkanki mózgowej też bywa czasem trudne – wiele zależy od jego lokalizacji.
U dorosłych najczęściej występują dwa typy nowotworów mózgu: glejaki i oponiaki. Oponiaki stanowią około 20 proc. guzów i uchodzą za stosunkowo łagodne. Glejaki mają różne stopnie złośliwości. Według czterostopniowej klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do najłagodniejszych glejaków należą między innymi gwiaździak włosianokomórkowy i wyściółczak śluzowo-brodaweczkowaty (I stopień złośliwości), a najgroźniejszym (IV stopień złośliwości) jest na przykład glejak wielopostaciowy, najczęstszy u dorosłych, oraz rdzeniak.

Więcej na temat padaczki przeczytać można w artykule: Zobacz jaki nowotwór może zaatakować twój mózg

W celu umówienia się na konsultację u neurochirurga, neurologa, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny