Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis062017

06 Lis 2017

Neurologiczny ból pleców

Co to jest ból pleców?

Ból pleców to ból, napięcie lub sztywność mięśni okolicy okołokręgosłupowej, często z towarzyszącym promieniowaniem bólu wzdłuż kończyny. Najczęstsze są dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Do występowania tych dolegliwości usposabiają wady wrodzone kręgosłupa, zaburzenia postawy, ciężka praca fizyczna (w tym z użyciem maszyn wywołujących wibracje), uczestnictwo w wypadku drogowym, dźwiganie ciężarów, nadwaga, siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej oraz związane z tym osłabienie mięśni oraz więzadeł kręgosłupa.

Ból pleców – dlaczego trzeba zgłosić się do neurologa?

Dlatego nie należy bagatelizować tego objawu, tylko zgłosić się do lekarza neurologa, który ustali przyczynę bólu pleców, a wówczas można wdrożyć właściwe leczenie. Bóle pleców mogą mieć charakter nawrotowy. Nawroty te mogą być krótkotrwałe i ustępować po kilku dniach albo mogą trwać dłużej, wywołując czasem zaburzenia neurologiczne świadczące o uszkodzeniu nerwów, np.:

  • opadanie stopy przy chodzeniu,
  • opadanie na piętę przy próbie chodzenia na palcach,
  • niezamierzone uginanie kończyny dolnej w stawie kolanowym podczas chodzenia,
  • pociąganie całej kończyny (uczucie pozostawiania kończyny w tyle) podczas chodzenia,
  • zaburzenia w oddawaniu moczu (parcie na mocz, trudności w oddaniu moczu albo nietrzymanie moczu) lub podobne zaburzenia w oddawaniu stolca.

Dość często jeszcze pokutuje wśród pacjentów określenie bólu pleców „zapaleniem korzonków nerwowych”. Nie jest to jednak właściwa nazwa dla tej dolegliwości, ponieważ przyczyną bólu nie jest faktyczny stan zapalny korzeni nerwowych (choć tak to niegdyś sobie tłumaczono), lecz ich ucisk przez uwypuklone jądro miażdżyste generujący silne doznania bólowe. Współczesną nazwą, która w medycynie zastąpiła „zapalenie korzonków nerwowych” jest „bólowy zespół kręgosłupowo-korzeniowy”.

 

W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny