Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi232018

23 Kwi 2018

Na czym polega biopsja cienkoigłowa piersi?

Na czym polega biopsja cienkoigłowa piersi?

Biopsja cienkoigłowa polega na pobraniu zmiany za pomocą cienkiej igły (0,6-0,7 mm) w znieczuleniu miejscowym. Wskazaniami do jej wykonania są wykrycie zmiany niezłośliwej w badaniach obrazowych, wznowa miejscowa raka. Ewentualnie można ją wykonać w celu diagnostyki guzów o zaawansowaniu miejscowym i regionalnym, pozyskania materiału do oznaczenia stanu receptorów (ER, PgR) w raku piersi. Ponadto ma zastosowanie także lecznicze, gdyż można ją wykorzystać w celu uwolnienia płynu z torbieli.
Lekarz onkolog za pomocą USG uwidacznia podejrzaną zmianę w piersi, a następnie wprowadza w nią cienką igłę. Pobrany w ten sposób materiał rozprowadza się na szkiełku laboratoryjnym, wykonuje rozmaz, a następnie odpowiednio konserwuje. Potem zabezpiecza się go w suchym pojemniku i wysyła do badania mikroskopowego.
Metoda jest szybka i mało uciążliwa, nie jest jednak dokładna (szacuje się, że ok. 20 proc. wyników jest fałszywych!). Za pomocą cienkiej igły można pobrać do badania jedynie materiał komórkowy, który jest absolutnie niewystarczający do prawidłowej, pełnej i jednoznacznej oceny diagnostycznej.

Czy biopsja cienkoigłowa piersi boli?

Biopsję cienkoigłową piersi wykonuje się bez znieczulenia (ból porównywalny do pobrania krwi), do biopsji cienkoigłowej piersi stosuje się bardzo cienkie igły, co minimalizuje dolegliwości podczas badania. Biopsja cienkoigłowa piersi wymaga współpracy ze strony Pacjentki. Aby była całkowicie bezpieczna, podczas badania Pacjentka nie może się poruszyć.

Gdzie jest wykonywana biopsja cienkoigłowa piersi?

Teraz, kiedy już wiemy na czym polega biopsja cienkoigłowa piersi, odpowiedzmy sobie na pytanie gdzie ją wykonać.
Biopsja cienkoigłową piersi możne być wykonana w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa na wizycie u onkologa, ginekologa.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny