Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź102018

10 Paź 2018

Jak zmniejszyć przerośnięte piersi?

Co to są przerośnięte piersi?

Przerost piersi (makromastia, gigantomastia) jest rzadkim schorzeniem tkanek łącznych piersi , w którym piersi stają się nadmiernie duże. Stan ten jest często podzielony w zależności od ciężkości na dwa typy:

  • makromastia,
  • gigantomastia.

Przerost piersi może być spowodowany zwiększoną wrażliwością histologiczną na określone hormony, takie jak żeńskie hormony płciowe, prolaktyna i czynniki wzrostu. Przerost piersi jest łagodnym powiększeniem, które może wystąpić w obu piersiach (obustronnie) lub tylko w jednej piersi (jednostronnie).
Istnieją różne definicje tego, co jest uważane za nadmierną tkankę piersiową, czyli oczekiwaną tkankę piersiową i niezwykłą tkankę piersiową, od zaledwie 0,6 kg (1,3 funta) do 2,5 kg u większości lekarzy definiowanie makromastii jako tkanki nadmiernej o masie ponad 1,5 kg. Niektóre zasoby odróżniają makromiastię, gdzie nadmierna tkanka piersi jest mniejsza niż 2,5 kg, i gigantomastia, gdzie nadmierna tkanka piersi ma więcej niż 2,5 kg. Powiększenie może powodować dyskomfort w mięśniach i nadmierne rozciąganie się powłoki skórnej, co może prowadzić w niektórych przypadkach do owrzodzenia.
Przerost piersi może wpływać na piersi w równym stopniu, ale zwykle dotyka jednej piersi bardziej niż drugiej, powodując asymetrię, gdy jedna z nich jest większa od drugiej. Choroba może również indywidualnie wpływać na sutki i otoczkę zamiast lub w uzupełnieniu do całej piersi. Efekt może powodować niewielkie zmiany rozmiaru w wyjątkowo dużej asymetrii piersi. Przerost sutka jest sklasyfikowany w jednej z pięciu sposobów: albo jako pokwitania (przerost), dziewicze ciążowej (ciężarna makromastia), u dorosłych kobiet, bez widocznej przyczyny, związanej z penicyloaminy terapii, i związanego z ekstremalnych otyłości. Wiele definicji makromiastii i gigantomastii opiera się na określeniu "nadmierna tkanka piersi", a zatem są one nieco arbitralne.

Jak leczyć przerośnięte piersi?

Leczenie przerośniętych piersi polega na chirurgicznej redukcji piersi. Wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym.
Jest kilka metod zmniejszania piersi: każda z operacji redukcji piersi opiera się na bezpieczeństwie unaczynienia (dopływu krwi) do pozostawionego fragmentu piersi i skóry. Dobór metody odpowiedniej dla konkretnej Kobiety następuje na wizycie u chirurga plastycznego, po zebraniu wywiadu (ważne jest, aby poinformować przed zabiegiem, że Pacjentka nie będzie mogła karmić piersią w przyszłości!), badaniu fizykalnym i omówieniu indywidualnych preferencji.
Najczęściej wykonywana redukcja piersi opiera się na szypule dolnej, rzadziej na szypule górno-przyśrodkowej, co dla Pacjentki oznacza zachowanie kompleksu otoczka-brodawka, bez konieczności robienia przeszczepu brodawki.
W przypadku piersi olbrzymich (w ocenie wielkości piersi i ich opadnięcia kierujemy się odległością od wcięcia mostka do brodawki) koniecznym zabiegiem jest redukcja piersi sposobem Thoreka, umożliwia ona redukcję miseczki o kilka rozmiarów, pozwala jednocześnie podnieść obwisły biust, ale wiąże się z koniecznością przeszczepu kompleksu otoczka-brodawka (przeszczepione, własne brodawki wyglądają tak jak przed zabiegiem, ale mogą występować w zakresie skóry zaburzenia czucia oraz uniemożliwiają laktację, gdyż w trakcie ich przeszczepiania przecinane są przewody mlekowe). Kolejnym minusem zabiegu redukcji piersi jest blizna w kształcie odwróconej litery T (znajduje się w dolnej połowie piersi i w fałdzie podsutkowym).
Rekonwalescencja po zabiegu redukcji piersi trwa około 2-4 tygodnie. Po zabiegu Pacjentka dostaje od prowadzącego chirurga dokładne zalecenia odnośnie noszenia specjalnie dobranego biustonosza, unikania czynników zakażenia ran, pielęgnacji blizn. Współpraca Pacjentki i lekarza w okresie pooperacyjnym daje gwarancję ładnego efektu estetycznego.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny