Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj302019

30 Maj 2019

Czy terapia Simontona jest szansą dla chorych na nowotwór?

Czy terapia Simontona jest szansą dla chorych na nowotwór?

Terapia Simontona to terapia, która   dąży do zadbania o wszystkie aspekty życia pacjenta, ułatwiając mu tym samym szybszy powrót do zdrowia oraz zwiększając komfort życia z chorobą. 

Na czym opiera się terapia Simontona?

Terapia Simontona opiera się na działaniach w następujących dziedzinach:

  • zachowanie (relaks, budowanie zdrowych nawyków), 
  • przekonania (zmiana niezdrowych przekonań), stawianie celów,
  • emocje (utrzymywanie nadziei, radzenie sobie z negatywnymi emocjami – także ze stanami kryzysowymi, radzenie sobie z codziennymi stresami),
  • duchowość (odkrywanie sensu życia, poczucia spełnienia, kształtowanie zdrowych przekonań, radość życia, stosunek do śmierci),
  • stosunki społeczne i rodzinne(budowanie systemu wsparcia, umiejętności    komunikacji międzyludzkiej),
  • fizyczność (dieta, ruch, zabawa). 

Na czym polega terapia Simontona?

Gdy pojawi się jakikolwiek dyskomfort/ból emocjonalny, pacjent z pomocą terapeuty wypisuje wszystkie myśli, które go spowodowały. Następnie posługując się pewnymi wytycznymi do każdego niezdrowego przekonania formułuje kilka nowych, zdrowych przekonań. Przekonania pozytywne to np: „Na pewno wyzdrowieję.”, a zdrowe: „Mogę wyzdrowieć niezależnie od tego, jak bardzo jestem chory.”.
Gdy nowe, zdrowe przekonania zostały zapisane,– trzeba zastąpić stare przekonania nowymi. Jak? Czytając je w momentach kryzysu. Czytając je kilka razy dziennie oraz koncentrując się na nich. Ktoś może powiedzieć, że to sztuczny proces wprowadzania zmian, ale tak naprawdę polega dokładnie na tym samym mechanizmie, który spowodował, że niezdrowe przekonania zadomowiły się w umyśle. One też były powtarzane, słuchane, czytane I „afirmowane” – tyle tylko, że na mniej świadomym poziomie. Po pewnym czasie nowe przekonania stają się automatyczne i nie wymagają już energii i wysiłku.
Drugim ważnym elementem jest praca z wyobraźnią. Terapeuci stosują prowadzone medytacje wizualizacyjne, związane z systemem odporności, pogodzeniem się z własną śmiertelnością czy z budowaniem nadziei. Pacjenci zachęcani są też do samodzielnej medytacji, a także pracują na przykład z rysunkami, które obrazują w jaki sposób organizm radzi sobie z chorobą. Dzięki temu docierają do swoich zasobów i nabierają wiary w możliwość wyzdrowienia czy polepszenia samopoczucia.
Simonton zwrócił uwagę na coś niezwykle ważnego. Gdy osoba zachoruje, to jedną z pierwszych rzeczy z jakich rezygnuje, jest…zabawa. Nawet potoczne myślenie do tego skłania: „Jak ty możesz się bawić i cieszyć, przecież jesteś taki chory”. A przecież zabawa i radość wpływają niezwykle pozytywnie nie tylko na psychikę, ale mają bardzo bezpośrednie przełożenie na procesy fizjologiczne w naszym organizmie – te procesy, które wspierają proces zdrowienia i utrzymywania zdrowia. W związku z tym, w terapii simontonowskiej kładzie się ogromny nacisk na odkrywanie wszelkich możliwych rzeczy, które sprawiają radość i zabawę, oraz wykonywanie ich.
Pacjent ma przede wszystkim dbać o siebie, o swój komfort fizyczny i psychiczny. Siedzenie  i smucenie się chorobą nie sprzyja zdrowieniu. Jednocześnie nie jest to terapia, która ma wytwarzać iluzje. Terapia Simontowska opiera się na budowaniu poczucia, że wszystko jest możliwe, zarówno to najlepsze, jak i to najgorsze, i na wszystko trzeba być gotowym. Narzekanie, martwienie się I lęk (dość powszechna pierwsza reakcja na diagnozę) nie pomagają w osiąganiu pozytywnego zakończenia, w związku z tym, należy się koncentrować na pozytywnych stronach życia w czym skutecznie pomoże nam psychoonkolog  wykorzystując Metodę Simontona.
Doktor Simonton napisał kilka książek, w których opisuje pracę z pacjentami, najbardziej znana to „Triumf życia”. Wiele badań dowodzi skuteczności tego rodzaju interwencji psychoterapeutycznej. 

Gdzie udać się na taką terapię?

W Onkolmed Lczenica Onkologiczna na Ursynowie przyjmuje psychoonkolog dr n. med. Ewa Anna Kosakowska która prowadzi bardzo skuteczne terapie z zastosowaniem Metody Simontona.

W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

źródło: pozaschematy.pl/2007/06/06/program-simontona-szansa-dla-chorych-na-nowotwor-i-nie-tylko/ 

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny