Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj182018

18 Maj 2018

Czy torbiele jajnika są groźne?

Co to jest torbiel jajnika?

Torbiel (inaczej cysta), to zamknięta jama wypełniona płynem. Torbiele jajników mogą występować u kobiet w każdym wieku. Dzielą się na czynnościowe (związane z funkcją jajnika) i patologiczne.
W większości przypadków mają one charakter łagodny, jednak nawet łagodne torbiele mogą dawać objawy. Torbiele nie zawsze trzeba operować, zawsze jednak należy je obserwować.
Torbiele jajnika dzielą się na czynnościowe i nieczynnościowe.

Torbiele czynnościowe jajnika
Torbiel pęcherzykowa
W trakcie prawidłowego cyklu miesiączkowego komórka jajowa dojrzewa tworząc tzw. pęcherzyk Graafa. Pęcherzyk ten pęka i komórka wydostaje się swobodnie do jajowodu. W przypadku zaburzeń hormonalnych może się zdarzyć, że nie pojawi się sygnał inicjujący pęknięcie pęcherzyka, który z biegiem czasu wypełnia się płynem i rozrasta tworząc torbiel.

Torbiel ciałka żółtego
Pęknięty pęcherzyk Graafa fizjologicznie przekształca się w ciałko żółte, które, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, zanika. Zdarza się jednak, że ciałko to nie zanika a w jego wnętrzu powstaje torbiel ciałka żółtego.

Nieczynnościowe torbiele jajnika
Torbiele endometrialne (zwane czasem czekoladowymi)
Torbiel czekoladowa to cysta tworząca się w przebiegu endometriozy– choroby polegającej na „wszczepianiu się” endometrium (tkanki wyścielającej wnętrze macicy) do innych tkanek. Powstające torbiele są wypełnione ciemnobrunatną krwią – stąd ich nazwa.

Torbiele dermoidalne (inaczej skórzaste)
Zawierają min. komórki naskórka, tłuszczowe a nawet tkankę kostną, czy zęby. Tkanki te pochodzą prawdopodobnie z nierozwiniętego organizmu płodu.

Zespół policystycznych jajników
Jeśli chodzi o jajniki torbielowate (zespół wielotorbielowatych jajników, zespół policystycznych jajników, PCOS), tworzą się wtedy liczne torbiele powodujące powiększenie się jajników. W schorzeniu tym nie dochodzi do owulacji, zwiększa się natomiast poziom hormonów płciowych męskich powodujących występowanie u kobiety cech somatycznych męskich. W takim przypadku zwykle występują nieregularne miesiączki i niepłodność.

Torbiel jajnika – jakie są objawy torbieli jajnika?

  • Objawy torbieli jajnika nie są jednoznaczne. Co ważne często torbiele jajników nie dają żadnych objawów, a są wykrywane przypadkiem w czasie badania USG. Inne objawy torbieli jajnika to:
  • problemy z miesiączką, zaburzenia krwawienia,
  • krwawienie niezwiązane z miesiączką,
  • ból jajnika lewego lub ból jajnika prawego, w zależności od tego, po której stronie znajduje się jajnik z torbielami,
  • ból odczuwany w trakcie stosunku,
  • pogarszające się samopoczucie, ból głowy, nerwowość, omdlenia, nudności, wymioty.

Torbiel jajnika – jak przebiega diagnostyka torbieli jajnika?

Objawy wywołane przez torbiel jajnika nie zawsze występują wszystkie razem lub pojedynczo. W każdym razie po wystąpieniu objawów torbieli jajnika warto wybrać się do ginekologa. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań, np. badanie USG transvaginalne, badanie poziomu hormonów we krwi oraz biopsję torbieli. Wówczas będzie można określić, czy torbiel na jajniku nie jest nowotworem złośliwym.

Jak leczy się torbiele jajnika?

Różne rodzaje torbieli na jajnikach wymagają różnego postępowania. W przypadku torbieli czynnościowych wystarczająca jest zazwyczaj kontrola torbieli w badaniu USG. Badanie takie wykonuje się w 5–7 dniu cyklu. Leczenie zazwyczaj nie jest konieczne i torbiele te ustępują samoistnie.W niektórych przypadkach lekarze decydują się na zastosowanie terapii hormonalnej – tabletki antykoncepcyjne.
Torbiele czekoladowe w endometriozie reagują na leczenie gestagenami lub analogami gonadoliberyny, jednak często konieczne bywa ich usunięcie operacyjne. W przypadku torbieli endometrialnych dość często zdarza się pęknięcie torbieli, które może skutkować groźnym zapaleniem otrzewnej i wstrząsem. Dlatego też często konieczne jest leczenie operacyjne, aby temu zapobiec. W przypadkach małych torbieli możliwe jest ich nakłucie i drenaż. Niestety torbiele endometrialne charakteryzują się dużą częstością nawrotów i wtedy konieczna jest bardziej radykalna operacja z usunięciem jajnika.
Torbiele skórzaste, ze względu na częstość powikłań leczy się równiez operacyjnie. Powikłaniem torbieli skórzastej jajnika może być nie tylko jej pęknięcie do jamy otrzewnej ale także jej zropienie, skręt szypuły torbieli (który może doprowadzić do martwicy przydatków) czy przebicie torbieli do pęcherza moczowego.Torbiele skórzaste są najczęściej łagodne jednak w około 2% przypadków okazują się zmianami złośliwymi.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny