Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru152020

15 Gru 2020

Grzybica penisa - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest grzybica penisa?

Grzybica penisa, czyli drożdżakowe zapalenie błon śluzowych w okolicach intymnych rzadko skłania mężczyzn do wizyty u lekarza. To błąd, bo domowe sposoby na grzybicę prącia często są nieskuteczne i konieczne staje się stosowanie leków na receptę. Objawów grzybicy penisa nie można lekceważyć, nie tylko z powodu uciążliwego swędzenia skóry, ale też dlatego, że może ona być wynikiem innych chorób, w tym cukrzycy.
Ze względów anatomicznych grzybica narządów płciowych u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet. Tak naprawdę trudno tu jednak o wiarygodne statystyki, ponieważ panowie niechętnie korzystają w takich sytuacjach z pomocy specjalistów − albo ignorują problem, albo leczą się na własną rękę. Jednak nie każdy przypadek inwazji drożdżopodobnych grzybów z rodzaju Candida na błony śluzowe penisa można zignorować. Nie zawsze też działają dostępne bez recepty miejscowe leki przeciwgrzybicze. 

Jakie są przyczyny grzybicy penisa?

Poza stresem, nadużywaniem leków i niewłaściwą dietą jest kilka czynników mających wpływ na grzybicę u mężczyzn. Można je podzielić na dwie grupy. Zależne i niezależne od mężczyzny.

Przyczyny niezależne od mężczyzny

Na rozwój zakażenia penisa wpływ może mieć przyjmowanie sterydów, stosowanie środków plemnikobójczych, uczulenie na lateks, nadwaga lub utajona cukrzyca. Najważniejszymi przyczynami są jednak: atak drożdżaka Candida i stosunek z zarażoną partnerką.
Atak drożdżaka
Główną przyczyną choroby jest grzyb występujący w organizmie człowieka. Niegroźny, do momentu aż zacznie zawodzić system immunologiczny. Kiedy organizm człowieka poddany jest terapii antybiotykowej lub zmaga się z poważną chorobą, może dojść do ataku nieszkodliwego dotąd - drożdżaka Candida. Grzyb szybko namnaża się w miejscach ciepłych i wilgotnych - narządach płciowych i jamie ustnej.
Stosunek seksualny z zarażoną partnerką
Grzybica przenosi się na partnera seksualnego, więc łatwo zarazić się od swojej partnerki. Jest to kolejna przyczyna drożdżycy penisa. Warto w tym miejscu podkreślić, że po rozpoznaniu jej objawów u któregoś z partnerów, należy całkowicie zaprzestać kontaktów seksualnych, aż do momentu całkowitego wyleczenia, obu chorych osób.

Przyczyny zależne od mężczyzny

Seks z wieloma partnerkami
Większość kobiet, co najmniej raz w życiu zachoruje na grzybicę. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia należy współżyć z jedną, zdrową kobietą, a w razie pojawienia się bólu penisa lub plam na żołędzi, zastosować kurację wraz z partnerką.
Niewłaściwe nawyki higieniczne
Rezultatem złych nawyków higienicznych może być przenoszenie chorób, bakterii i grzybów. Zarówno przesadna pielęgnacja, jak i zaniedbania w higienie osobistej mogą powodować rozwój grzybicy. Aby jej zapobiegać należy unikać mocno perfumowanych żelów i mydeł pod prysznic, ponieważ mogą powodować obrzęk penisa, co sprzyja rozwojowi grzybicy prącia. Podstawą higieny jest regularne mycie całego ciała, noszenie czystych ubrań i mycie dłoni po wizycie w toalecie, zwłaszcza w toalecie publicznej. Grzyby chętnie lokują się w wilgotnych gąbkach i ręcznikach. Ich rzadkie zmienianie sprzyja rozwojowi drożdżaków, co w konsekwencji zwiększa ryzyko zakażenia. Podobnie jak wspólne korzystanie przez kilka osób z ubrań i ręczników. Optymalne warunki namnażania się zapewnia grzybom obcisła bielizna oraz stroje, które sprzyjają utrzymywaniu sie ciepła w okolicach intymnych.

Jakie są objawy grzybicy penisa?

Grzybica penisa w początkowym okresie choroby może przebiegać bezobjawowo. Jak wynika ze statystyk aż u 20% zakażonych mężczyzn, u których wykryto obecność drożdżaków, nie pojawiło się zapalenie penisa i związane z nim objawy. Dopiero w kolejnym etapie mogą pojawić się: 

  • zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie penisa, zwłaszcza żołędzi,
  • ból penisa, odczuwany zwłaszcza podczas oddawania moczu czy ejakulacji,
  • biały nalot o nieprzyjemnym zapachu pod napletkiem,
  • czerwone plamki na penisie (ale ten objaw może świadczyć nie tylko o infekcji grzybiczej, ale również o infekcji bakteryjnej czy wirusowej),
  • wysuszenie żołędzi - mogą pojawić się mikropęknięcia, łuszczenie skóry,
  • bolesne pęcherzyki, z których wydobywa się krew i ropa,
  • biała grudkowata wydzielina z prącia,
  • uczucie parcia na pęcherz moczowy,
  • zwężenie napletka (stulejka) - ten objaw może pojawić się przy nawracającej, przewlekłej grzybicy penisa.

Gdy pojawi się, któryś z powyższych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej urologa, który zrobi odpowiednie badania, potwierdzające infekcję grzybiczą i zastosuje odpowiednie leczenie.

Jak leczyć grzybicę penisa?

Lekarz (dermatolog, urolog lub po prostu lekarz pierwszego kontaktu) stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem, ogląda też narządy płciowe w celu potwierdzenia rozpoznania. Gdy ma wątpliwości, może pobrać wymaz z żołędzi i spod napletka i wysłać do laboratorium na posiew lub wykonać preparat mikroskopowy, przykładając szkiełko do zainfekowanej powierzchni.
Leczenie grzybicy penisa jest skuteczne w 80-90% przypadków i polega miejscowym aplikowaniu maści przeciwgrzybiczych raz dziennie przez 3-7 dni. Najczęściej stosuje się kremy zawierające flukonazol, klotrimazol, ekonazol, ketokonazol,mikonazol. Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi pożądanych efektów, lekarz decyduje o rozpoczęciu kuracji doustnej. Leczenie powinna podjąć również partnerka, nawet jeśli nie ma objawów grzybicy. Do czasu wyleczenia należy zrezygnować z seksu. Grzybica penisa, tak jak każda inna grzybica lubi niestety powracać.

Gdzie pójść na konsultację do lekarza urologa?

Jest wielu lekarzy urologów pracujących w szpitalach czy to w przychodniach. Jedną z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie działa jedna z najlepszych Poradni Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują jedni z najlepszych urologów, onkologów.
Przychodząc na konsultacje do urologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna można być pewnym, że lekarz dokładnie przeanalizuje posiadane wyniki badań przez pacjenta, jeśli to konieczne zleci dodatkowe badania i wdrąży właściwe leczenie.

W celu umówienia się nakonsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
apteline.pl/artykuly/grzybica-penisa-wstydliwa-przypadlosc-ktorej-nie-wolno-ignorowac
poradnikzdrowie.pl/seks/choroby-intymne/grzybica-penisa-przyczyny-objawy-i-leczenie-grzybicy-penisa-aa-HRtX-VG4X-rRRd.html
medme.pl/artykuly/grzybica-penisa-i-zoledzi-przyczyny-objawy-i-leczenie,67079.html
zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowie-mezczyzny/Grzybica-penisa-przyczyny-objawy-leczenie

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny