Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi202021

20 Kwi 2021

Nabyte i wrodzone skrzywienie penisa - przyczyny i leczenie

Skrzywienie penisa jest częstą przypadłością trapiącą mężczyzn. Choć jest zjawiskiem stosunkowo często spotykanym (niektóre ze statystyk podają, ze dotyczy ok. 1-3 % mężczyzn) może wzbudzać uczucie dużego dyskomfortu i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie utrudnia podejmowania kontaktów seksualnych oraz penetracji nie ma powodów do obaw i podejmowania jakichkolwiek działań.
Skrzywienie penisa można podzielić na:

  • wrodzone,
  • nabyte.

Wrodzone skrzywienie prącia (izolowane skrzywienie prącia)

Co to jest wrodzone skrzywienie penisa?

Izolowane skrzywienie prącia jako wada rozwojowa występuje rzadko – z częstością 0,6 %. Zwykle zaburzenie to towarzyszy innym wadom rozwojowym np.:
spodziectwu (czyli umiejscowieniu ujścia zewnętrznego cewki moczowej na brzusznej stronie prącia) – wtedy skrzywienie będzie w kierunku brzusznym;
wierzchniactwu (czyli umiejscowieniu ujścia zewnętrznego cewki moczowej na grzbietowej stronie prącia) – skrzywienie w kierunku grzbietowym;
nierównomiernemu rozwojowi ciał jamistych – skrzywienie boczne.
Do oceny stopnia skrzywienia prącia określa się kąt skrzywienia. Z klinicznego punktu widzenia istotne skrzywienie prącia występuje jeżeli kąt skrzywienia jest większy niż 30°. Skrzywienie powyżej 60°może uniemożliwiać odbywanie prawidłowych stosunków płciowych w dorosłym życiu.

Jak rozpoznaje się wrodzone skrzywienie penisa?

Izolowane skrzywienie prącia może być nierozpoznane do czasu dojrzewania, ponieważ skrzywienie obserwuje się jedynie we wzwodzie. Jeżeli towarzyszy spodziectwu lub wierzchniactwu podczas operacji tych wad można, wywołując sztuczny wzwód, rozpoznać dodatkowo skrzywienie.
Prawidłowe zebranie wywiadu zazwyczaj wystarcza do postawienia diagnozy. Pacjenci z reguły zgłaszają się po osiągnięciu dojrzałości, kiedy skrzywienie staje się zauważalne podczas erekcji, a znaczny kąt skrzywienia może utrudniać lub uniemożliwiać odbywanie prawidłowych stosunków płciowych. Badanie fizykalne podczas erekcji (autofotografia lub po wstrzyknięciu leków wazoaktywnych do ciał jamistych) jest przydatne dla dokumentacji skrzywienia prącia oraz wykluczenia innych patologii.

Jak przebiega leczenie wrodzonego skrzywienie penisa?

Leczenie wrodzonego skrzywienia prącia polega na wykonaniu operacji (techniką Nesbita) tzw. plikacji, czyli zdwojenia, polegającej na założeniu szwów na błonę białawą po stronie zdrowej, tak by podczas wzwodu skrzywienie zostało zniwelowane. Podobną metodą jest wycięcie części błony białawej po stronie zdrowej i zszyciu osłonki w celu uzyskania tych samych rezultatów. Błonę białawą nacina się poprzecznie łukowato usuwając ok. 1 mm na każde 10°skrzywienia. W rezultacie prącie może być nieznacznie krótsze.
Operacje usunięcia skrzywienia prącia przeprowadza się u młodych dorosłych, u których skrzywienie zaburza odbywanie stosunków płciowych, to znaczy powoduje:

  • dolegliwości bólowe,
  • uniemożliwia wprowadzenie prącia do pochwy,
  • lub w sytuacji kiedy chory nie akceptuje wyglądu prącia, które jest dla niego przyczyną problemów natury emocjonalnej (unikanie kontaktów płciowych, depresja).

Leczenie operacyjne pozwala uzyskać dobre wyniki w postaci usunięcia skrzywienia, obarczone jest małym ryzykiem powikłań, takich jak obrzęk prącia po zabiegu, przemijające zaburzenia czucia. Ryzyko występowania zaburzeń erekcji jest minimalne.
Nabyte skrzywienie prącia

Jakie są przyczyny nabytego skrzywienia penisa?

Najczęstszą nabytą przyczyną skrzywienia prącia jest choroba Peyroniego (stwardnienie plastyczne prącia). W jej przebiegu dochodzi do zwłóknienia osłonki białawej prącia (na trzonie prącia można wyczuć stwardnienia w postaci płytek), czego skutkiem są odkształcenie prącia, ból, a u niektórych chorych również zaburzenia erekcji. Choroba najczęściej dotyczy mężczyzn po 40. roku życia.
Inna możliwa przyczyna skrzywienia to złamanie prącia, o którym można mówić, gdy dojdzie do przerwania ciągłości (czyli pęknięcia) błony białawej penisa. Oprócz skrzywienia (prącie ma charakterystyczny kształt saksofonu) pojawiają się silny ból prącia, obrzęk i krwiak oraz charakterystyczny trzask łamanej gałęzi.
Do skrzywienia prącia może przyczynić się także stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające jego ściągnięcie poza żołądź prącia, lub zbyt krótkie wędzidełko napletka. W tych przypadkach podczas wzwodu pojawiają się dolegliwości bólowe i skrzywienie prącia w różne strony.
Skrzywienie prącia może być także powikłaniem po chirurgicznym leczeniu chorób prostaty.

Jak leczy się nabyte skrzywienie penisa?

W przypadku kiedy przyczyną jest choroba Peyroniego lekarz urolog leczy tę chorobę. Ma tu zastosowanie leczenie farmakologiczne jak i chirurgiczne.
Leczenie farmakologiczne stosuje się zazwyczaj przy chorobie Peyroniego. Pacjentowi podaje się kolchicyny, para-aminobenzoesan potasu lub witaminę E. Popularne jest także podawanie zastrzyków  sterydowych bezpośrednio do ciał jamistych. Kuracja taka trwa około kilku miesięcy i zazwyczaj przynosi pozytywne rezultaty.

Na czym polega chirurgiczne leczenie skrzywienia penisa?

Chirurgiczne leczenie skrzywienia prącia to również jedna z opcji leczniczych. Jedną z najbardziej popularnych metod operacyjnych jest metoda Nesbita. Polega ona na zwężeniu tych fragmentów penisa, gdzie nie występują zmiany bliznowate. By to osiągnąć najpierw trzeba wywołać wzwód, co czyni się wlewając do ciał jamistych prącia sól fizjologiczną. W ten sposób członek zostaje naprostowany. Niekiedy jednak w wyniku zabiegu może dojść do nieznacznego skrócenia penisa. 
Inna operacja skrzywienia prącia obejmuje działania zmierzające do pofałdowania osłonki białawej poprzez założenie specjalistycznych szwów, które nie ulegają rozpuszczeniu. Ten rodzaj operacji nazywany jest metodą Schroeder-Essed. Wadę można też usunąć przez wycięcie zgrubiałych tkanek i wszczepienie w to miejsce innych komórek, np. żylnych, powięziowych, czy skórnych.
Po zabiegu pacjent z reguły przebywa w szpitalu około dwóch dób. Może wtedy odczuwać ból, obserwować opuchliznę oraz brak czucia w miejscu operacji. Te objawy jednak mijają dość szybko. Należy jednak zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres co najmniej dwóch miesięcy po operacji.

Gdzie pójść na konsultację do lekarza urologa?

Jest wielu lekarzy urologów pracujących w szpitalach czy to w przychodniach. Jedną z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie działa jedna z najlepszych Poradni Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują jedni z najlepszych urologów, onkologów.
Przychodząc na konsultacje do urologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna można być pewnym, że lekarz dokładnie przeanalizuje posiadane wyniki badań przez pacjenta, jeśli to konieczne zleci dodatkowe badania i wdrąży właściwe leczenie.

W celu umówienia się nakonsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
wylecz.to/ginekologia/skrzywienie-pracia-wrodzone-i-nabyte-skrzywienie-pracia/
medme.pl/artykuly/skrzywienie-penisa-przyczyny-i-leczenie-nie-tylko-operacja,73686.html
postepyandrologii.pl/pdf/17-07-2018_PAO_1-2018_REKOMENDACJE.pdf
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-meskie/skrzywienie-penisa-pracia-przyczyny-leczenie-metody-prostowania-pracia-aa-n5hz-4tcN-ZnFp.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny