Czy torbiele jajnika są groźne?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Torbiel jajnikaCo to jest torbiel jajnika?

Torbiel (inaczej cysta), to zamknięta jama wypełniona płynem. Torbiele jajników mogą występować u kobiet w każdym wieku. Dzielą się na czynnościowe (związane z funkcją jajnika) i patologiczne.
W większości przypadków mają one charakter łagodny, jednak nawet łagodne torbiele mogą dawać objawy. Torbiele nie zawsze trzeba operować, zawsze jednak należy je obserwować.
Torbiele jajnika dzielą się na czynnościowe i nieczynnościowe.

Torbiele czynnościowe jajnika

Torbiel pęcherzykowa

W trakcie prawidłowego cyklu miesiączkowego komórka jajowa dojrzewa tworząc tzw. pęcherzyk Graafa. Pęcherzyk ten pęka i komórka wydostaje się swobodnie do jajowodu. W przypadku zaburzeń hormonalnych może się zdarzyć, że nie pojawi się sygnał inicjujący pęknięcie pęcherzyka, który z biegiem czasu wypełnia się płynem i rozrasta tworząc torbiel.

Torbiel ciałka żółtego

Pęknięty pęcherzyk Graafa fizjologicznie przekształca się w ciałko żółte, które, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, zanika. Zdarza się jednak, że ciałko to nie zanika a w jego wnętrzu powstaje torbiel ciałka żółtego.

Nieczynnościowe torbiele jajnika

Torbiele endometrialne (zwane czasem czekoladowymi)

Torbiel czekoladowa to cysta tworząca się w przebiegu endometriozy– choroby polegającej na „wszczepianiu się” endometrium (tkanki wyścielającej wnętrze macicy) do innych tkanek. Powstające torbiele są wypełnione ciemnobrunatną krwią – stąd ich nazwa.

Torbiele dermoidalne (inaczej skórzaste)

Zawierają min. komórki naskórka, tłuszczowe a nawet tkankę kostną, czy zęby. Tkanki te pochodzą prawdopodobnie z nierozwiniętego organizmu płodu.

Zespół policystycznych jajników

Jeśli chodzi o jajniki torbielowate (zespół wielotorbielowatych jajników, zespół policystycznych jajników, PCOS), tworzą się wtedy liczne torbiele powodujące powiększenie się jajników. W schorzeniu tym nie dochodzi do owulacji, zwiększa się natomiast poziom hormonów płciowych męskich powodujących występowanie u kobiety cech somatycznych męskich. W takim przypadku zwykle występują nieregularne miesiączki i niepłodność.

Torbiel jajnika – jakie są objawy torbieli jajnika?

  • Objawy torbieli jajnika nie są jednoznaczne. Co ważne często torbiele jajników nie dają żadnych objawów, a są wykrywane przypadkiem w czasie badania USG. Inne objawy torbieli jajnika to:
  • problemy z miesiączką, zaburzenia krwawienia,
  • krwawienie niezwiązane z miesiączką,
  • ból jajnika lewego lub ból jajnika prawego, w zależności od tego, po której stronie znajduje się jajnik z torbielami,
  • ból odczuwany w trakcie stosunku,
  • pogarszające się samopoczucie, ból głowy, nerwowość, omdlenia, nudności, wymioty.

Torbiel jajnika – jak przebiega diagnostyka torbieli jajnika?

Objawy wywołane przez torbiel jajnika nie zawsze występują wszystkie razem lub pojedynczo. W każdym razie po wystąpieniu objawów torbieli jajnika warto wybrać się do ginekologa. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań, np. badanie USG transvaginalne, badanie poziomu hormonów we krwi oraz biopsję torbieli. Wówczas będzie można określić, czy torbiel na jajniku nie jest nowotworem złośliwym.

Jak leczy się torbiele jajnika?

Różne rodzaje torbieli na jajnikach wymagają różnego postępowania. W przypadku torbieli czynnościowych wystarczająca jest zazwyczaj kontrola torbieli w badaniu USG. Badanie takie wykonuje się w 5–7 dniu cyklu. Leczenie zazwyczaj nie jest konieczne i torbiele te ustępują samoistnie.W niektórych przypadkach lekarze decydują się na zastosowanie terapii hormonalnej – tabletki antykoncepcyjne.
Torbiele czekoladowe w endometriozie reagują na leczenie gestagenami lub analogami gonadoliberyny, jednak często konieczne bywa ich usunięcie operacyjne. W przypadku torbieli endometrialnych dość często zdarza się pęknięcie torbieli, które może skutkować groźnym zapaleniem otrzewnej i wstrząsem. Dlatego też często konieczne jest leczenie operacyjne, aby temu zapobiec. W przypadkach małych torbieli możliwe jest ich nakłucie i drenaż. Niestety torbiele endometrialne charakteryzują się dużą częstością nawrotów i wtedy konieczna jest bardziej radykalna operacja z usunięciem jajnika.
Torbiele skórzaste, ze względu na częstość powikłań leczy się równiez operacyjnie. Powikłaniem torbieli skórzastej jajnika może być nie tylko jej pęknięcie do jamy otrzewnej ale także jej zropienie, skręt szypuły torbieli (który może doprowadzić do martwicy przydatków) czy przebicie torbieli do pęcherza moczowego.Torbiele skórzaste są najczęściej łagodne jednak w około 2% przypadków okazują się zmianami złośliwymi.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek

prof. dr  n. med. Grzegorz Mieczysław Panek
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.