Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty112019

11 Sty 2019

Jaką chorobą jest bezdech senny i jak go leczyć?

Jaką chorobą są zaburzenia oddychania podczas snu?

Zaburzenia oddychania podczas snu (ZOPS) to prawdopodobnie jedno z najczęściej nierozpoznych i nieleczonych schorzeń które jest czynnikiem ryzyka wielu przewlekłych chorób i nieleczone może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego lekoopornego, cukrzycy, zawału mięśnia sercowgo oraz udaru mózgu. Zaburzenia oddychania podczas snu wywoływane są przez zapadniecie się górnych dróg oddechowych, najczęściej ścian gardła w trakcie snu w pozycji na wznak. Powoduje to zahamowanie dopływu powietrza do płuc. W efekcie we krwi spada ilość tlenu (nawet do 60%) i zwiększa się ilość dwutlenku węgla. Zatrzymanie przepływu powietrza może trwać do 90 sekund, nasilają się ruchy oddechowe, powietrze jednak nie dostaje się do płuc, dochodzi do silnej aktwcji układu współczulnego, wzrostu ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Pacjent budzi się na kilka sekund i z powrotem zasypia. Takich epizodów bezdechów i przebudzeń może być nawet do kilkudziesięciu na godzinę.

Jakie są objawy zaburzeń przepływu powietrza w drogach oddechowych w czasie snu?

Objawem klinicznym zaburzeń przepływu powietrza w drogach oddechowych w czasie snu jest chrapanie i okresowe przerwy w oddychaniu obserwowane przez partnera. Krótkotrwałe przebudzenia nie są pamiętane przez osobę chorą ale znacznie zaburzają sen powodując zaburzenie jego struktury/architektury, zmniejszenie ilości snu głębokiego i w konsekwencji brak funkcji regeneracyjnej snu. Pacjent budzi się rano niewyspany, niekiedy z bólem głowy, jest nadmiernie senny w ciągu dnia oraz zmęczony. Te objawy są najczęstszymi dziennymi objawami zaburzeń oddychania podczas snu. Szacuje się że około 15% mężczyzn i około 5% kobiet choruje na zaburzenia oddychania podczas snu.

Jakie są metody leczenia zaburzenia oddychania podczas snu (ZOPS)?

Metodą leczenia zaburzenia oddychania podczas snu (ZOPS) z wyboru jest leczenie aparatem CPAP, który zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych podczas snu. Leczenie CPAP jest w pełni refundowane przez NFZ. Aparaty CPAP są przepisywane przez lekarzy pulmonologów lub internistów na podstawie badania polisomnograficznego (PSG). Podstawą i „złotym standardem” rozpoznawania zaburzeń oddychania jest pełne badanie polisomnograficzne (PSG) oceniające następujące parametry, ilość bezdechów podczas snu, ich rodzaj, saturacje krwi, pozycje ciała oraz oceniające stadia snu. W tym celu zakładane są elektrody EEG na głowę oraz czujniki ruchów gałek ocznych. Badanie nie oceniające stadiów snu jest nazywane badaniem poligraficznym.
Badanie polisomnograficzne (PSG) może być wykonane w warunkach domowych. Pacjent w godzinach wieczornych ma zakładane czujniki ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, czujnik przepływu powietrza w drogach oddechowych pulsoksymetr (oceniający ilość tlenu we krwi) oraz elektrody rejestrujące czynność bioelektryczną mózgu i ruchy gałek ocznych (te dwa ostatnie czujniki są niezbędne do oceny snu i jego poszczególnych stadiów). Po założeniu czujników i aparatu rejestrującego pacjent idzie do domu gdzie śpi. W godzinach rannych aparat jest zdejmowany w poradni, dane są wczytywane do komputera. Opis badania jest dostępny w ciągu tygodnia

W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Autorem artykułu jest prof. dr hab. n. med. Rafał Rola

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny