Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze052018

05 Cze 2018

Jaką wadą jest spodziectwo u chłopców?

Spodziectwo u chłopców to wada rozwojowa, która dotyczy układu moczowo-płciowego chłopców. Jest to wrodzony defekt, który charakteryzuje się nieprawidłowym położeniem zewnętrznego ujścia cewki moczowej - na brzusznej powierzchni prącia zamiast na żołędziu. Ujście cewki moczowej od urodzenia bywa zwężone,a jej znaczne zwężenie może prowadzić do poważnych dolegliwości w obrębie dróg moczowych, np. wodonercze.
Większość pacjentów ma przerośnięty napletek na stronie grzbietowej natomiast żołądź lub prącie jest skierowanie ku dołowi, z powodu tkanki bliznowatej zlokalizowanej pomiędzy ciałami jamistymi. W ciężkich postaciach spodziectwa u chłopców może pojawić moszna dwudzielna lub niedorozwój prącia. Wówczas ujście cewki moczowej znajduję się na kroczu w fałdach rozszczepionej moszny.
Spodziectwo u chłopców może powodować zaburzenia w oddawaniu moczu, a oprócz tego może być powodem wstydu (np. podczas sikania) przed innymi dziećmi.

Jak często występuje spodziectwo u chłopców?

Częstość występowania spodziectwa u chłopców jest oceniana różnie. Występowanie wady ocenia się na 1:250 do 1:300 żywo urodzonych noworodków płci męskiej. Istnieją znaczne różnice występowania w zależności od położenia geograficznego. W Danii wynosi 0,4%, podczas gdy w USA w Atlancie aż 2,9%. Wada ta dotyczy częściej ludzi rasy białej niż czarnej i często dzieci pochodzenia żydowskiego. Sposób dziedziczenia wady nie jest nadal wyjaśniony, ale rodzinne występowanie stwierdza się w 20% przypadków.

Jakie są rodzaje spodziectwa u chłopców?

W zależności od lokalizacji na prąciu ujścia cewki moczowej, spodziectwo u chłopców podzielono na:

  • spodziectwo żołędziowe - ujście cewki na żołędzi,
  • rowkowe - ujście cewki w rowku zażołędnym,
  • prąciowe - ujście cewki w obrębie trzonu prącia,
  • prąciowo -mosznowe - ujście cewki na granicy prącia i moszny,
  • mosznowe - ujście cewki znajduje się w obrębie moszny (szwu moszny),
  • kroczowe - ujście cewki znajduje się w kroczu.

Ujście cewki moczowej „wcześniej” niż na szczycie żołędzi wiąże się z brakiem dalszego odcinka cewki moczowej. Zwykle im większego odcinka cewki moczowej brakuje, tym wada jest poważniejsza. Kiedy cewka moczowa uchodzi w obrębie żołędzi, mamy do czynienia z łagodnymi postaciami wady. Jeśli ujście jest na dalszej połowie trzonu prącia, jest to pośrednia postać spodziectwa u chłopców. W przypadku, kiedy cewka uchodzi w obrębie bliższej części trzonu prącia lub w obrębie moszny, jest to ciężka postać spodziectwa u chłopców. Około 85% przypadków spodziectwa u chłopców to wady łagodne i pośrednie.
Wystąpienie spodziectwa, zwłaszcza ciężkiego, powinno skłonić do pogłębionej diagnostyki płci, ze względu na to, że wada ta jest wyrazem nieprawidłowości w różnicowaniu się płci.

Co jest przyczyną spodziectwa u chłopców?

Jednoznaczna przyczyna prowadząca do powstania spodziectwa u chłopców nie została dotychczas ostatecznie poznana. Wystąpienie tego uszkodzenia tłumaczy się niepełnym rozwojem cech męskich w obrębie narządów płciowych płodu na skutek zaburzeń hormonalnych w określonym okresie rozwoju płodowego. Jeśli zahamowany zostanie embriologiczny rozwój cewki moczowej, ujawni się spodziectwo. Proces kształtowania się cewki moczowej rozpoczyna w części bliższej ciąży, ok. 9. tyg. ciąży i stopniowo posuwa się w kierunku obwodowym aż do ok.14. tyg. życia płodowego. W zależności od okresu, w którym zadziała czynnik uszkadzający, dojdzie do powstania wady na różnym poziomie: od krocza do żołędzi.

Jakie są objawy spodziectwa u chłopców?

Objawami spodziectwa u chłopców jest nienaturalny wygląd penisa. Spodziectwo u chłopców można zdiagnozować już u nowo narodzonego dziecka.
Charakterystycznym objawem spodziectwa u chłpców jest to że penis ma niewłaściwy wygląd . Penis jest skrzywiony to znaczy przechylony jest w kierunku okolic krocza. Napletek u dzieci ze spodziectwem jest podzielony na dwie części a dodatkowo nie obejmuje całego żołędzia.
Innym objawem spodziectwa u chłopców jest także to, że nowo narodzony chłopiec sika pod siebie (tak jak dziewczynka), a nie „do góry”. Dzieje się tak ponieważ ujście cewki moczowej znajduje się w niewłaściwym miejscu.

Jak leczyć spodziectwo u chłopców?

Aby upewnić się, czy dziecko ma spodziectwo u chłopców, udajemy się do lekarza pediatry, który w razie wątpliwości, skieruje do urologa dziecięcego.
Lekarz urolog dziecięcy leczy spodziectwo u chłopców inwazyjnie, poprzez zabieg chirurgiczny. Do zabiegu kwalifikuje się chłopców przed ukończeniem drugiego roku życia.
Celem operacji jest plastyka cewki i żołędzi, polegająca na wytworzeniu prawidłowego ujścia cewki moczowej. To z kolei ma umożliwić małemu pacjentowi oddawanie moczu w pozycji stojącej.
Oprócz tego, zabieg operacyjny, ma zapewnić prawidłowy wygląd narządu płciowego, jak również jego właściwe funkcjonowanie (mikcja, erekcja, wytrysk nasienia).
Istotną uwagę, stanowi pewne zalecenie, aby nie obrzezywać dzieci, które mają być poddane operacji spodziectwa u chłopców. Jest to tak ważne, ponieważ skóra napletka, ewentualnie śluzówka ust, jest materiałem do operacji odtwórczych w obrębie żołędzi.
Wnikliwa obserwacja swojej pociechy, pozwoli na szybkie wykrycie jakiejkolwiek wady. Nasze niepokoje powinny być rozwiewane przez kompetentnego pediatrę. Dobro dziecka i jego właściwe funkcjonowanie w dalszym życiu, to cel każdego troskliwego rodzica. Pamiętajmy jednak, by nie dać się zwariować i chorobliwie nie poszukiwać u malucha jakichś zaburzeń. Systematyczna kontrola u pediatry i rzetelne badania okresowe dziecka, stanowią najlepszą profilaktykę wszelkich chorób i dają możliwość wczesnego ich wykrywania.

W celu umówienia się na konsultację u urologa dziecięcego, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny