Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lut022022

02 Lut 2022

Guzek siostry Mary Joseph - przerzut pochodzący nie tylko z piersi

Co to jest guzek siostry Mary Joseph?

Guzek siostry Mary Joseph to charakterystyczna zmiana guzowata okolicy pępka, będąca przerzutem nowotworów pochodzących najczęściej z narządów jamy brzusznej bądź miednicy. W mniej więcej połowie opisywanych przypadków ognisko pierwotne stwierdza się w żołądku, okrężnicy lub trzustce. 28 proc. pochodzi z układu moczowo-płciowego, rzadziej opisuje się inne nowotwory, takie jak: rak piersi, rak płuca, chłoniaki. U 15-30 proc. pacjentów nie udaje się ustalić pochodzenia nowotworu.
Guzek siostry Mary Joseph jest rzadkim objawem. Szacuje się, że przerzuty do pępka stanowią 1-3 proc. przypadków nowotworów pochodzących z narządów jamy brzusznej i miednicy, z przewagą występowania wśrod kobiet. W niniejszym artykule przedstawiamy pacjentkę, u której powyższy objaw stanowił pierwszą oznakę raka jelita grubego.

Jak powstają przerzuty do regionu pempkowego?

Przypuszcza się, że przerzuty do regionu pępowinowego mogą występować na kilka sposobów, z których najważniejszy obejmuje rozprzestrzenianie się krwiopochodne (poprzez rozległe sieci tętnicze i żylne). Dodatkowe możliwości obejmują rozprzestrzenianie się w wyniku połączenia limfatycznego między pępkiem a węzłami pachowymi, przyaortalnymi, pachwinowymi, biodrowymi zewnętrznymi, sutkowymi wewnętrznymi. Inną teoretyczną drogą rozprzestrzeniania się przerzutów są więzadła pochodzenia embrionalnego, takie jak przewód żółtkowy, który łączy pępek z jelitem krętym. Z pępka komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się wówczas najczęściej po pozostałej części ciała [6]. 

Co zrobić gdy podejrzewa się guzek siostry  Mary Joseph?

Odkrycie guzka siostry Mary Joseph (lub podejrzanie wyglądającego guzka pępowiny) w podstawowej opiece zdrowotnej powinno skłonić do pilnego skierowania do specjalistycznej opieki w celu dalszej oceny. Pacjenci osłabieni chorobą mogą wymagać hospitalizacji w celu zbadania i leczenia. Biopsja guzka pępowiny zapewnia wygodny sposób pobrania próbki tkanki do histologicznego rozpoznania choroby. Obrazowanie za pomocą tomografii komputerowej i/lub rezonansu magnetycznego określi zakres nowotworu złośliwego. 

Gdzie pójść w celu diagnozy i leczenia?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, w której pracują najlepsi specjaliści w leczeniu nowotworów i ich przerzutów. Zatrudnieni są tu onkolodzy specjalizujący się w leczeniu chorób nowotworówych każdego układu i narządu człowieka. Wśród nich są onkolodzy kliniczni, chemioterapeuci, radioterapeuci, chirurdzy, ginekoldzy, urolodzy.
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, w której każdy pacjent jest najważniejszy i traktowany indywidualnie. Podczas wizyty lekarze dokładnie przeprowadzją wywiad z pacjentem i analizują przynisione przez niego wyniki badań. Dopiero po tej skrupulatnej analizie przedstawiają jakie są dalsze możliwości diagnostyczne i lecznicze.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa, urologa, chemioterapeuty, radioterapeuty, chirurga, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
podyplomie.pl/dermatologia/32568,guzek-siostry-mary-joseph
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3782795/
clinicalcorrelations.org/2011/09/15/what-is-sister-mary-joseph%E2%80%99s-nodule-and-why-is-it-significant/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny