Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze182019

18 Cze 2019

Czy czerniaka można pokonać siłą własnego organizmu?

Czas lata to okres kiedy bardzo chętnie eksponujemy nasze ciało na słońcu gdyż lubimy jak jest opalone. Czasami jednak prowadzi to do zmian skórnych, które w większości przypadków są łagodne i nie stanowią żadnego zagrożenia. Czasami jednak taka zmiana zaczyna się rozrastać i zmieniać kolor. Wtedy pojawia się panika i idziemy do lekarza by zobaczył taką zmianę i podjął leczenie. Tacy pacjenci często słyszą , że to czerniak (nowotwór złośliwy) i należy podjąć jak najszybsze leczenie. Czerniak (nowotwór złośliwy) jest bez wątpienia jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów. Choć nie daje tak spektakularnych objawów, jak choćby rak płuc, to jednak daje on dość małe szanse na przeżycie, dlatego musi być zdjagnozowany wcześnie i należy podjąć jak najszybsze leczenie.

Jak wyglądało dotyczczasowe leczenie?

W dotychczasowym leczeniu  w pierwszej kolejności wycinało się taką zmianę, robiło się badanie histopatologiczne i  stosowało się jedną z metod leczenia:

  • Chemioterapia – polega na zastosowaniu cyklostatyków, które hamują namnażanie się komórek nowotworowych,
  • Radioterapia – polega na zastosowaniu promieniowania elektromagnetycznego. Wysoka częstotliwość powoduje uszkodzenie komórek nowotworowych. Metoda ta jest bezbolesna, zabieg wymaga jednak nawet kilkudziesięciu powtórzeń,
  • Terapia celowana – polega na podaniu leku celowanego molekularnie tzn. blokującego swoiste mechanizmy albo receptory komórek nowotworowych.

Takie lezenie nowotworu złośliwego, którym jest czerniak nie dawało dużych szans na wyleczenie a okres życia od momentu wykrycia i podjęcia leczenia był bardzo krótki. Pojawiły się próby znalezienia nowego, skuteczniejszego leczenia nowotworu złośliwego którym jest czerniak, dającego lepsze efekty i zwiększającego czas życia. Wtedy lekaże zadali sobie pytanie, czy czerniaka można pokonać siłą własnego organizmu?

Badania pokazały, że silny organizm to podstawa w onkologii. Doprowadziło to do stosowania nowej formy leczenia, którą jest immunoterapia. Immunoterapia znana była dotychcas w lwczeniu innych chorób i nie miała zastosowania w onkologii.

Czy immunoterapia w leczniu czerniaka jest nowoczesnym leczeniem?

Immunoterapia w leczeniu onkologicznym jest nową formą leczenia leczenia nowotworów. Do Polski takie leczenie trafiło zaledwie kilka miesięcy temu. Jak mówią lekarze leczący czerniaka, zastosowanie takiego leczenia daje dużo lepsze efekty i przedłuża życie pacjenta nawet do trzech lat, kiedy to dotychczas było kilka miesięcy.

Na czym polega immunoterapia czerniaka?

Immunoterapia czerniaka to innowacyjna strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywacji układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. Rozwój wielu chorób nowotworowych uwarunkowany jest tym, że nowotwór ucieka spod kontroli układu immunologicznego, oszukując mechanizmy immunologiczne i staje się nierozpoznawalny dla układu odpornościowego.

Innymi słowy immunoterapia czerniaka na na celu wzmocnienie organizmu i doprowadzenie do wytwarzania przez niego przeciwciał niszczących komórki nowotworowe. Należy jednak pamiętać, że nadal podstawową metodą leczenia czerniaka pozostaje leczenie chirurgiczne a silny organizm ma pomóc w zwalczeniu choroby.

 

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny