Radioterapia

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz dr n. med. Tomasz Kmieć, specjalista neurolog, neurolog dziecięcy. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Szanowni Pacjenci, W dniach od 1.07 do 24. 07.2020r. punkt pobrań czynny będzie w następujących dniach: WTOREK: 8.00 - 10:30, CZWARTEK: 8:00 - 10:30, PIĄTEK: 8.00- 10.30
Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

RadioterapiaCo to jest radioterapia?

Radioterapia jest jedną z metod leczenia niektórych nowotworów, która polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego (Roentgena, gamma, radu, kobaltu) do zniszczenia komórek nowotworowych. W wyniku stosowania radioterapii (bardzo silne promieniowanie) zniszczeniu ulegają komórki nowotworowe, przy maksymalnym oszczędzaniu komórek zdrowych. Pomieniowanie stosowane w celu leczenia jest starannie dobrane do choroby i  podawane jest w dokładnie mierzonych dawkach.

Jak dzieli się radioterapia?

Radioterapię można podzielić na dwa sposoby:

  • ze względu na sposób napromieniowania chorego,
  • ze względu na stan chorego.

Podział ze względu na sposób napromieniowania chorego

Ze względu na sposób napromieniowania chorego, radioterapia dzieli się na:

  • teleterapia - napromieniowanie pacjenta z pewnej odległości z zastosowaniem przyspieszaczy liniowych I bomb kobaltowych,
  • brachyterapia - źródło promieniowania umieszczane jest bezpośrednio w okolicy tkanki zmienionej nowotworowo,
  • radioterapia systemowa - substancje promieniotwórcze podawane są drogą dożylną lub pokarmową.

Podział ze względu na stan chorego

Ze względu na stan chorego, radioterapia dzieli się na:

  • radykalna – dąży do wyleczenia chorego
  • po zabiegu operacyjnym -  po zabiegach oszczędzających ( zapobieganie wznowom),
  • paliatywna – ma na celu zahamowanie rozwoju choroby i zmniejszenie dolegliwości,
  • objawowa – jednorazowe napromienianie, które powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych ( przy przerzutach do kości).

Co zrobić by podjąć leczenie jakim jest radioterapia?

Aby móc leczyć się stosując radioterapię należy najpierw udać się do swojego onkologa, który zaleci takie leczenie jeśli w danym przypadku jest skuteczne, W przypadku uzyskania takiego zalecenia proponujemy zapisać się do radioterapeuty na konsultację w Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Podczas takiej konsultacji radioterapeuta przeprowadzi szczegółowy wywiad, przeanalizuje wyniki badań i potwierdzi zasadność leczenia jakim jest radioterapia.

Czy jest możliwość wykonać radioterapię w Onkolmed Lecznica Onkologiczna?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna nie ma możliwości technicznej prowadzenia leczenia jakim jest radioterapia. Leczenie takie prowadzone jest przez naszego lekarza w warunkach szpitalnych.

 

W celu umówienia się na konsultację u radioterapeuty skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel.:  +48226434503 lub +48797581010

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki
Specjalizacja lekarza: 
Radioterapia
Onkologia Kliniczna
Chemioterapia Nowotworów

dr n. med. Mateusz Spałek

dr n. med. Mateusz Spałek
Specjalizacja lekarza: 
Radioterapia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.