Badania genetyczne

Wiele z nas będąc chorym na raka szuka dodatkowego narzędzia w diagnostyce by pokonać chorobę lub przynajmniej spowolnić jej rozwój. Są też osoby zdrowe ale mające w rodzinie kogoś chorego na raka lub mającą nowotwór, wtedy stają się obciążeni genetycznie. Jest też grupa osób, która jest zdrowa i nie zna nikogo chorego ale jej styl życia może powodować powstanie nowotworu. Dla tych wszystkich ludzi, w szczególności, powstały badania genetyczne w onkologi, które pozwolą wyryć zmiany lub pokazać predyspozycje już na poziomie DNA. Na dzień dzisiejszy świat medycyny nie zna bardziej dokładniejszej metody diagnostycznej.

Na czym polegają badania genetyczne w onkologii?

Testy genetyczne pozwalają sprawdzić informację genetyczną. Wykorzystują w tym celu odpowie metody biologii molekularnej Oznacza to, że dają możliwość wychwycenia zmian, takich jak, chociażby mutacje w genach, które mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu materiału genetycznego DNA można wykryć zmiany nie tylko w genach, ale także w chromosomach.
Celem testów genetycznych, które można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna, jest przede wszystkim określenie u danej osoby predyspozycji do zachorowania na chorobę nowotworową. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu badanie nie da nam jednoznacznego wyniku co do tego, czy rzeczywiście zapadniemy na raka i kiedy to nastąpi. Natomiast u osób już chorych, testy genetyczne pokażą jak ta choroba się rozwinie, np. czy powstaną przeżuty i gdzie.

Czy warto przeprowadzać badania genetyczne w onkologii?

Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju zmiany w materiale genetycznym DNA, takie jak mutacje w genach, czy chromosomach mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, przyczyniając się między innymi do podwyższenia ryzyka zachorowania na raka. Wiadomo, że nie każda mutacja będzie niebezpieczna dla zdrowia, czy życia. Dlatego więc, by sprawdzić czy dana zmiana może nam zagrozić przeprowadza się specjalistyczne badania genetyczne.
Testy genetyczne pozwalające wykryć nieprawidłowości w DNA i ocenić ryzyko zachorowania na taką chorobę, jak rak, niosą ze sobą wiele korzyści:

  • w przypadku uzyskania wyniku stwierdzającego np. mutacje w genach mogą skłonić pacjenta do częstszego poddawania się badaniom profilaktycznym,
  • u osób z dziedziczną predyspozycją do rozwoju choroby nowotworowej można częściej wykonywać np. badania endoskopowe czy obrazowe w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian w organizmie;
  • wykrycie mutacji predysponującej do rozwoju choroby nowotworowej jest podstawą do zakwalifikowania pacjenta do udziału w specjalistycznych programach profilaktycznych realizowanych przez liczne ośrodki onkologiczne w Polsce.

Jak wykonać badanie genetyczne w onkologii?

W celu wykonania badania genetycznego pod kontem raka należy umówić się na konsultację z lekarzem genetykiem lub każdym innym lekarzem specjalistą w Onkolmed Lecznica onkologiczna. Lekarz specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i analizie wyników dotychczasowych wyników badań stwierdza, czy takie badanie jest konieczne w procesie diagnostycznym lub leczenia i jeśli jest to zasadne wystawia skierowanie na wykonanie testów lub odeśle na konsultację do lekarza genetyka, który zastosuje taką samą procedurę.
Możliwe jest umówienie się do lekarza genetyka bez konieczności konsultacji u innego lekarza specjalisty.
Pacjentowi, który ma skierowanie na testy genetyczne pobierany jest materiał do badań i przekazany do laboratorium, które przygotuje wynik.

Czy badania genetyczne w onkologii wymagają szczególnego przygotowania?

 Testy genetyczne zasadniczo nie wymagają szczególnego przygotowania, to czy trzeba coś zrobić przed pobraniem materiału do badania wynika z miejsca i sposobu pobrania w zależności od wykonywanego testu.
 

W celu umówienia się na badanie genetyczne skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.