Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
Aktualności

10 Kwi 2024

10 Kwi 2024

Ostroga piętowa: Objawy, przyczyny, leczenie

Ostroga piętowa, zwana też „Calcar calcanei” lub CS „calcaneal spur”, to schorzenie powodujące ból związany z guzem na kości piętowej, spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi. Ból najczęściej lokalizuje się w części przyśrodkowej kości piętowej, wynikając z długotrwałego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Na zdjęciu rentgenowskim ostroga piętowa jawi się jako ostra wyrośl kostna.

Rozcięgno podeszwowe, łączące guz kości piętowej z nasadą palców stopy, zapewnia elastyczność i utrzymuje łuk podłużny stopy w odpowiednim położeniu. Ostroga piętowa wywołuje zapalenie powięzi podeszwowej, objawiające się bólem w podeszwowej części stopy, szczególnie po długotrwałym obciążeniu.

Ostroga piętowa najczęściej dotyka osób między 40. a 60. rokiem życia, a u młodszych biegaczy może być spowodowana powtarzającymi się mikrourazami. Przyczyny tego schorzenia są wieloczynnikowe i obejmują m.in. otyłość, płaskostopie, długotrwałe chodzenie na twardej powierzchni oraz nieodpowiednio dobrane obuwie.

Leczenie ostrogi piętowej polega na regularnych ćwiczeniach rozciągających mięśnie łydki i rozcięgna podeszwowego stopy, stosowaniu tapingu, unikaniu chodzenia w nieodpowiednim obuwiu oraz włączeniu wkładek odciążających. Terapia fizykoterapeutyczna, w tym fala uderzeniowa, może przynieść ulgę, podobnie jak miejscowe iniekcje substancji przeciwzapalnych. Leczenie operacyjne jest zarezerwowane dla nielicznych przypadków, które nie reagują na terapię zachowawczą.

W naszej przychodni leczeniem Ostrogi Piętowej zajmuje się Prof. insytutu, dr hab. n. med. Mateusz Spałek

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny