Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru092019

09 Gru 2019

Jakie mogą być przyczyny swędzenia pochwy i jakie badanie należy wykonać by określić rodzaj zapalenia pochwy?

Co to jest  flora bakteryjna pochwy?

W normalnych warunkach (fizjologicznych) kobiece drogi rodne aż do wysokości szyjki macicy są środowiskiem, w którym znajduje się duża ilość mikroorganizmów pełniących w nim bardzo ważną funkcję (tworzą biocenozę). W skład tej  biocenozy wchodzą pałeczki kwasu mlekowego, które zasiedlają nabłonek pochwy, jednocześnie uniemożliwiając przedostanie się patogennych szczepów. Jeśli w pochwie znajduje się prawidłowa flora, przyleganie tych patogenów do nabłonka jest niemożliwe a dzięki pałeczkom kwasu mlekowego i ich zdolnościom, możliwy jest rozkład glikogenu do kwasu mlekowego, który zakwaszając środowisko pochwy tworzy jednocześnie nieprzyjazne miejsce dla patogennych szczepów. Pałeczki kwasu mlekowego produkują dodatkowo nadtlenek wodoru, dzięki któremu uniemożliwiony zostaje rozwój bakterii beztlenowych. Zatem każde zaburzenia tak istotnej dla organizmu flory fizjologicznej pochwy, prowadzą do rozmnażania się bakterii patogennych i powstawania różnego rodzaju stanów zapalnych pochwy i sromu.  

Co wpływa na zaburzenie flory fizjologicznej pochwy?

Na zaburzenie flory fizjologicznej pochwy mają wpływ:

  • niekontrolowane przyjmowanie antybiotyków, które niszczy florę i ułatwia osiedlanie się grzybów i bakterii,
  • brak właściwej higieny osobistej lub zbyt intensywna higiena
  • zaburzona gospodarka hormonalna organizmu (np. ciąża, menopauza, cykl płciowy),
  • nawyki seksualne (duża liczba partnerów seksualnych).

Jakie badanie powinno się wykonać by określić rodzaj zapalenia pochwy?

Wymaz z pochwy ( biocenoza pochwy), to badanie, które zbada czystość pochwy. Badanie  wymazu z pochwy pozwala stwierdzić czy w obrębie pochwy występuje stan zapalny oraz jaki jest to rodzaj zapalenia - bakteryjny czy grzybiczy.

Kiedy powinno wykonać się badanie wymazu z pochwy?

Wymaz z pochwy powinna wykonać kobieta, która odczuwa:

  • pieczenie lub swędzenie w obrębie pochwy,
  • ból pochwy przy oddawaniu moczu,
  • bolesne parcie na pęcherz moczowy,
  • jeśli pojawiły się upławy,
  • jeśli stosowałaś antybiotykoterapię.

Wymaz z pochwy powinny także wykonać kobiety w ciąży, ponieważ pod wpływem zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele ciężarnej, również zmienia się flora bakteryjna pochwy. Bakterie, które są niegroźne dla kobiety i stanowią jej fizjologiczną florę bakteryjną, mogą być groźne dla płodu.
Badanie biocenozy pochwy wykonuje ginekolog. Pamiętajmy, by nie mylić wymazu z pochwy z badaniem cytologicznym. Badanie cytologiczne jest wykonywane w celu wykrycia raka szyjki macicy i różni się od wymazu z pochwy, który jest badaniem stanu mikrobiologicznego pochwy.  Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy zgłoś się na wizytę do doświadczonej ginekolog  dr n med. Marioli Małeckiej. Pani doktor zbada i pozwoli dobrać odpowiednie leczenie.

Gdzie konsultuje dr n med. Mariola Malecka i gdzie  mogę wykonać badanie czystości pochwy?

Konsultacje oraz badanie  pochwy  w kierunku  bakterii tlenowych, beztlenowych  oraz grzybów wykonasz w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie. 

W celu umówienia się u ginekologa, onkologa skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr telefonu: +48222902337


źródła:
https://www.medme.pl/artykuly/wymaz-z-pochwy-wyniki-i-interpretacja-bada...
https://www.medonet.pl/badania,badanie-czystosci-pochwy,artykul,1591000....

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny