Nowotwory zarodkowe (germinalne) jąder - jakie są i gdzie leczyć

Szanowni Pacjenci! Nasza przychodnia w dniu 24 grudnia będzie czynna w godzinach 8-13, 31 grudnia w godzinach 8-15.
Szanowni Pacjenci! W dniu 24 grudnia 2021r. punkt pobrań będzie nieczynny. Zapraszamy na badania w dni wcześniejsze lub dopiero po świętach.
23 listopada ruszyły darmowe szczepienia na grypę dla osób, które ukończyły 18 lat

Rak zarodkowy jądraCo to nowotwory zarodkowe (germinalne) jąder?

Nowotwory germinalne jąder to nowotwory powstające z komórek nabłonka plemnikotwórczego kanalików nasiennych (nabłonka rozrodczego). 
Komórki te wielopotencjalne - oznacza to, że mogą różnicować się w kierunku tkanek dojrzałych, zarodkowych i pozazarodkowych.
Stanowią one około 90-95% guzów jąder i podzielić je można na nasieniaki - stanowią ok. 1/3 guzów germinalnych i guzy nienasieniakowe – stanowią ok. 1/2 guzów germinalnych.
Nowotwory germinalne jąder bardzo złośliwe, wcześnie dają przerzuty i występują u młodych mężczyzn.
Co ciekawe, w wieku od 15 do 34 roku życia guzy te stanowią najczęstsze nowotwory u mężczyzn. Szczyt ich występowania przypada na 30 rok życia.

Jakie wyróżnia się nowotwory zarodkowe (germinalne) jąder?

Nowotwory germinalne jąder to:

 • nasieniak (seminoma),
 • nasieniak spermatocytowy (seminoma spermatocyticum),
 • rak zarodkowy (carcinoma embryonale),
 • nowotwór pęcherzyka żółtkowego (yolk sac tumor/tumor sinus endodermalis),
 • nabłoniak kosmówkowy (choriocarcinoma),
 • potworniak (teratoma).

Nasieniak (seminoma)

Nasieniak to najczęstszy germinalny nowotwór złośliwy jądra, szybko dający przerzuty do węzłów chłonnych zaotrzewnowych, a następnie do innych narządów takich jak, np.: płuca, wątroba, mózg czy kości. Mimo wszystko ze względu na znaczną wrażliwość na chemioterapię i promienioczułość, jest to też jeden z nielicznych guzów litych, w którego hospitalizowaniu istnieje szansa wyleczenia pacjenta, nawet w przypadku wykrycia już zaawansowanego stopnia choroby, z wystąpieniem odległych przerzutów. Guz najczęściej atakuje mężczyzn po 40. i 50. roku życia.
Dokładne przyczyny rozwoju nasieniaka nie zostały rozpoznane, ale wyróżniono kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jądra:

 • przybyty rak w drugim jądrze,
 • rak jądra u najbliższych członków rodziny,
 • bezpłodność,
 • wirus HIV,
 • zaburzenia genetyczne i rozwojowe,
 • niezstąpienie jądra w dzieciństwie.

Pierwszym i najbardziej sugestywnym objawem raka jądra o typie nasieniaka jest wyczuwalne nowe zgrubienie w okolicy jednego z jąder lub zmiana wielkości/kształtu tego narządu. Należy pamiętać, by z każdym powiększeniem jądra udać się do lekarza pierwszego kontaktu i nie próbować samodzielnie diagnozować, ani tym bardziej leczyć powstałego schorzenia. Opóźnienie leczenia znacznie zwiększa ryzyko rozsiewu choroby do innych narządów oraz obniża szansę na wyleczenie.
Inne (rzadkie) objawy nasieniaka, to:

 • chudnięcie,
 • męczliwość,
 •  obrzęk sutków lub powiększenie okolic piersi (związane z wydzielaniem przez guz hormonów),
 • bóle krzyża związane z uciskiem węzłów chłonnych na nerwy wychodzące z kręgosłupa,
 • duszność oraz przewlekły kaszel (gdy wystąpią przerzuty do płuc).

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku nowotworów jądra bardzo rzadko kiedy występują dolegliwości bólowe ze strony krocza. Zapalenia jądra zwykle dotyczą dwóch jąder jednocześnie (nasieniak tylko jednego), a krwiaki lub obrzęki pourazowe występują w krótkim czasie po zaistnieniu przyczyny.

Nasieniak spermatocytowy (seminoma spermatocyticum)

Nasieniak spermatocytowy występuje znacznie rzadziej niż postać klasyczna nasieniaka i raczej u starszych mężczyzn (z reguły po 45 roku życia). Jest zbudowany z okrągłych komórek o różnej wielkości, przypominających prawidłowe spermatocyty. Klinicznie nowotwór ten charakteryzuje się raczej powolnym przebiegiem i dobrym rokowaniem, przerzuty odległe występują sporadycznie. Inne różnice to brak ekspresji łożyskowej fosfatazy alkalicznej (PLAP) w badaniu immunohistochemicznym, nie stwierdza się też aberracji chromosomalnych charakterystycznych dla innych guzów zarodkowych, np. izochromosomu 12p.

Rak zarodkowy (carcinoma embryonale)

Rak zarodkowy w postaci czystej 3% nowotworów germinalnych, carcinoma embryonale wchodzi w skład 47% nowotworów mieszanych. w postaci czystej nie produkuje HCG, może produkować AFP.
jedne z najmniejszych wśród germinalnych. często nacieka torebkę jądra i najądrze. na przekroju miększy niż nasieniak, często krwotoczny, rzadko tworzy torbiele.
Rak zarodkowy zbudowany jest ze „zdecydowanie rakowych” komórek – dużych, anaplastycznych, z amfifilną cytoplazmą, często o niewyraźnych granicach międzykomórkowych. duże, eozynofilne jądra, liczne figury mitotyczne. komórki tworzą zwykle układy gruczołowe, brodawczakowate lub cewkowate, rzadko jednolite „ławice”. Zrąb nie ma cech charakterystycznych i jest zmienny – od ledwie zauważalnego poprzez wyraźny, włóknisty aż po mięsakowaty (przypominający nowotwór z komórek tkanki łącznej). immunohistochemicznie wykazuje typową dla raków ekspresję cytokeratyn. swoistym markerem carcinoma embryonale i ‚carcinoma in situ‚ (mimo, że ten ostatni histologicznie najbardziej zbliżony jest do nasieniaka) jest antygen o nazwie ’43-9F’.

Nowotwór pęcherzyka żółtkowego (yolk sac tumor/tumor sinus endodermalis)

Nowotwór pęcherzyka żółtkowego to bardzo rzadki nowotwór o wyjątkowo wysokiej złośliwości. Powstaje na skutek mutacji, której ulega pierwotna komórka płciowa. Powstała w ten sposób multipotencjalna komórka nowotworowa różnicuje się w kierunku tkanek poza embrionalnych (budujących błony płodowe) i nadmiernie mnoży się tworząc liczne nowotworowe komórki potomne.
U mężczyzn pierwszymi objawami sugerującymi nowotwór pęcherzyka żółtkowego mogą być:

 • niebolesne powiększenie jądra,
 • stwardnienie i nierówność powierzchni jądra,
 • uczucie ciężaru w mosznie.

Nabłoniak kosmówkowy (choriocarcinoma)

Nabłoniak kosmówkowy należy do rzadkich nowotworów u mężczyzn i dotyczy wówczas jąder. Zazwyczaj pojawia się między 20 a 30 rokiem życia. Na ogół rozpoznaje się go już na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Jest odporny na chemioterapię i dlatego ma znacznie gorsze rokowanie niż rak kosmówki u kobiet. Guz często rozsiewa się na węzły chłonne i inne organy wewnętrzne, w tym wątrobę, płuca, śledzionę, przewód pokarmowy i mózg. Przerzuty mogą pojawiać się nawet bez zajmowania węzłów chłonnych. Rak kosmówki jąder jest trudny do rozpoznania w badaniu palpacyjnym.

Potworniak (teratoma)

Potworniak to jeden z rodzajów nowotworów germinalnych. Rozwija się on z tzw. wielopotencjalnych komórek zarodkowych, czyli takich, które mogą dać początek każdej tkance, jaka tworzy ludzki organizm. Przyczyny ich powstania nie zostały do końca wyjaśnione, jednak podejrzewa się, że w patogenezie biorą udział zaburzenia cyklu podziałów komórkowych. 
W procesie embriogenezy, czyli w okresie formowania zarodka, komórki te zstępują w kierunku swojego miejsca docelowego, jakim są gonady – jądra u mężczyzn. Dlatego właśnie potworniaki najczęściej lokalizują się w tej okolicy. Zdarza się jednak, że w czasie swojej wędrówki komórka zabłądzi i znajdzie się np. w jamie brzusznej, klatce piersiowej, w obrębie głowy i szyi lub jakimkolwiek innym miejscu. Dlatego też lokalizacje potworniaków bywają bardzo zróżnicowane, niekiedy wręcz niezwykłe.
Jeśli chodzi o budowę, potworniaki składają się z komórek, które mogą dać początek każdemu rodzajowi tkanki. Guzy często przybierają nietypowe formy. Mogą mieć postać tworu z zębami i włosami lub torbieli jajników wypełnionych łojem, które osiągają nieraz znaczne rozmiary. Zdarza się również, że potworniak przyjmuje postać guza zbudowanego z pętli jelitowych, mózgu, chrząstki lub kości.  Potworniaki mogą być również zbudowane z komórek, które w prawidłowych warunkach budują tarczycę lub nadnercza, dzięki czemu ich obecność może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu.

Gdzie leczyć nowotwory zarodkowe?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia, w której działa Poradnia Nowotworów Układu Moczowego. Pracują w niej bardzo dobrzy lekarze urolodzy, onkolodzy a wśród nich prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno. Zajmuje się on między innymi diagnozowaniem i leczeniem nowotworów zarodkowych.

W celu umówienia się na konsultację u urologa, onkologa, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/nowotwory-germinalne-zarodkowe-rodzaje-aa-86kj-CzXH-Z3J4.html
onkolmed.pl/nasieniak-jadra-przyczyny-objawy-leczenie
portal.abczdrowie.pl/seminoma
wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/nasieniak/
pl.wikipedia.org/wiki/Nasieniak
leczenie-objawy.pl/rak-zarodkowy.htm
medme.pl/choroby/guz-pecherzyka-zoltkowego,149.html
zdrowie.tvn.pl/a/kosmowczak-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-leczenie-choroby
aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/co-to-jest-potworniak/ 

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Urologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.