Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
Aktualności
Paź022023

02 Paź 2023

Miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi

Miesiąc październik jest miesiącem świadomości i profilaktyki raka piersi. W tym to miesiącu szczególnie dużo mówi się czym jest rak piersi i jak można ograniczyć czynniki ryzyka go wywołujące.

W związku z tym chcemy zaprosić panie na konsultacje do specjalistów onkologów i badania profilaktyczne (USG piersi, biopsja cienkoigłowa) w kierunku wykrywania zmian nowotworowych w piersiach.

USG piersi

Badanie jakim jest usg piersi to jedna z metod obrazowego wykrywania zmian w piersiach. Można przy pomocy niego wykryć zmiany łagodne i nowotwory złośliwe.

Co wykryje USG piersi?

Za pomocą ultrasonografii jesteśmy w stanie wyryć zarówno zmiany łagodne, jak i nowotwory złośliwe i to już na wczesnym etapie ich rozwoju! Sonomammografia doskonale nadaje się do monitorowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. gruczolakowłókniaków. Te ostatnie szczególnie często występują właśnie u młodych kobiet.

Jakie są wskazania do USG piersi?

USG piersi może wykonać każda kobieta. Nie ma przeciwwskazań do badania, ponieważ jest całkowicie nieinwazyjne.
Na USG piersi kierowane są zazwyczaj kobiety, u których występują konkretne wskazania, zalicza się do nich:

  • zmiany wykryty w samobadaniu piersi lub badaniu manualnym przeprowadzonym przez lekarza;
  • ból piersi niewiadomego pochodzenia;
  • nieregularny, zmieniający się kształt piersi i brodawki sutkowej;
  • wyciek wydzieliny z piersi;
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych;
  • pooperacyjne usunięcie gruczołu piersiowego;
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Wskazaniem do regularnego badania piersi jest występowanie w rodzinie nowotworów sutka. W przypadku, gdy badanie wykonywane jest profilaktycznie lub diagnostycznie, najlepiej zgłosić się między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Natomiast w przypadku wykrycia zmian w piersi na badanie należy przyjść niezależnie od dnia cyklu.

Biopsja cienkoigłowa piersi

Biopsja cienkoigłowa jest to metoda diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły (nieco grubszej od włosa) do guzka pod kontrolą ultrasonograficzną. Po nakłuciu w igle pozostaje drobna ilość materiału komórkowego, który rozprowadza się na szkiełku i utrwala w alkoholu. Rozmazy oceniane są następnie pod mikroskopem przez specjalistę patologa.
Biopsja cienkoigłowa służy przede wszystkim do diagnostyki guzków – do różnicowania guzków łagodnych złośliwych. Metoda ta jest szybka i mało uciążliwa dla pacjenta.
Jest zabiegiem bezpiecznym i zwykle niebolesnym. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.

Jak się umówić?

W celu umówienia się na konsultację i badania skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna lub skorzystaj z internetowego konta pacjenta (IKP).

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny