Rektoskopia

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz dr n. med. Tomasz Kmieć, specjalista neurolog, neurolog dziecięcy. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Szanowni Pacjenci, W dniach od 1.07 do 24. 07.2020r. punkt pobrań czynny będzie w następujących dniach: WTOREK: 8.00 - 10:30, CZWARTEK: 8:00 - 10:30, PIĄTEK: 8.00- 10.30
Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Rektoskopia, w odóżnieniu od badania per rectum, to badanie polegające na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. W trakcie rektoskopii można również zobaczyć końcowy odcinek jelita grubego - esicę. Rektoskopia badanie - zobacz jak przebiega i jak się do niego przygotować.
Rektoskopia to badanie, które umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego i pozwala wyjaśnić zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym co może być zaburzeniem rytmu wypróżnień, bólu w okolicy odbytu.

Na czym polega rektoskopia?

W trakcie rektoskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Możliwe jest także usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia. Badanie wykonywane jest za pomocą rektoskopu - sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodów.

Jakie są wskazania do rektoskopii?

Wskazania do przeprowadzenia rektoskopii to:

  • bóle w okolicy odbytu, podbrzusza;
  • zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (stolec taśmowaty, ołówkowaty), daremne parcie na stolec bądź bezwiedne oddawanie stolca;
  • krwawienie z odbytu (także tzw. krwawienie utajone - krew w stolcu jest stwierdzana tylko w badaniu laboratoryjnym, a nie jest widoczna gołym okiem);
  • guzy w odbycie;
  • sączenie wydzieliny z odbytu;
  • świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny;
  • inne (wziernikowanie mające na celu pobranie wycinków błony śluzowej, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych np. skrobiawicy).

Jak wygląda przygotowanie do badania?

W przeddzień badania rektoskopii, wieczorem należy wykonać wlewkę doodbytniczą 120-150 ml fosforanów, którą należy powtórzyć w dniu badania, na 3 godziny przed rozpoczęciem badania. W ten sposób jelito będzie prawidłowo oczyszczone, co umożliwi wykonanie wiarygodnego badania. Preparaty do wlewki  są dostępne bez recepty (np. Rectanal, Enema etc.).
W przeddzień badania pacjent powinien zjeść lekkie śniadanie, na obiad zupę, kolacji nie jeść; w dniu badania może pić płyny, ale musi pozostać na czczo.

Jaki jest przebieg badania?

Rektoskopię wykonuje się u chorego leżącego w pozycji kolanowo-łokciowej z rozstawionymi szeroko kolanami. Przed rozpoczęciem badania lekarz proktolog znieczula okolice odbytu. Na początku lekarz ogląda okolice odbytu i wykonuje rutynowe badanie per rectum, następnie wprowadza końcówkę rektoskopu nasmarowaną środkiem znieczulającym na głębokość około 5 cm, zdejmuje z wziernika nakładkę, przez co możliwe jest powolne i delikatne wprowadzenie rektoskopu do odbytu.
Badanie jest całkowicie bezpieczne, jednakże niekiedy po rektoskopii może pojawić się lekkie krwawienie, które ustępuje w przeciągu kilku godzin.Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodów.
Rektoskopia jest badaniem endoskopowym, polegającym na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy.
Umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego, a także pozwala wyjaśnić zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym bądź też nowotworowym.
Badanie jest wykonywane przez lekarza proktologa.
Rektoskopia zazwyczaj trwa 2-5 minut. Jest bezpieczna i dość dobrze tolerowana przez większość pacjentów. Może być wykonywana również u dzieci.

W celu umówienia się na badanie rektoskopi skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

lek. med. Mariusz Bednarczyk

lek. med. Mariusz Bednarczyk
Specjalizacja lekarza: 
Proktologia
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Rafał Sopyło

dr n. med. Rafał Sopyło
Specjalizacja lekarza: 
Proktologia
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.