Gabinet Ultrasonografii

W dniu 8.07.2022r. punkt pobrań i gabinet zabiegowy są nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy w przyszłym tygodniu.
Szanowni Pacjenci! Przypominamy, że w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemią, w związku z tym, na terenie naszej przychodni obowiązuje noszenie maseczek.

Jak wygląda przygotowanie do badania USG?

Badanie USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję, w jakiej Pacjent powinien się ułożyć. Pozycja zależy od rodzaju badania. Pacjent odsłania diagnozowaną część ciała np. brzuch, nerki, szyję. Lekarz pokrywa skórę (okolicę badania) specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Następnie Pacjent wykonuje polecenia lekarza, oddycha zgodnie z zaleceniami. Przesuwając głowicę aparatu, uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest obecność otwartych ran części miękkich, uszkodzeń kości, otwartych infekcji oraz oparzeń w polu badania. Przeciwwskazanie względne stanowią świeżo zamknięte złamania, gdyż w takim przypadku wynik badania USG przeważnie nie pociąga za sobą konsekwencji terapeutycznych, a może narażać chorego na niepotrzebny ból. Wcześniejsze przygotowanie do badania zależy od rodzaju badania.

1. USG jamy brzusznej – przygotowanie do badania

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazów w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Aby wyeliminować te przeszkody, badanie musimy wykonywać na czczo.
Pacjent nie może nic jeść ani pić co najmniej przez 5 godzin przed badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów. Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem. Pacjenci z tendencją do wzdęć powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem i trzy razy dziennie przyjmować po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon).
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu. Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).
Wskazania do badania USG jamy brzusznej:

 • diagnostyka dolegliwości bólowych jamy brzusznej,
 • choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych,
 • choroby trzustki, w tym cukrzyca,
 • zaburzenia trawienia.

2. Badanie USG piersi – przygotowanie do badania

Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie zalecił inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu). Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką, zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu. Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań usg i mammografii. W warunkach prawidłowych badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).
Wskazania do badania USG piersi:

 • zmiany w gruczołach piersiowych np. o charakterze guzków wykrytych badaniem palpacyjnym
 • diagnostyka zmian wykrytych podczas badania mammografii.

3. USG tarczycy – przygotowanie do badania

Badanie USG tarczycy nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane). Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Wskazania do badania USG tarczycy:

 • nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych,
 • choroby tarczycy.

4. USG układu moczowego – przygotowanie do badania

Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian. Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny, co ilość wypitych płynów. Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę. W przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach. Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki, aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).
USG dróg moczowych - wskazaniami do wykonania badania są:

 • wady rozwojowe,
 • zmiany pourazowe,
 • kamicę nerkową, pęcherza moczowego,
 • guzy nerek, pęcherza,
 • prostata ( u mężczyzn).

5. USG ginekologiczne (transwaginalne) – przygotowanie do badania

Badanie USG ginekologiczne (transwaginalne) nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego (w tym również przez powłoki brzuszne).
W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jeżeli tak zdecydował ginekolog.
Wskazania do badania USG ginekologicznego (transwaginalnego):

 • wykrywanie zmian patologicznych w narządach rodnych (guzy mięśniaki)
 • wszelkie nieprawidłowości i patologie ciążowe.

Jest to metoda, która cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród pacjentek jak i samych lekarzy.

6. USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych jest podstawowym badaniem umożliwiającym ocenę ich wielkości, struktury miąższu oraz stosunku do otaczających tkanek. USG węzłów chłonnych wykonuje się najczęściej z powodu powiększenia węzłów chłonnych, ich bolesności lub też zmian w obrębie skóry nad węzłami. Najczęstszą przyczyną limfadenopatii jest stan zapalny w okolicy danej grupy węzłów, natomiast najgroźniejszymi jej przyczynami są nowotwory pierwotne, jak ziarnica złośliwa i chłoniaki nieziarnicze, lub przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych.
USG węzłów chłonnych – wskazania do badania USG węzłów chłonnych
USG węzłów chłonnych powinno być wykonane, gdy:
u pacjenta dojdzie do znacznego powiększenia węzłów chłonnych
pacjent skarży się na bolesność węzłów chłonnych.

7. USG bioderek u dzieci

USG bioderek u dzieci to jedno z najważniejszych badań, jakim poddawane jest dziecko w pierwszych tygodniach życia. Dzięki niemu można uzyskać obraz wewnętrznej struktury biodra, kości udowej oraz jej kieszeni, co ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
Wskazania do USG bioderek u dzieci:
Badanie przesiewowe wszystkich noworodków po urodzeniu w celu wykrycia nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowyco (dysplazja)

 • pierwsze USG bioderek zaleca się wykonać około 6 tygodnia życia dziecka – nie później niż w 12 tygodniu.
 • drugie USG stawów biodrowych należy wykonać w okolicach 3 miesiąca życia niemowlęcia.

Czasami lekarz ortopeda zleca trzecie badanie w momencie kiedy dziecko zaczyna chodzić.

8. USG kolana u dziecka

Badanie USG jest badaniem pierwszego wyboru w ocenie stawu kolanowego. Jest to jeden z najczęściej ocenianych stawów.
Wskazania do USG kolana u dziecka:
USG kolana wykonuje się w większości występujących problemów ze stawem kolanowym, niezależnie od tego, czy powstały one samoczynnie czy w wyniku wypadku. Trwające dłuższy czas dolegliwości bólowe, obrzęk czy ograniczenie funkcji ruchowych powinny być skonsultowane z lekarzem i to on podejmuje decyzję odnośnie do ewentualnego przeprowadzenia badania ultrasonograficznego. Wskazaniami do wykonania badania USG kolana u dziecka mogą być:

 • choroby stawów, w tym głównie reumatoidalne zapalenie stawów,
 • idiopatyczne zapalenie stawów,
 • kontuzje i urazy kolana (m.in. złamania, skręcenia, zwichnięcia),
 • podejrzenie wystąpienia torbieli,
 • podejrzenie wystąpienia krwiaka,
 • podejrzenie wystąpienia ropnia,
 • podejrzenie pojawienia się przestrzeni płynowych,
 • podejrzenie pęknięcia ścięgien kolanowych,
 • przerost błony maziowej,
 • guzy stawu kolanowego.

W celu umówienia się na badanie USG skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

lek. med. Robert Bakuła

Specjalizacja lekarza: 
Urologia

lek. med. Andrzej Jezierski

Specjalizacja lekarza: 
USG

lek. med. Jan Karol Wolski

Specjalizacja lekarza: 
Andrologia kliniczna
Urologia
Urologia Dziecięca

dr n. med. Mariola Małecka

Specjalizacja lekarza: 
Ginekologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.