Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lut272024

27 Lut 2024

Czym jest ostroga piętowa?

Jak wygląda ostroga piętowa?

Ostrogi piętowej nie widać gołym okiem, za to jej obecność zwykle jest boleśnie odczuwana podczas codziennej aktywności. Ostroga powstaje przez zmiany zwyrodnieniowe w obrębie przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej – jeśli włókna zostaną uszkodzone, organizm odbudowuje to tkanką kostną, wskutek czego powstaje osteofit.

Skąd się biorą takie narośle? Najczęstszą przyczyną są obciążenia stopy. Ostrogi piętowe mogą być wadą wrodzoną lub powstają w późniejszych latach życia – cierpią na nie głównie osoby otyłe, po urazach stopy i stawu skokowego, sportowcy, pacjenci z chorobami metabolicznymi i reumatologicznymi. Ostroga może się też rozwinąć przez chodzenie w niewłaściwym obuwiu – najgorsze pod tym względem są szpilki i buty z wąskimi noskami.

Ryzyko wystąpienia ostrogi piętowej można zmniejszyć właśnie dzięki dobrym, wygodnym butom, które utrzymują stopę w prawidłowej pozycji oraz robiąc przed każdym treningiem rozgrzewkę. Jeśli przyczyną ostrogi jest reumatyzm lub inna choroba, wskazane jest leczenie właśnie tego schorzenia, w przeciwnym razie nie uda się trwale usunąć bolesnej narośli.

 

Ostroga piętowa – objawy i leczenie

Ostroga piętowa dość szybko daje zauważalne objawy. To przede wszystkim ból pięty – charakterystyczne dla ostrogi jest to, że bólu nie odczuwa się podczas snu, ale pojawia się on zaraz po wstaniu, choć po krótkim ruchu może ustąpić. Dolegliwości nasilają się także podczas długiego chodzenia oraz intensywnego wysiłku obciążającego stopy. U większości pacjentów ostroga tworzy się tylko na jednej stopie. Ból ma różne natężenie – niektórzy mimo ostróg mogą w miarę normalnie funkcjonować, podczas gdy inni chorzy nie są w stanie chodzić bez utykania.

Po zdiagnozowaniu ostrogi piętowej zaczyna się leczenie. Dzisiaj już bardzo rzadko usuwa się ostrogi chirurgicznie. Terapia jest zwykle nieinwazyjna i obejmuje ćwiczenia rehabilitacyjne, noszenie specjalnych wkładek, okłady, odciążanie stopy. Leki podaje się tylko doraźnie, gdy ból jest bardzo silny. W ramach leczenia ostrogi stosowana jest także fala uderzeniowa oraz laser wysoko energetyczny. Gdy nie skutkują inne metody leczenia ostróg piętowych bardzo skuteczna okazuje się radioterapia. Konsultację dotyczącą leczenia ostróg piętowych przeprowadza radioterapeuta  w lecznicy Onkolmed.

 

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/261120,ostroga-pietowa

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,ostroga-pietowa---przyczyny--objawy--diagnostyka--leczenie--czym-jest-ostroga-pietowa-,artykul,1639803.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny