Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz212020

21 Wrz 2020

Zespół zaburzeń uwagi (ADD) u dzieci i dorosłych

Co to są zaburzenia koncentracji uwagi ADD?

ADD to zaburzenia psychiczne polegające na różnych problemach z koncentracją uwagi. Jednostka ta występuje przede wszystkim u dzieci, ale dorośli także mogą mieć z nią problem. Pacjent z ADD może przez swoje zaburzenia doświadczać wielu trudności, m.in. w życiu rodzinnym czy zawodowym.
ADD (skrót od angielskiego Attention Deficit Disorder) to zaburzenia koncentracji uwagi. Problem ten traktowany jest jako odmiana ADHD, od jednostki tej odróżnia go brak nadpobudliwości ruchowej lub pojawianie się jej jedynie w nieznacznym natężeniu.
Zaburzenia koncentracji uwagi typowo zaliczane są do problemów dotyczących dzieci. W rzeczywistości ADD występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Jakie są przyczyny zaburzenia koncentracji uwagi u dzieci i dorosłych?

Zaburzenia koncentracji uwagi ADD u dzieci

Skąd bierze się ADD? Do końca nie wiadomo – najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne. U osób z ADD zawodzi część mózgu, która odpowiada za motywację i koncentrację, czyli płat czołowy. Przypuszcza się też, że problemem jest też ilość neuroprzekaźników w układzie nerwowym.
Dzieci z ADD mają gorszą kontrolę przetwarzania bodźców: mózg jest przez nie bombardowany i wszystkie są dla niego tak samo ważne: nie potrafi zhierarchizować przetwarzanych informacji. Dla dziecka z deficytem uwagi równie istotne będzie bzyczenie przelatującej muchy i to, co mówi nauczyciel. Brzmi śmiesznie ale w rzeczywistości takie nie jest, bo dzieci z ADD bywają oskarżane o złą wolę, brak zaangażowania. Takie mylenie jest dla nich bardzo jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Stresują się jeszcze bardziej i czują winne – nie rozumieją, że to nie jest ich wina.
Przyczyna takich problemów leży głównie w płacie czołowym. Płat czołowy jest częścią mózgu odpowiedzialną za planowanie działań, stawianie sobie celów i ich realizację, kontrolę emocji. Odpowiada też za utrzymanie uwagi i koncentracji oraz ocenę sytuacji i kontrolę emocji (które powstają w układzie limbicznym). W jego części, czyli korze przedczołowej, jest umiejscowiona nasza pamięć operacyjna. To właśnie ona pozwala na jednoczesne przetwarzanie informacji, manipulowanie nimi i ocenę ważności, co w końcu prowadzi do ich zapamiętania. Jeśli jej działanie jest upośledzone – wszystkie te czynności szwankują.

Zaburzenia koncentracji uwagi ADD u dorosłych

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny występowania ADD. Znaczną rolę mogą tu odgrywać geny, bo została zauważona tendencja do pojawiania się ADD u osób z rodzin, w których już występowały takie problemy.
Zaburzenia koncentracji mogą pojawić się także jako skutek nieprawidłowości pracy neuroprzekaźników w ramach układu nerwowego. Ryzyko wystąpienia ADD u dorosłych zwiększają też takie czynniki jak: zażywanie narkotyków, picie alkoholu czy palenie papierosów przez matkę w ciąży. Na proces koncentracji ma też prawdopodobnie wpływ wcześniactwo oraz długotrwały kontakt z substancjami toksycznymi, chociażby zawierającymi ołów.

Jakie są objawy zespołu zaburzeń uwagi?

Objawy zespołu zaburzeń uwagi u dzieci

Dzieci z zespołem zaburzeń uwagi są często radosne, grzeczne i spokojne. Nie są nadpobudliwe ani tak angażujące jak maluchy z ADHD. Wręcz przeciwnie – opiekunowie i nauczyciele mogą mówić o nich, że „bujają w obłokach”. Dzieci cierpiące na ADD nie potrafią się skupić na wykonywanym zadaniu. Przez to każda czynność zabiera im dużo czasu. Nie potrafią stwierdzić, które z podanych informacji są istotne. Nie opowiadają o tym, co było w szkole, często też gubią różne przedmioty i o czymś zapominają. Niejednokrotnie mają zaniżoną samoocenę. Niestety, z wiekiem problem zazwyczaj narasta. Wraz z większą ilością materiału do nauki dzieci z ADD mają coraz większe zaległości. Dorośli z tym zaburzeniem mogą mieć kłopoty z wykonywaniem obowiązków w pracy oraz utrzymaniem relacji. 

Objawy zespołu zaburzeń uwagi u dorosłych

Dorosła osoba zmagająca się z problemem ADD, tak samo jak i dzieci wykazuje problem z koncentracją uwagi. Osoby te często mają trudności z dokładnym wykonywaniem jednej czynności. Zaburzenia koncentracji związane z ADD często są przyczyną trudności w życiu towarzyskim, uniemożliwiają słuchanie drugiej osoby podczas rozmowy. 
Osoby dorosłe z symptomem ADD mogą wykazywać problemy z organizacją codziennego życia i planowaniem wykonywania swoich obowiązków. Chorzy często gubią drobne rzeczy np. klucze lub dokumenty. Można u nich zaobserwować brak zdolności do wykonywania kilku rzeczy jednocześnie, osoby te często się rozpraszają.
Osoba cierpiąca na ADD może mieć bardzo niską samoocenę i skłonności do wahania nastroju.
Konsekwencjami tego schorzenia u osób dorosłych jest trudność z utrzymywaniem relacji i stosunków towarzyskich. Osoba z ADD może wydawać się niezainteresowany rozmową z innym, często ma trudność ze skupieniem wagi podczas konwersacji.
Problemy mogą dotykać również życia zawodowego, chory może nie radzić sobie w pracy z powierzonymi mu zadaniami.

Jak przebiega leczenie zespołu zaburzeń uwagi ADD u dzieci i dorosłych?

W przypadku zaobserwowania u siebie lb dziecka wyżej opisanych objawów należy pójść do lekarza neurologa na konsultację, wykonanie badań i podjęcie leczenia.
Leczenie ADD – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – przynosi najlepsze rezultaty, jeśli łączy różne metody.
Jak dotąd nie wynaleziono preparatu, który jest w stanie wyleczyć ADD. Farmakoterapię stosuje się, by zniwelować objawy, a tym samym podnieść komfort życia chorego. Najpowszechniejszym rodzajem zalecanych substancji są stymulanty. Aktywują one obszary mózgu wspierające koncentrację. Dostępne są także środki niebędące stymulantami. Leki działają tylko tak długo, jak długo są podawane. Zwykle nie powodują uciążliwych skutków ubocznych.
Za efektywną formę leczenia ADD uważa się treningi EEG Biofeedback. Jest to metoda terapii, polegająca na podawaniu choremu sygnałów zwrotnych na temat zmian fizjologicznych zachodzących w jego mózgu. Dzięki temu może on nauczyć się korygować nieprawidłowy wzorzec fal mózgowych w kierunku takiego, który wiąże się z poprawą koncentracji uwagi.
Osoby z ADD mogą uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych. Skuteczną metodą leczenia jest w tym przypadku terapia poznawczo-behawioralna.
Wiele działań, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie, osoby cierpiące na ADD mogą podejmować samodzielnie (w przypadku dzieci – z udziałem rodziców). Problemy z koncentracją uwagi w pewnym stopniu rozwiązywane są dzięki dokładnemu planowaniu wykonywanych czynności, regularnemu korzystaniu z kalendarza czy post-itów, utrzymywaniu porządku w miejscu pracy.

Gdzie pójść na konsultację u lekarza neurologa?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia prywatna, gdzie można przyjść na konsultację do lekarza neurologa. Działa w niej Poradnia Neurologiczna, w której przyjmowani są dorośli i Poradnia Neurologii Dziecięcej gdzie leczone są dzieci. Pracują w niej bardzo dobrzy neurolodzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób centralnego układu nerwowego i nerwów obwodowych u dorosłych i dzieci.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/add-zaburzenia-koncentracji-uwagi-objawy-i-leczenie-aa-DZP4-1q85-8aoZ.html
tatento.pl/a/1390/deficyt-uwagi-add
kobieta.onet.pl/zdrowie/psychologia/zdrowie-psychiczne/add-czyli-attention-deficit-disorder-jak-walczyc-z-zaburzeniami-koncentracji/m10fv4e
dojrzalakobieta.pl/leczenie-zaburzen-uwagi-u-dzieci/
zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23102886,add-zaburzenie-koncentracji-uwagi-sposoby-leczenia.html
zdrowie.tvn.pl/a/add-zaburzenia-koncentracji-uwagi-u-dzieci-i-doroslych

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny