Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru152021

15 Gru 2021

Zespół cieśni nadgarstka - operacja odbarczająca nerw pośrodkowy

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka trudno nazwać chorobą, ponieważ jest to raczej zbiór objawów związanych z uciskiem na nerw przyśrodkowy w kanale nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka kwalifikuje się do grupy schorzeń neuropatii uciskowych. Oznacza to, że niekorzystne zmiany w nerwie są spowodowane nadmiernym uciskiem mechanicznym.
Czym właściwie jest cieśń nadgarstka? To przejście od przedramienia do dłoni, które jest ograniczone kośćmi nadgarstka oraz tkanką łączną. Przez cieśń nadgarstka przechodzą nerwy, naczynia i ścięgna. To właśnie ucisk na nerwy przechodzące przez cieśń powodują występowanie bardzo silnego bólu zwanego zespołem cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka jest przypadłością, która dotyczy coraz większego odsetka populacji. Obecnie ocenia się, że ok. 15% ludzi na świecie zmaga się z objawami, które mogą wskazywać na zespół cieśni nadgarstka. Zdecydowanie niższe statystyki dotyczą wykonywania badań pomocnych w prawidłowym zdiagnozowaniu tego schorzenia. Zespół cieśni nadgarstka dotyka najczęściej kobiety powyżej 55. roku życia. U prawie 60% pacjentów objawy zespołu cieśni nadgarstka dotyczą obu rąk.

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka może występować z wielu powodów, ale zazwyczaj towarzyszy konkretnym chorobom, stanom i przyzwyczajeniom.
Chorobie sprzyjają: 

  • choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, dna moczanowa);
  • choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (niedoczynność tarczycy, cukrzyca);
  • gruźlica;

występowanie nieprawidłowości w kanale nadgarstka (tłuszczaki, kostniaki, gangliony).
Dużą rolę w powstawaniu cieśni nadgarstka mają złe nawyki polegające na powtarzających się jednakowych ruchach palców i nadgarstka. Dotyczy to przede wszystkim osób, które wykonują drobne prace ręczne, pracują przy komputerze – operują myszką i klawiaturą, nadużywają smarfonów, często jeżdżą na rowerze, grają na instrumentach.
Ucisk nerwu może być także spowodowany urazem, nawet złamaniem nadgarstka lub obrzękiem struktur w kanale nadgarstka, co zdarza się czasami w czasie ciąży.
Niektóre osoby mają większe szanse na zachorowanie na zespół cieśni nadgarstka. Dotyczy to szczególnie osób otyłych, chorych na cukrzycę, sarkoidozę, dnę moczanową, choroby nowotworowe, niedoczynność tarczycy, akromegalię, reumatoidalne zapalenie stawów, a także kobiet w ciąży. 

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni kanału nadgarstka jest schorzeniem, które daje charakterystyczne objawy - rzadko można pomylić je z symptomami innych chorób. Wśród nich można wyróżnić: 

  • ból nadgarstka, jego drętwienie i mrowienie; 
  • oprócz bólu nadgarstka najbardziej charakterystycznym objawem jest drętwienie i mrowienie palców, za których czucie odpowiada nerw pośrodkowy - symptomy te obejmują więc kciuk,
  • palec wskazujący, środkowy i połowę palca serdecznego; 
  • odczucie osłabienia siły chwytu - zwłaszcza w obrębie wymienionych powyżej palców; 
  • nasilanie się objawów związanych z drętwieniem i mrowieniem w nocy lub po uniesieniu kończyny (symptomy zwykle słabną po opuszczeniu dłoni); 
  • powolny zanik mięśni kłębu kciuka, znajdujących się na „poduszeczce”, poniżej tego palca’ 
  • występowanie objawu Tinela, czyli parestezji (uczucia kłucia, mrowienia, „rażenia prądem”) po postukaniu nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka (u nasady dłoni);
  • występowanie objawu Phalena (nasilenie objawu parestezji po zgięciu i utrzymaniu w takiej pozycji stawu promieniowo-nadgarstkowego);
  • brak precyzji ruchów w dłoni zajętej chorobą, wypadanie z niej przedmiotów, ogólne osłabienie siły chwytu.

Jak więc widać, ból nadgarstka nie jest jedynym objawem zespołu cieśni nadgarstka - zdecydowanie częściej pojawia się mrowienie, drętwienie palców oraz osłabienie zdolności motorycznych danej dłoni. Po zaobserwowaniu objawów zespołu cieśni nadgarstka należy od razu udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych i - w razie potrzeby - w celu wdrożenia właściwego sposobu leczenia.

Co to jest odbarczenie cieśni kanału nadgarstka metodą otwartą?

W trakcie zabiegu pacjent zazwyczaj leży na wznak. Znieczulenie najczęściej jest przewodowe (zabokowanie nerwów obwodowych kończyny górnej), ale niekiedy lekarze stosują ogólne lub miejscowe. Na ramię zakładana jest opaska uciskowa, która tamuje przepływ krwi, zmniejszając tym samym ryzyko nadmiernego krwawienia w trakcie operacji. Około 4-5 cm. cięcie przeprowadzane jest w bruździe przeciwstawnej kciuka, na środku dłoni, tuż nad nadgarstkiem. Następnie lekarz preparuje tkankę podskórną dochodząc do powięzi, którą również przecina, aby uwidocznić kanał nadgarstka. Lokalizuje wszystkie struktury (nerwy, naczynia i ścięgna) i przecina troczek zginaczy, czyli więzadło poprzeczne nadgarstka. W dalszej kolejności wykonuje inne czynności naprawcze w zależności od napotkanych zaburzeń, np. zrostów międzytkankowych. Na zakończenie zamykane są krwawiące naczynia i warstwowo zaszywane wszystkie przecięte tkanki. Niekiedy lekarz umieszcza w ranie niewielki dren, którego zadaniem jest odprowadzanie gromadzącej się krwi na zewnątrz. Pacjent najczęściej wychodzi ze szpitala w tym samym dniu lub dnia następnego.
Niektórzy lekarze stabilizują dłoń i nadgarstek w szynie gipsowej na okres 10-14 dni, ale są również tacy, którzy preferują wczesne wprowadzenie ruchu dłoni i palców po zabiegu i nie zalecaja unieruchomienia. Szwy zdejmowane są po ok. 10 dniach.

Co to jest endoskopowe odbarczenie nerwu pośrodkowego?

Metoda endoskopowa w uwalnianiu zespołu cieśni nadgarstka została po raz pierwszy opisana w 1989 r. przez I.Okutsu i J.Chow. Jest to technika mniej inwazyjna niż tradycyjna metoda otwarta. Jej ryzyko powikłań zostało określone na 2,7%, zaś skuteczność na 96,5%.
Zabieg przeprowadzany jestw  znieczuleniu miejscowym. Anestezjolog podaje pacjentowi dożylnie profilaktyczną dawkę antybiotyku i leków przeciwbólowych, zaś miejsce operowane ostrzykiwane jest środkiem znieczulającym. Po upewnieniu się, że wszystkie podane leki zaczęły działać, lekarz neurochirurg ustawia rękę pacjenta w wygodnej dla siebie pozycji i rozpoczyna zabieg.
Podstawową różnicą w technice endoskopowej jest rozmiar nacięcia skóry od strony dłoniowej, ok.1 cm., w jednym lub w dwóch miejscach na skórze przedramienia lub nadgarstka. W przypadku zastosowania metody z użyciem jednego cięcia (technika jednoportalowa), przez niewielki otwór zostaje wprowadzony światłowodowy endoskop z kamerką, dzięki któremu lekarz w trakcie zabiegu na stojącym obok monitorze widzi wnętrze nadgarstka. Wraz z kamerką wprowadzane są mikronarzędzia chirurgiczne. Jeśli zabieg prowadzony jest techniką 2 cięć (dwuportalową), przez jeden wprowadzany jest endoskop z aparatem optycznym, zaś przez drugi narzędzia.  Dzięki metodzie endoskopowej lekarz widzi struktury wewnątrz nadgarstka, w tym więzadło poprzeczne bez konieczności operacyjnego otwierania całego obszaru. Następnie operator podskórnie przecina więzadło poprzeczne i odsłania nerw pośrodkowy. To uwalnia nacisk na nerw i odbarcza kanał nadgarstkowy. W zaawansowanych przypadkach chorobowych zauważa się znaczne zwężenie nerwu pośrodkowego. Potwierdza to tylko konieczność wykonania zabiegu. Po wykonaniu zabiegu lekarz zaszywa portale artroskopowe, zaś miejsce przecięcia troczka (więzadła poprzecznego) po pewnym czasie się zabliźni. Operacja trwa 20-40 minut, a pacjent przebywa w klinice 1 dzień.

Gdzie pójść na konsultację do neurochirurga?

Jest wiele ośrodków zdrowia gzie można pójść na konsultację do neurochirurga. Najważniejsze by przyjmowałby tam bardzo dobry specjalista. Jednym z takich miejsc jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie, gdzie w Poradni Nowotworów Głowy i Szyi przyjmuje pacjentów bardzo dobry neurochirurg.

W celu umówienia się na konsultację do neurochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. +48222902337

Źródła:
kliniki.pl/wiedza/endoskopowa-operacja-zespolu-ciesni-kanalu-nadgarstka/
kliniki.pl/wiedza/leczenie-zespolu-ciesni-nadgarstka-metoda-otwarta/
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,zespol-ciesni-nadgarstka---przyczyny--objawy--leczenie-i-profilaktyka,artykul,1631000.html
zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Reumatologia/Zespol-ciesni-nadgarstka-przyczyny-objawy-leczenie-zapobieganie
apteka-melissa.pl/blog/artykul/zespol-ciesni-kanalu-nadgarstka-zespol-ciesni-nadgarstka-czym-sie-charakteryzuje,773.html

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny