Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru102020

10 Gru 2020

Zapalenie układu moczowego u mężczyzn - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Co to są zakażenia układu moczowego u mężczyzn?

Ostre, niepowikłane zakażenia układu moczowego u mężczyzn występują wyjątkowo rzadko. Odmienne stosunki anatomiczne oraz właściwości bakteriobójcze wydzieliny stercza skutecznie przeciwdziałają ZUM. Większość zakażeń u mężczyzn występuje w dzieciństwie i w ogromnej większości związane są z różnego rodzaju anomaliami anatomicznymi (zastawki cewki tylnej, odpływy pęcherzowo- moczowodowe, choroba szyi pęcherza).
Rozpoznanie ZUM u mężczyzn należy stawiać ostrożnie. Objawy podobne do infekcji dróg moczowych mogą maskować nowotwory dróg moczowych, szczególnie u chorych w wyższych grupach wiekowych oraz u tych, u których istnieją czynniki ryzyka. Objawy kliniczne ZUM u mężczyzn są podobne do tych u kobiet, ale mają zwykle łagodniejszy przebieg.

Jakie są przyczyny zapalenia układu moczowego u mężczyzn?

Najczęstszą przyczyną zakażenia dróg moczowych u mężczyzn są bakterie, zwłaszcza Escherichia coli. W przypadku infekcji dróg moczowych u mężczyzn, zwłaszcza zapalenia pęcherza lub zapalenia cewki moczowej u mężczyzn ważne jest każdorazowo wykluczenie chorób przenoszonych drogą płciową m. in. rzeżączki, chlamydiozy, rzęsistkowicy oraz zakażeń wirusami brodawczaka HPV lub opryszczki HSV.
Ryzyko zapalenia pęcherza u mężczyzn zwiększają wszystkie czynniki utrudniające naturalny odpływ moczu, np. przerost prostaty, kamica moczowa, nieprawidłowości anatomiczne takie jak np. nietypowo wąska cewka moczowa. Problem z oddawaniem moczu stwierdza się po operacjach układu moczowego lub procedurach medycznych takich jak cystoskopia albo cewnikowanie pęcherza mogą przyczynić się do zakażenia.
Ryzyko zakażenia dróg moczowych wzrasta także w przypadku niektórych chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy i chorób utrudniających samodzielne dbanie o własne potrzeby higieniczne, jak np. zaawansowana choroba Alzheimera oraz dolegliwości wymagających długotrwałego unieruchomienia tak jak po złamaniu kończyny. Również starszy wiek sprzyja zachorowaniu na zapalenie dróg moczowych.

Jakie są objawy zapalenia układu moczowego u mężczyzn?

Do najbardziej charakterystycznych objawów infekcji układu moczowego zalicza się:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • szczypanie i/lub pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • częste parcie na pęcherz,
  • problem z rozpoczęciem oddawania moczu,
  • wydzielina z cewki moczowej,
  • wrażenie niewystarczającego opróżnienia pęcherza,
  • powolny strumień moczu, a nawet powolny wyciek moczu,
  • nagłą i silną potrzebę oddania moczu,
  • oddawanie niewielkiej ilości moczu za jednym podejściem,
  • krew w moczu,
  • ból w centralnej, dolnej części brzucha,
  • mętny mocz z intensywnym, nieprzyjemnym zapachem.

Innymi objawami, które powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza, ponieważ świadczą o poważniejszej infekcji, np. obejmującej nerki, są:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból pleców.

W takich sytuacjach należy natychmiast wdrożyć odpowiednie leczenie. Dobrze, jeśli zostanie wykonany wcześniej posiew moczu. Badanie to pozwala lepiej dobrać odpowiednią farmakologię. Wizyta u lekarza jest także konieczna, by wykluczyć zakażenie jedną z chorób przenoszonych drogą płciową, która może dawać podobne objawy.
W aptekach dostępnych jest wiele różnych preparatów, które mogą skutecznie walczyć z bakteriach, znajdującymi się w pęcherzu moczowym. W przypadku lekkich infekcji są niezwykle pomocne. Warto też pić dużo wody, by „przepłukać” układ moczowy. Wyjątkowo skuteczny jest także sok z żurawiny, który bardzo dobrze znają panie, zmagające się z infekcjami układu moczowego. Zawiera on substancje, które utrudniają bakteriom bytowanie w drogach moczowych i pomagają je wypłukać.

Jak przebiega leczenie zapalenia układu moczowego u mężczyzn?

Terapia niepowikłanego ZUM u mężczyzn powinna trwać minimum 7 dni. Nie zaleca się terapii krótkotrwałej, jedno- lub trzydniowej, ponieważ jest nieskuteczna u mężczyzn. Dłużej trwające leczenie zapobiega powikłaniu w postaci przewlekłego zapalenia stercza.
Lekami pierwszego rzutu są fluorochinolony oraz trimetoprim- sulfametoksazol, ponadto skutecznym leczeniem jest podawanie cefalosporyn II i III generacji i aminoglikozydów jako leków drugiego rzutu lub w przypadku istnienia przeciwwskazań dla leków wymienionych wyżej. Aminoglikozydy są skuteczne zwłaszcza w przypadku zapalenia stercza. Osiągają one wysokie stężenie terapeutyczne w tkankach gruczołu krokowego, w przeciwieństwie do wielu innych antybiotyków, a ponadto cechują się występowaniem tzw. efektu poantybiotykowego.

Jak wygląda profilaktyka infekcji układu moczowego u mężczyzn?

Istnieją skuteczne sposoby, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego, które prowadzą do zapalenia układu moczowego. Przede wszystkim, największe znaczenie ma częste opróżnianie pęcherza. Żeby jednak móc regularnie oddawać mocz, trzeba wypijać w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wraz z moczem usuwane są z organizmu rożne toksyny, które – zalegając w pęcherzu moczowym – mogą powodować zakażenie układu moczowego poprzez szybkie rozmnażanie się.

Działania profilaktyczne obejmują przede wszystkim:

  • picie dużej ilości wody,
  • częste opróżnianie pęcherza,
  • noszenie przewiewnej bielizny z naturalnych tkanin,
  • dokładne mycie genitaliów – zwłaszcza po stosunku płciowym i masturbacji, ale także przed.

Gdzie pójść na konsultację do lekarza urologa?

Jest wielu lekarzy urologów pracujących w szpitalach czy to w przychodniach. Jedną z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie działa jedna z najlepszych Poradni Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują jedni z najlepszych urologów, onkologów.
Przychodząc na konsultacje do urologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna można być pewnym, że lekarz dokładnie przeanalizuje posiadane wyniki badań przez pacjenta, jeśli to konieczne zleci dodatkowe badania i wdroży właściwe leczenie.

W celu umówienia się na konsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2339
wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/zapalenie-drog-moczowych-u-mezczyzn-jakie-objawy-i-leczenie/
zdrowie.wprost.pl/zdrowie/10131331/infekcja-ukladu-moczowego-u-mezczyzn-ktore-sygnaly-powinny-zaniepokoic.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny