Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest zapalenie piersi?

Zapalenie piersi w większości kojarzy się z karmieniem piersią, bo aż 95% przypadków tej choroby to połogowe zapalenie sutka. Pozostałe 5% to pozapołogowe zapalenie sutkanoworodkowe zapalenie sutka i ropień Montgomery'ego

Zapalenie piersi może przyjmować postać zapalenia brodawki sutkowej lub/i zapalenia gruczołów sutkowych.

Zapalenie piersi u mężczyzn występuje bardzo rzadko. Jeżeli leczenie jest nieskuteczne, wykonuje się badanie histopatologiczne, aby wykluczyć raka piersi, a w przypadku zapalenia brodawki sutkowejraka sutka Pageta.

Jakie są objawy zapalenia piersi?

Pierwsze objawy, wskazujące na zapalenie piersi to:

  • bolesność piersi,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk i zwiększone,
  • miejscowe ocieplenie skóry.

Kogo dotyka zapalenie piersi?

Zapalenie piersi dotyka 1,4-8,9% matek karmiących. W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o początkowym stadium zapalenia piersi należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie - jeśli uda się to zrobić w czasie pierwszej doby istnieje ogromna szansa, że przebieg choroby będzie łagodny, a samo zapalenie potrwa zaledwie kilka dni i nie pojawią się żadne komplikacje. Jeśli jednak kobieta zlekceważy pierwsze objawy albo podejmie nieskuteczne leczenie na własną rękę, ryzykuje poważne powikłania łącznie z przejściem zapalenia w groźny ropień piersi.

Zapalenie piersi najczęściej występuje podczas pierwszych sześciu tygodni karmienia piersią oraz w czasie odstawiania, jednak przydarzyć się może w dowolnym momencie.

Jak przebiega rozpoznanie zapalenia piersi?

Każda zmiana w piersiach powinna skłonić kobietę do bezzwłocznej wizyty u lekarza specjalisty. Czas odgrywa tu bardzo istotną rolę. Należy starać się jak najszybciej postawić diagnozę. Lekarz na podstawie wywiadu i badania palpacyjnego może zdecydować o skierowaniu pacjentki na dodatkowe badania (badanie mleka, wydzieliny lub ropy, a także pobranie materiału w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego).

Jak wygląda leczenie zapalenia piersi?

Zapalenie piersi nie wyklucza karmienia. Nawet jest wskazane! Nic nie leczy zapalenia piersi tak skutecznie jak prawidłowe ściąganie mleka przez dziecko – wtedy właśnie zatkane kanaliki się odtykają. Podkreślmy także, że stosowanie antybiotyku nie przeszkadza w karmieniu. Oczywiście ginekolog dobiera tak antybiotyk, by nie zaszkodzić dziecku. Nie karmi się natomiast w sytuacjach, gdy kobieta ma bardzo wysoką gorączkę albo gdy z piersi leje się ropa. Jak widać, każdą sytuację rozpatruje się indywidualnie, dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do lekarza.

Czy jednak w każdym przypadku konieczne jest włączenie antybiotyku? Niekoniecznie. Jak podkreśla wielu lekarzy, antybiotykoterapia jest ostateczną formą leczenia. Przed jej zastosowaniem (o ile stan zapalny nie jest mocno zaawansowany), warto po prostu zmodyfikować metody karmienia.

  • Jeśli malec ma kłopoty z opróżnieniem piersi, używaj laktatora. Nie stosuj jednak masaży i nie pozbywaj się mleka poprzez ucisk piersi!
  • Nie unikaj przystawiania malucha do chorej piersi – wręcz przeciwnie, rób to jak najczęściej.
  • Między karmieniami stosuj okłady chłodzące, które sprawią ci ulgę i zmniejszą obrzęk.
  • Noś bieliznę, która nie będzie uciskała piersi.
  • Karm często – nawet co dwie godziny.
  • Pamiętaj także o tym, aby prawidłowo się odżywiać, dużo pić i odpoczywać w łóżku.

Uwaga – do tych wskazówek warto stosować się także w celach profilaktyki zapalenia piersi, zwłaszcza podczas występowania początkowych trudności z karmienie noworodka.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa w Poradnii Chorób Piersi skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

Zobacz podobne artykuły:

Pozapołogowe zapalenie sutka - przyczyny i leczenie

Połogowe zapalenie sutka - jak rozpoznać i leczyć?

Co powoduje zapalenia brodawki sutkowej?

Ropień piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie gruczołu piersiowego

Zapalenie piersi u mężczyzn