Zapalenie gruczołu piersiowego

Co to jest zapalenie gruczołu piersiowego w czasie karmienia?

Zapalenie gruczołu piersiowego w okresie karmienia piersią najczęściej wywołuje paciorkowce tlenowe oraz beztlenowe. Bakterie najczęściej przedostają się na błonę śluzową w jamie ustnej noworodka. Podczas karmienia poprzez ranki na brodawkach sutkowych wnikają do wnętrza gruczołu piersiowego. Jeśli pierś nie jest dokładnie opróżniona z mleka, jest ono wówczas pożywką dla bakterii. Dochodzi wówczas do zapalenia piersi. Zapalenie gruczołu piersiowego u kobiet po okresie laktacji wynika z postępującego procesu starzenia się. Przewody mleczne rozszerzają się a w nich zbiera się martwy materiał komórkowy z wydzieliną. Gdy dojdzie do zakażenia tej wydzieliny, powstają torbiele, ropnie oraz przetoki.

Rodzaje zapalenia gruczołu piersiowego:

  • ostre zapalenie gruczołu piersiowego,
  • przewlekłe zapalenie gruczołu piersiowego.

Jakie są objawy zapalenia gruczołu piersiowego?

Jak właściwie rozpoznać zapalenie gruczołu piersiowego? Zwróć uwagę na jego typowe objawy, którymi są:

  • pojawienie się wysokiej gorączki,
  • objawy grypopodobne: dreszcze, bóle głowy,
  • pogarszanie się samopoczucie z godziny na godzinę,
  • stwardnienie i obrzęk piersi
  • zaczerwienienie fragmentu piersi (zapalenie piersi najczęściej ma swoje źródło w jej górnej części).

W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest konsultacja lekarska!

Jak wygląda leczenie zapalenia gruczołu piersiowego?

Celem leczenia zapalenia gruczołu piersiowego u kobiet po porodzie jest ograniczenie wydzielania mleka oraz ułatwienie jego wydalania. Osiąga się to w różny sposób, na przykład przez ciepłe i zimne okłady, podnoszenie piersi oraz stosowanie leków zmniejszających wydzielanie mleka. Jeżeli choroba nie ustępuje, podaje się antybiotyki. W przypadku ropni wykonuje się ciepłe okłady oraz nacinanie. Przewlekłe zapalenie gruczołu piersiowego leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków. Torbiele i ropnie, które nie zanikają samoistnie, są usuwane operacyjnie.

Co można zrobić samemu?

Pęknięcia i rany można leczyć za pomocą mieszanki olejku z orzeszków ziemnych i spirytusu. Matki karmiące powinny zapobiegać zastojowi pokarmu, między innymi poprzez zwracanie uwagi, czy dziecko ssie efektywnie, unikanie stresu i przemęczenia.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa w Poradnii Chorób Piersi skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

Zobacz podobne artykuły:

Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

Pozapołogowe zapalenie sutka - przyczyny i leczenie

Połogowe zapalenie sutka - jak rozpoznać i leczyć?

Co powoduje zapalenia brodawki sutkowej?

Ropień piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie piersi u mężczyzn