Zapalenie gruczołu piersiowego

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Zapalenie gruczołu piersiowegoCo to jest zapalenie gruczołu piersiowego w czasie karmienia?

Zapalenie gruczołu piersiowego w okresie karmienia piersią najczęściej wywołuje paciorkowce tlenowe oraz beztlenowe. Bakterie najczęściej przedostają się na błonę śluzową w jamie ustnej noworodka. Podczas karmienia poprzez ranki na brodawkach sutkowych wnikają do wnętrza gruczołu piersiowego. Jeśli pierś nie jest dokładnie opróżniona z mleka, jest ono wówczas pożywką dla bakterii. Dochodzi wówczas do zapalenia piersi. Zapalenie gruczołu piersiowego u kobiet po okresie laktacji wynika z postępującego procesu starzenia się. Przewody mleczne rozszerzają się a w nich zbiera się martwy materiał komórkowy z wydzieliną. Gdy dojdzie do zakażenia tej wydzieliny, powstają torbiele, ropnie oraz przetoki.

Jakie są rodzaje zapalenia gruczołu piersiowego?

Rodzaje zapalenia gruczołu piersiowego:

  • ostre zapalenie gruczołu piersiowego,
  • przewlekłe zapalenie gruczołu piersiowego.

Jakie są objawy zapalenia gruczołu piersiowego?

Jak właściwie rozpoznać zapalenie gruczołu piersiowego? Zwróć uwagę na jego typowe objawy, którymi są:

  • pojawienie się wysokiej gorączki,
  • objawy grypopodobne: dreszcze, bóle głowy,
  • pogarszanie się samopoczucie z godziny na godzinę,
  • stwardnienie i obrzęk piersi
  • zaczerwienienie fragmentu piersi (zapalenie piersi najczęściej ma swoje źródło w jej górnej części).
  • W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest konsultacja lekarska!

Jak wygląda leczenie zapalenia gruczołu piersiowego?

Celem leczenia zapalenia gruczołu piersiowego u kobiet po porodzie jest ograniczenie wydzielania mleka oraz ułatwienie jego wydalania. Osiąga się to w różny sposób, na przykład przez ciepłe i zimne okłady, podnoszenie piersi oraz stosowanie leków zmniejszających wydzielanie mleka. Jeżeli choroba nie ustępuje, podaje się antybiotyki. W przypadku ropni wykonuje się ciepłe okłady oraz nacinanie. Przewlekłe zapalenie gruczołu piersiowego leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków. Torbiele i ropnie, które nie zanikają samoistnie, są usuwane operacyjnie.

Co można zrobić samemu?

Pęknięcia i rany można leczyć za pomocą mieszanki olejku z orzeszków ziemnych i spirytusu. Matki karmiące powinny zapobiegać zastojowi pokarmu, między innymi poprzez zwracanie uwagi, czy dziecko ssie efektywnie, unikanie stresu i przemęczenia.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.