Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis092017

09 Lis 2017

Założenia diety w Hashimoto?

Czy dieta ma znaczenie w chorobie Hashimoto?

,,Dieta ma znaczenie w leczeniu chorób autoimunologicznych w tym choroby Hashimoto. Podstawą jest ograniczenie i odstawienie produków wysoko przetowrzonych, glutenu, mleka i cukru. Najbardziej radykalną dietą jest protokół autoimunologiczny ale nie jest to konieczne u każdego, ani nie jest konieczne na stałe. Pozostałe wykluczenia z diety są zależne od stanu pacjenta i nietolerancji pokarmowych oraz ustalane indywidulanie, dobrze jeśli uczestniczy w nich dietetetyk,, - mówi dr Jadwiga Mandziewska.

Czym jest Hashimoto?

Choroba Hashimoto - to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, które polega na wytwarzaniu przez organizm nadmiernej ilości przeciwciał przeciwko antygenom tarczycy. W czasie trwania choroby dochodzi do trwałego uszkodzenia komórek tarczycy i upośledzenia wydzielania hormonów, które większości przypadków prowadzi do niedoczynności tarczycy trwającej całe życie. Hormony wytwarzane przez tarczycę – tyroksyna T4, trójjodotyronina T3 zapewniają prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek organizmu a ich odpowiedni poziom jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie, a co się z tym wiąże na jakość życia człowieka. Hormony tarczycy wpływają m.in. na przemianę materii, metabolizm tłuszczów i węglowodanów, biorą udział w regulacji cieplnej organizmu, wpływają na zużycie tlenu w wątrobie, mięśniach, sercu, nerkach, na utrzymanie równowagi wapniowej i wodno-elektrolitowej a także procesy regeneracji skóry oraz  regulują cykl menstruacyjny. W początkowym okresie choroba może rozwijać się bezobjawowo. Z upływem lat, w miarę stopniowego uszkodzenia tarczycy, pojawiają się dolegliwości o różnym stopniu nasilenia, które znacznie utrudniają życie.

Jak złagodzić objawy choroby?

Ogólne założenia diety w chorobie Hashimoto

  • Dieta powinna być dobrana indywidualnie dla każdej osoby chorej, powinna uwzględniać schorzenia współistniejące, w tym potwierdzone alergie i nietolerancje pokarmowe.
  • Należy jeść 4-5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu a ostatni posiłek należy spożyć nie póżniej niż 3 godziny przed snem. Takie postępowanie ma na celu utrzymanie dobrego tempa przemiany materii.
  • Dieta powinna opierać się na produktach naturalnych, świeżych, sezonowych oraz jak najmniej przetworzonych. Z diety powinno się wykluczyć produkty wysoko przetworzone: fast-foody, gotowe dania w proszku, chipsy, płatki śniadaniowe, gotowe ciastka, słodycze, napoje gazowane i inne.
  • Zaleca się spożywanie produktów bogatych w pełnowartościowe białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz tłuszcze o dużej zawartości kwasów omega 3 .
  • Kaloryczność diety powinna zależeć od masy ciała i być dopasowana do podejmowanej aktywności fizycznej i stylu życia.
  • Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu ok 2 litrów płynów dziennie. Najlepsze do picia są: woda, zielona herbata, herbaty owocowe.

Dieta w chorobie Hashimoto ma istotne znaczenie wspomagające i warto ją stosować w celu złagodzenia objawów choroby. W leczeniu Hashimoto ważna, tak więc jest pełna diagnostyka dotycząca zarówno hormonów tarczycy, jak i innych schorzeń, w tym alergii i nietolerancji pokarmowych. Odpowiednie postępowanie żywieniowe jest bardzo ważnym elementem wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i powinno być obowiązkowym elementem wspomagającym w leczeniu Hashimoto. Dzięki dostarczaniu produktów niezbędnych do wytwarzania hormonów tarczycy i unikaniu składników o negatywnym działaniu istnieje możliwość spowolnienia procesu zapalnego gruczołu tarczowego oraz usprawnienia stosowanego leczenia farmakologicznego, co pływa to na złagodzenie objawów choroby, a tym samym na znaczącą poprawę samopoczucia.
Kompleksowe badania pomagają w prawidłowej diagnozie i ustaleniu postępowania zmniejszającego objawy choroby: ewentualnego leczenia hormonalnego i właściwej diety.
Chcesz zbadać swoją tarczycę? Umów się na wizytę do lekarza endokrynologa. Lekarz endokrynolog  zleci odpowiednie badania oraz postawi właściwą diagnozę.

W celu umówienia się na konsultację do  endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny