Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis172017

17 Lis 2017

Wodniak jądra - choroba małych chłopców

Jaką chorobą jest wodniak jądra?

Wodniak jądra jest rodzajem torbieli, czyli owalnego tworu zawierającego płyn otoczony osłonkami. Pojawia się w konsekwencji nieprawidłowego zstępowania jąder do moszny, a dokładnie niezarośnięcia wyrostka pochwowego po zstąpieniu jądra. Wyrostek pochwowy jest fragmentem otrzewnej, który podczas prawidłowego rozwoju płodu powinien się zasklepić i w postaci pustego worka zająć miejsce na przedniej powierzchni jądra.
W przypadku wodniaka jśdra, wyrostek pochwowy nie ulega zamknięciu, wskutek czego gromadzi się w nim płyn otrzewnowy. Powstała w ten sposób struktura przybiera postać wodniaka jądra lub wodniak powrózka nasiennego. Brak wspomnianego zamknięcia oznacza, że jest to najczęściej tak zwany wodniak jądra komunikujący.
Zazwyczaj przed ukończeniem pierwszego roku życia kanał zarasta. Wówczas wodniak jądra u dziecka najczęściej ulega wchłonięciu. Jeżeli nie zniknie, lekarze rozpoznają tak zwany wodniak jądra niekomunikujący.
Gdy zaś torbielka zakotwicza się na przebiegu powrózka nasiennego, ponad jądrem, ale przed wejściem do kanału pachwinowego mówimy o wodniaku powrózka nasiennego.

Wodniak jądra – jakie są objawy i diagnostyka wodniaka jądra?

Pierwszym i podstawowym objawem wodniaka jądra jest powiększenie worka mosznowego. Jednak skóra wokół miejsca chorobowego pozostaje gładka, niezaczerwieniona, nie odnotowuje się też problemów z oddawaniem moczu. Zazwyczaj też jednostronne obrzmienie nie jest bolesne, ale na tyle widoczne, że w końcu pacjent trafia do lekarza. W rzadkich przypadkach nagromadzenie się płynu w mosznie uciska jądra i może dojść do ich bolesności, np. podczas uprawiania sportu. Choroba sama w sobie nie jest niebezpieczna, lekarze są jednak zdania, że nadmierne nagromadzenie się płynu może zaburzać funkcjonowanie jąder, a przez to wpływać pośrednio na produkcję plemników oraz ich jakość, a co za tym idzie na męską płodność. Poza tym specjalista musi wykluczyć, czy nie ma do czynienia z innymi schorzeniami, które dają podobne objawy jak wodniak, np. przepukliną pachwinową, przepukliną mosznową, zapaleniem jądra lub zapalenie najądrza czy nawet nowotworem jądra.
Na szczęście diagnostyka w celu potwierdzenia lub wykluczenia wodniaka nie jest skomplikowana. Obejmuje m.in. diafanoskopię, która polega na podświetleniu moszny, np. latarką. Charakterystyczne dla wodniaka jądra jest to, że światło przenika przez niego na wylot, w przeciwieństwie np. do guza. Stuprocentowe potwierdzenie daje oczywiście badanie ultrasonograficzne moszny, dzięki któremu można przy okazji ocenić ewentualne zmiany w obrębie jąder.

Wodniak jądra - jak przebiega leczenie wodniaka jądra?

Pierwszym krokiem do leczenia jest prawidłowa diagnoza. Stosowane badania to przede wszystkim badanie USG, umożliwiające odróżnienie wodniaka od innych problemów i chorób jąder. Leczenie wodniaka jądra to przede wszystkim leczenie chirurgiczne. Stosuje się je zarówno w przypadkach wodniaków wrodzonych, jak i nabytych, jednak przy wodniakach wrodzonych czeka się zazwyczaj dwa lata (choć nie jest to sztywna bariera) na samoistne ustąpienie.
Wskazania do leczenia wodniaka jądra to:

  • trudności w odróżnieniu wodniaka od przepukliny pachwinowej,
  • brak możliwości dokładnego przebadania jądra,
  • ból,
  • niepłodność,
  • względy estetyczne,
  • możliwość powikłań.

Istnieją dwa rodzaje operacji stosowane w leczeniu wodniaka jądra:

  • zabieg metodą von Bergmanna,
  • zabieg metodą Winkelmanna.

Wodniak jądra wrodzony pojawia się u dzieci dość często, jednak w wielu przypadkach samoistnie ustępuje. Jego leczenie jest bardzo ważne, gdyż może on doprowadzić do niepłodności u mężczyzny.

W celu umówienia się na konsultację u urologa dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny