USG - proste badanie, które może nawet uratować życie!

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

USG

Co to jest badanie USG?

Badanie USG - to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które szybko i precyzyjnie przedstawia faktyczną kondycję zdrowia pacjenta. Metoda całkowicie bezpieczna, bezinwazyjna i szybko dostępna. Pozwala na postawienie celnej diagnozy, mogącej uratować nie tylko nasze zdrowie ale nawet i życie.

Ultrasonografia (USG) jest badaniem pozwalającym na diagnozę narządów wewnętrznych człowieka. W badaniu wykorzystuje się zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych , które umożliwiają wizualizację struktur wewnętrznych organizmu bez wykonywania zabiegu oraz bez podawania środków kontrastowych.Z oceny badanych struktur można wysunąć główne założenia diagnostyczne: określić rodzaj, wielkość i charakter zmiany ( zapalna, zwyrodnieniowa, zanikowa, nowotworowa) a w ostatnim przypadku zasugerować czy przebiega w postaci łagodnej czy złośliwej.

USG jest metodą bardzo dokładną, przy jej pomocy możliwe jest wykrywanie nawet niewielkich zmian w narządach człowieka. Badanie USG u osób zdrowych ma dodatkową wartość, ponieważ daje szansę na wykrycie wielu nieprawidłowości, które bardzo często nie dają żadnych objawów.

Posiadając narzędzie jakim jest ultrasonograf, lekarze specjaliści, w łatwy i bezinwazyjny sposób mogą wykryć i prawidłowo zdiagnozować wiele chorób. Postawienie celnej diagnozy jest niezbędne do podjęcia prawidłowego leczenia pacjenta.

Badanie USG jest ważne w wykrywaniu wielu chorób. Co widać w USG?

Badanie USG - tarczyca

USG tarczycy umożliwia określenie nie tylko kształtu, wielkości i wymiarów tarczycy. Badający w czasie USG tarczycy może również sprawdzić strukturę gruczołu, co pozwoli na stwierdzenie czy w obrębie tarczycy znajdują się torbiele czy guzki. USG tarczycy pozwala też na znalezienie zmian, które są trudne do wykrycia dotykiem.

Badanie USG - piersi

USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, wspomagające wykrywanie zmian łagodnych oraz złośliwych u kobiet przed czterdziestką. USG piersi zalecane jest również pacjentkom starszym, po 40. roku życia, gdyż ultrasonografia pomaga wykryć takie zmiany w piersiach, których często nie wykazuje mammografia.USG piersi jest jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć guzki w piersiach we wczesnym etapie rozwoju.

Badanie USG - jama brzuszna

USG jamy brzusznej jest najczęściej wykonywanym tego typu badaniem. Dzięki USG jamy brzusznej możliwa jest ocena stanu narządów jamy brzusznej – wątroby, pęcherzyka żółciowegoi dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza, gruczołu krokowego, macicy i przydatków. USG jamy brzusznej umożliwia także zdiagnozowanie występowania płynu w jamie brzusznej. USG jamy brzusznej pozwala także stwierdzić, czy dany narząd uległ powiększeniu oraz ustalić źródło występującego bólu.

 Badanie USG - wątroba

Powiększenie wątroby wymaga obserwacji i dalszej diagnostyki. Może być sygnałem choroby zakaźnej lub autoimmunologicznej. Badanie USG wąroby ujawni także stłuszczenie, które jest skutkiem niewłaściwej diety i grozi konsekwencjami metabolicznymi. USG często wykrywa w jej miąższu rozmaite nieprawidłowości, takie jak np. torbiele.

Badanie USG - drogi żółciowe wątroby

W USG dróg żółciowych wątroby widać pęcherzyk żółciowy. Można ocenić jego kurczliwość, rozmiary oraz dostrzec kamienie obecne w jego wnętrzu.

Badanie USG - nerki

Badanie USG nerek pozwala stwierdzić obecność niepokojących torbieli lub guzków oraz kamieni, złogów oraz piasku. Badanie USG doppler pozwala obejrzeć i ocenić funkcjonowanie tętnic nerkowych.

Badanie USG - trzustka

W badaniu USG trzustki widać wszelkie anatomiczne nieprawidłowości w jej budowie, a także stan zapalny, który wymaga leczenia . Obecność torbieli i guzów to wskazanie do pilnej diagnostyki.

Badanie USG - śledziona

Powiększenie śledziony, podobnie jak wątroby, powinno skłonić lekarza do szukania przyczyny takiego stanu. Może sugerować m.in. chorobę zakaźną, immunologiczną, nowotworową.

Badanie USG - jelita

Na monitorze aparatu do USG widać, jak pracują jelita − w jakim tempie się kurczą i czy są drożne. Widać także ich ściany. Gdy są gładkie, nie ma powodów do niepokoju, ale jeśli lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości, skieruje pacjenta na bardziej szczegółowe badania, czyli tomografię komputerową oraz kolonoskopię.

Badanie USG -jajniki i macica

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest bardzo pomocne w leczeniu zaburzeń płodności oraz w diagnostyce ciążowej. Pozwala dostrzec torbiele (które utrudniają kobiecie zajście w ciążę) i guzy w obrębie jajników i macicy, które potencjalnie mogą być nowotworami. Rak jajnika we wczesnym stadium nie powoduje żadnych objawów, a wykrycie go na takim etapie daje szanse na skuteczne leczenie.

Badanie USG - USG urologiczne

USG urologiczne – to badanie obejmujące ocenę nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę gruczołu krokowego (prostaty).

Badanie USG - węzły chłonne

Powiększenie węzłów chłonnych wymaga ich obserwacji. Może być symptomem stanu zapalnego (obecnego lub przebytego), ale także innych chorób, w tym nowotworów.

Badania USG stały się w ostatnich latach jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych. Dostępne na rynku najnowsze aparaty ultrasonograficzne pozwalają na bardzo szczegółową diagnostykę tkanek. Przy pomocy ultrasonografu diagnozuje się szeroki wachlarz chorób i wad rozwojowych.

Badanie USG możesz wykonać w Gabinecie Ultrasonografii w Warszawie na Ursynowie. Badanie USG w Onkolmed Lecznica Onkologiczna wykonuje lekarz radiolog z dużym doświadczeniem, lek. med. Andrzej Jezierski. Przeprowadzając badanie USG radiolog lek. med. Andrzej Jezierski bardzo dokładnie dokona oceny stanu narządów wewnętrznych oraz precyzyjnie określi wszelkie nieprawidłowości w strukturze badanych narządów.

Wszelkie informacjejak się przygotować do badania USG znajdziecie Państwo tutaj: Gabinet Ultrasonografii.

 

W celu umówienia się na badanie USG skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

lek. med. Andrzej Jezierski

lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalizacja lekarza: 
USG

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.