Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi202021

20 Kwi 2021

Torbiel nasienna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Co to jest torbiel nasieniowa?

Torbiel nasieniowa to dolegliwość charakteryzująca się zmianą/zbiornikiem w okolicy najądrza, wypełnionej mętnym płynem, w którego skład wchodzą plemniki i wydzielina najądrza. Do jej powstania dolegliwości dochodzi z powodu zablokowania odpływu nasienia, czego skutkiem jest utrudniony przepływ plemników przez najądrza.
Przyczyny powstawania torbieli nie są do końca znane, jednak zachodzą podejrzenia, że to skurcz ścian znajdujących się w głowie nąjądrza przewodów odprowadzających nasienie, są powodem schorzenia. Sperma zablokowana w przewodzikach powoduje ich powiększenie i powstawanie torbieli wypełnionej nasieniem. U wielu pacjentów torbiel nasieniowa nie wymaga żadnego leczenia, a u innych konieczne jest usunięcie płynu znajdującego się wewnątrz torbieli.

Czynniki zwiększające ryzyko choroby:

  • podeszły wiek,
  • urazy w okolicy moszny,
  • stany zapalne najądrza,
  • zespół von Hippla i Lindau (zwiększona predyspozycja do nowotworu ośrodkowego układu nerwowego i nerek).

Jakie są przyczyny torbieli nasieniowej?

W obrębie jąder i najądrzy wytwarzane jest męskie nasienie, zawierające plemniki i odżywiający je płyn. Fizjologicznie jest ono gromadzone w obrębie najądrzy, a z chwilą osiągnięcia podniecenia seksualnego, kiedy dochodzi do wytrysku, odprowadzana dalej poprzez nasieniowody. Nasienie zostaje wzbogacone o wydzielinę z gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych i tak osiąga swoją ostateczną postać, którą określamy spermą. Zablokowanie odpływu nasienia w obrębie powrózka nasiennego, czyli tuż powyżej najądrzy, prowadzi do powstania jamy wypełnionej płynną zawartością, czyli torbieli nasiennej.
Spermatocele może mieć rozmiary od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów i powodować znaczny dyskomfort i ból w okolicy jąder. Zwykle jednak ma postać małego, niebolesnego, miękkiego zgrubienia wyczuwalnego tuż powyżej jąder. Zamknięcie światła nasieniowodów może być spowodowane stanem zapalnym, czy urazem, ale nierzadko dochodzi do niego bez żadnej istotnej przyczyny.
Niektórzy autorzy wskazują także narażenie na dietylostilbestrol (syntetyczny estrogen) w okresie rozwoju płodowego jako możliwą przyczynę. Przy podejrzeniu torbieli nasieniowej bardzo ważne dla potwierdzenia rozpoznania jest wykluczenie innych poważnych zmian, w tym guzów nowotworowych.
Zwykle wystarcza badanie fizykalne i ultrasonograficzne, które potwierdza obecność płynu w obrębie patologicznej zmiany. Przydatną i prostą techniką jest także podświetlenie zmiany wąskim strumieniem światła, np. z latarki. W przypadku torbieli wypełnionej płynem – widać prześwitujące światło, jeśli zmiana jest lita, światło nie przebija na drugą stronę. Opisana metoda nazywana jest diafanoskopią.
Torbiel nasienną należy także różnicować z żylakami powrózka nasiennego, które stanowią zgrubienia żył biegnących wzdłuż nasieniowodów. Podlegają one leczeniu chirurgicznemu, mogą bowiem upośledzać zdolności rozrodcze mężczyzny.

Jakie są objawy torbieli nasieniowej?

Torbiel nasienna na jądrze często nie daje żadnych symptomów. Pacjenci nierzadko wykrywają zmianę przypadkiem, podczas regularnego samobadania jąder i moszny. Opisują ją wówczas jako wyczuwalne w palcach zgrubienie w jądrze. Nie brakuje też sytuacji, w których spermatocele są rozpoznawane „przy okazji” badania ultrasonograficznego jąder, zleconego z zupełnie innej przyczyny.
Objawy, które mogą towarzyszyć pojawieniu się tej narośli to m.in.:

  • ból jądra,
  • bolesność skóry wokół guzka, 
  • opuchlizna,
  • zaczerwienienie skóry wokół torbieli, 
  • ciągnięcie skóry,
  • uczucie ciężkości płynące z jądra zawierającego guzek.

Mimo tego, iż torbiel nasienna jest łagodną zmianą, należy udać się do lekarza urologa lub lekarza pierwszego kontaktu, by została ona zdiagnozowana przez specjalistę. Może się bowiem zdarzyć, że w dalszym badaniu lekarskim (m.in. fizykalnym, USG moszny, wywiadzie, itp.) medyk wykluczy spermatocele, a wykryje np. stany zapalne najądrza, żylaki powrózka nasiennego, czy nowotwór jądra o charakterze złośliwym.

Jak diagnozuje się torbiel nasieniową?

Torbiel nasieniową diagnozuje się wykonując badanie fizykalne. Zdarza się również, że mężczyzna sam poprzez dotyk zauważa u siebie cystę na najądrzu. Podczas badania za pomocą źródła światła lekarz podświetli mosznę. Ponieważ torbiel jest wypełniona płynem, przepuszcza światło. Dzięki temu możliwe jest odróżnienie cysty od litego guza. Podejrzenie torbieli można potwierdzić podczas badania ultrasonograficznego. Wyklucza się wtedy raka jądra oraz inne przyczyny bólu i opuchlizny moszny. Jeśli badanie nie jest rozstrzygające, lekarz może zlecić rezonans magnetyczny. 

Jak leczy się torbiel nasieniową?

Torbiel nasieniowa nie musi być leczona pod warunkiem, iż nie wywołuje ona u pacjenta uczucia dyskomfortu czy bólu. Należy przede wszystkim obserwować swoje ciało oraz zmiany na nim występujące. W tej sytuacji warto również wykonać badanie USG, które upewni nas, że wszystko jest w porządku. Kiedy jednak okaże się, że torbiel nasienna powiększa się i to w bardzo szybkim tempie, wtedy lekarz zadecyduje o usunięciu jej.
Plusem małej torbieli jest fakt, iż zanika ona samoczynnie i nie zostaje po niej żaden ślad. Jeśli jednak jest ona większa i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, należy podać się zabiegowi chirurgicznemu. Co ważne, operacja ta niesie za sobą ryzyko uszkodzenia nasieniowodu czy najądrza, co za tym idzie – wpłynąć to może na przyszłą płodność mężczyzny. Warto pamiętać, że jeśli torbiel nasienna nie jest dokuczliwa, praktycznie niewyczuwalna, a pacjent planuje w przyszłości posiadać dzieci, nie musi poddawać się ów zabiegowi.

Jak wygląda taka operacja i jak się do niej przygotować?

Zabieg ten polega na nacięciu wykonanym w okolicy najądrza, przez które torbiel zostaje wytłuszczona, a następnie szybko usunięta. Wyjęty guz podaje się do badania histopatologicznego, a nacięcie zszywa za pomocą szwów samorozpuszczalnych.

Ile trwa zabieg?

Około 40 minut, w tym czasie podawane jest także znieczulenie. Kiedy minie parę godzin po operacji i wszystko jest w porządku, pacjent może bez problemu opuścić szpital.
Zabieg ten nie gwarantuje jednak tego, że torbiel nasienna nie powróci w czasie przyszłym. Inną metodą jest także skleroterapia, która polega na usunięciu z torbieli płynu oraz wstrzyknięcie do jej środka substancji, która spowoduje zabliźnienie jej. Pacjent otrzymuje również znieczulenie ogólne lub miejscowe (najczęściej są to leki przeciwbólowe). Niestety, ów zabieg jest tak samo ryzykowny jak operacja chirurgiczna jeśli pacjent planuje w przyszłości posiadać dzieci.

Gdzie pójść na konsultację do lekarza urologa?

Jest wielu lekarzy urologów pracujących w szpitalach czy to w przychodniach. Jedną z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie działa jedna z najlepszych Poradni Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują jedni z najlepszych urologów, onkologów.
Przychodząc na konsultacje do urologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna można być pewnym, że lekarz dokładnie przeanalizuje posiadane wyniki badań przez pacjenta, jeśli to konieczne zleci dodatkowe badania i wdrąży właściwe leczenie.

W celu umówienia się nakonsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-meskich-narzadow-plciowych,torbiel-nasieniowa--spermatocele----leczenie--operacja,artykul,1586929.html
/wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/czym-jest-torbiel-nasienna-i-jak-sie-ja-usuwa/
www.stolicazdrowia.pl/1612/torbiel-nasienna-objawy-przyczyny-diagnoza-le...
medme.pl/choroby/torbiel-nasienna-objawy-leczenie-i-operacja,73739.html
portal.abczdrowie.pl/torbiel-nasieniowa

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny