Test CRP -sprawdź czy potrzebujesz antybiotyku?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Co to jest test CRP?

Test CRP (badanie na białko ostrej fazy) to profesjonalny, płytkowy test diagnozujący podłoże infekcji i stany zapalne poprzez wykrywanie podwyższonego poziomu CRP. Wykonanie testu CRP jest wskazane w celu obrania właściwego kierunku terapii oraz monitorowania skuteczności wdrożonego leczenia.
CRP, czyli tzw. białko ostrej fazy jest wskaźnikiem pomocnym w sytuacji kiedy podejrzewamy infekcję i chcemy określić jej podłoże (zakażenia bakteryjne i wirusowe).
Celem badania CRP jest określenie w organizmie osoby badanej poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Jego podwyższony poziom świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym.W przypadku toczącego się stanu zapalnego oznaczenie stężenia białka CRP jest pierwszym zalecanym badaniem jakie należy wykonać, gdyż jest to jedno z najbardziej czułych białek ostrej fazy zapalenia

W jakim celu wykonywany jest test?

Test CRP pozwoli:
uniknąć niepotrzebnej antybiotykoterapii - poziom CRP jest wskaźnikiem diagnostycznym, pomagającym różnicować podłoże infekcji wirusowej od bakteryjnej. (. W ten sposób dowiemy się czy rzeczywiście jest to infekcja bakteryjna, czy tylko zwykła „wirusówka”. Antybiotyki działają tylko na bakterie!)
wykryć stan zapalny - często chorób oraz schorzeń jelit i układu pokarmowego, rozwoju infekcji bakteryjnej po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych
rozpoznać zwiększone ryzyko rozwoju miażdżycy - u osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej oraz schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, wysokie CRP może wskazywać na rozwój miażdżycy naczyń.

Na czym polega test CRP?

Test CRP trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie wymaga żadnego przygotowania.
Badanie polega na pobraniu próbki krwi, która następnie poddawana jest badaniu. Po zakończeniu testu pacjent otrzymuje gotowy wynik.

 

Test CRP wykonujemy w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie na Ursynowie. Więcej informacji uzyskasz pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

lek. med. Agnieszka Witomska

lek. med. Agnieszka Witomska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Alina Borowska

lek. med. Alina Borowska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Jadwiga Mandziewska

lek. med. Jadwiga Mandziewska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.