Test CINtec Plus P16Ki67

Szanowni Pacjenci! Przypominamy, że w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemią, w związku z tym, na terenie naszej przychodni obowiązuje noszenie maseczek.

Co to jest test CINtec® PLUS?

CINtec® PLUS (p16/Ki-67) to test, który służy do wykrywania zmian nowotworowych na poziomie komórkowym w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. Pozwala zlokalizować komórki, w których normalny (zdrowy) cykl komórkowy został zaburzony w wyniku infekcji wysokoonkogennym wirusem brodawczaka ludzkiego (HR-HPV). Ujawnia niepokojące zmiany tam, gdzie rutynowe badanie cytologiczne nie dostarczyło wystarczających informacji.

W jaki sposób CINtec® PLUS wykrywa nowotwór?

Test CINtec® PLUS zabarwia na określony kolor komórki, w których zaburzony został cykl komórkowy. Każda komórka zakażona HR-HPV, która zaczyna "chorować", produkuje niekontrolowanie tzw. białko p16 i właśnie ono jest biomarkerem, który test wykrywa. Dodatkową zaletą dostępnej obecnie najnowszej wersji testu jest obecność drugiego biomarkera Ki-67 czyli białka proliferacji komórkowej (mnożenia się komórek), dzięki czemu  pozwala na uzyskanie maksymalnej czułości testu.

Dla kogo przeznaczony jest test?

Test CINtec® PLUS jest przeznaczony dla pacjentek, u których badanie cytologiczne dało wynik ASCUS, LSIL lub w innych przypadkach trudnych do interpretacji (brak możliwości postawienia jednoznacznej diagnozy). Dzięki testowi CINtec® PLUS możemy uzupełnić wynik cytologii bez konieczności poddawania się dodatkowym, niekiedy uciążliwym, badaniom (np. powtórne badanie cytologiczne, kolposkopia). Test pozwala na zmniejszenie liczby nieuzasadnionych skierowań na wykonanie poszerzonych badań diagnostycznych oraz skoncentrowanie wysiłków na leczeniu pacjentek rzeczywiście tego potrzebujących.

Jak się przygotować do Cintec Plus?

Na badanie Cintec Plus należy się zgłosić przed badaniem ginekologicznym, 4 dni przed badaniem nie można płukać pochwy, przyjmować leków dopochwowych i tamponów. Co najmniej 24 godziny przed badaniem nie należy współżyć.
Do badania Cintec Plus można także wykorzystac materiał pobrany wcześniej z cytologii konwencjonalnej lub LBC.

Kiedy będzie wynik?
Podpisany elektronicznie wynik  badania otrzymacie Państwo w terminie do 21 dni roboczych.

 

W celu umówienia się na test Cintec PLUS skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mieczysław Panek

Specjalizacja lekarza: 
Onkologia Kliniczna
Chirurgia Onkologiczna
Ginekologia
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Panek

dr n. med. Mariola Małecka

Specjalizacja lekarza: 
Ginekologia
dr n. med. Mariola Małecka

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.