Stulejka - duży problem małych chłopców

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Stulejka to powszechna dolegliwość u chłopców. Jej zlekceważenie może doprowadzić do poważniejszych kłopotów – ważne jest zatem, by w odpowiednim momencie udać się z dzieckiem do lekarza - urologa dziecięcego.

Czym jest stulejka?

Na końcu prącia znajduje się żołądź (główka), która pokryta jest fałdem skóry - napletkiem. W przypadku prawidłowo zbudowanego penisa napletek zarówno w spoczynku, jak i podczas wzwodu penisa, powinien swobodnie i bezboleśnie odprowadzać się z żołędzi do wgłębienia między żołędzią a trzonem prącia. Jeśli tak się nie dzieje, tzn. nie można odprowadzić napletka, bo jest on przyklejony wewnętrzną częścią do żołędzi i na tyle wąski, że całkowicie pokrywa żołądź, wówczas mówimy o stulejce.

Stulejka - kiedy pójść do lekarza urologa dziecięcego?

Nie każda stulejka jest stanem, który wymaga interwencji lekarskiej.Do lekarza urologa dziecięcgo na pewno musimy się zgłosić, gdy zauważymy:

  • obrzęk, stan zapalny napletka lub żołędzi,zaczerwienienie,

  • ropną wydzielinę,

  • zaburzenia oddawania moczu i niepokój dziecka,

  • nawracające infekcje układu moczowego.

Obserwujesz powyższe objawy u swojego dziecka? Nie czekaj, gdyż nie jest skomplikowane.

Stulejka - jak przebiega leczenie stulejki?

W przypadku, gdy mówimy o stulejce fizjologicznej, nie należy podejmować żadnych kroków, jeśli jednak mamy do czynienia ze stulejką właściwą, wskazane jest leczenie. Leczenie stulejki zależy od jej rodzaju. Jeśli mamy do czynienia ze stulejką wrodzoną, czyli taką, która po trzecim roku życia dziecka nie zanika, leczenie w większości przypadków jest zachowawcze. Zabiegi operacyjne stosuje się w tych przypadkach bardzo rzadko. Natomiast, jeśli występuje stulejka nabyta, czyli powstała w wyniku stanów zapalnych, urazów (na przykład po próbach gwałtownego i bolesnego ściągania napletka), która wiąże się z bliznowaceniem oraz rogowaceniem skóry, zwykle leczenie zachowawcze jest nieskuteczne i konieczny jest zabieg operacyjny – plastyka napletka lub obrzezanie w zależności od stanu klinicznego.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza urologa, ponieważ nieleczona stulejka może być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych. Konsekwencją nieleczonej stulejki patologicznej mogą być nawracające zakażenia układu moczowego, zwiększone ryzyko wystąpienia raka prącia, chorób przenoszonych drogą płciową.W przypadku dzieci problemem może być odczuwanie bólu przy oddawaniu moczu, związane z tym wstrzymywanie tej czynności, a co się z tym wiąże kłopoty z kontrolą pęcherza.

Zrozumiałe jest, że każdy rodzic szuka dobrego specjalistydla swojego dziecka. Gdzie się udac? Doświadczony urolog dziecięcy konsultuje w Lecznicy Onkolmed na Ursynowie. Lek. med. Jan Karol Wolski posiada znakomite podejście do Małych Pacjentów. W poradni urologii dziecięcej zdiagnozujesz równiez inne schorzenia układu moczowo-płciowego u swojego dziecka oraz wykonasz USG układu moczowo-płciowego.

 

W celu umówienia się na konsultację u urologa dziecięcego skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologicznapod numerem telefonu: 226434503lub 797581010

 

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.