Sprawdź czy zachorujesz na raka

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

Test na rakaCzy można sprawdzić czy zachoruje się na raka?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy można sprawdzić czy zachoruje się na raka? Współczesna medycyna zna odpowiedź na to pytanie. Osoba chcąca się dowiedzieć czy ma raka ewentualnie czy jest podatna na zachorowanie na nowotwór wystarczy, że zrobi bardzo proste badanie DNA, które określa się mianem płynna biopsja (badanie CNI).
Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest jednym z niewielu ośrodków, w którym można wykonać płynną biopsję (badanie CNI).

Na czym polega test CNI?

Badanie CNI (Copy Number Imbalance) polega na pobraniu od Pacjenta próbki krwi i analizy pod kątem występowania nowotworu - wykrywanie raka z próbki krwi. W każdym momencie, w naszej krwi płynie ok. 150 milionów fragmentów DNA - innowacyjna metoda, opracowana przez Chronix Biomedical, pozwala na sekwencjonowanie całego genotypu człowieka i wychwytywanie nadmiaru lub ubytków fragmentów DNA (ang.: „gains and losses”) pochodzących z komórek nowotworowych. Dzięki temu, analizowany jest cały organizm człowieka, zamiast poszczególnych części ciała, jak to ma miejsce w przypadku biopsji tkankowej i technik radiologicznych. Wynik Testu CNI określa obecność raka u badanej osoby i jego stopień zaawansowania.
Sekwencjonowanie Nowej Generacji (Next Generation Sequencing, NGS) – to metoda, która pozwoliła naukowcom na ustalenie sekwencji całego ludzkiego genomu. Obecnie takie „mapowanie” DNA można stosować w odniesieniu do krążącego we krwi DNA, uwalnianego z krążących komórek lub wolnego pozakomórkowego DNA, (cfDNA – ang. cell-free DNA). cfDNA to krótkie fragmenty chromosomalnego DNA, znajdujące się w krwioobiegu. Fragmenty cfDNA pochodzą z umierających komórek.
Ocena CNI może być skutecznym badaniem przesiewowym w kierunku występowania nowotworu oraz badaniem określającym, czy zabieg chirurgiczny usunął całkowicie nowotwór lub czy nastąpił nawrót choroby nowotworowej. Ocena następuje na podstawie badań przeprowadzonych w odstępach czasowych.
Testy Chronix Biomedical pozwalają na wykrycie raka nawet w jego wczesnej fazie. Badania kliniczne udowodniły ich bardzo wysoką skuteczność, np. w przypadku raka prostaty i raka piersi wynosi ona ok. 92 – 94% (czułość 0,87 – 0,95; specyficzność 0,89 – 0,97). Badanie obarczone jest zatem jedynie niewielkim ryzykiem uzyskania fałszywie ujemnych lub fałszywie dodatnich wyników.
Jest szczególnie wskazane dla pacjentów z grup ryzyka (zagrożonych genetycznie rakiem), mężczyzn z podwyższonym PSA (zagrożonych rakiem prostaty), lub kobiet z zagrożeniem raka piersi, a także dla pacjentów przechodzących leczenie onkologiczne lub pozostających w remisji (monitorowanie).

Co to jest test na obecność raka?

Test na obecność raka (płynna biopsja) to badanie laboratoryjne określające występowanie raka u badanej osoby i jego stopień zaawansowania. Dzięki zwykłemu pobraniu krwi możemy z wielką dokładnością (ponad 90%) wykryć nadwyżki lub ubytki we fragmentach DNA, ściśle związane z występowaniem nowotworu. Wczesne wykrycie jakiejkolwiek formy raka wielokrotnie zwiększa szanse na wyleczenie.
Jeśli należysz do grupy ryzyka zachorowaniem na raka, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą – onkologiem w Onkolmed Lecznica Onkologiczna, która jest placówką partnerską MCD.
Jeśli otrzymasz skierowanie od lekarza prowadzącego, należy zamówić CNI Screen (test na obecność raka), a następnie udać się na badanie krwi do punktu pobrań.
W ciągu 14-21 dni od realizacji badania lekarz prowadzący otrzyma pacjenta wyniki badania i omówi je z nim.
Test na obecność raka (płynna biopsja po pobraniu i wysłaniu próbki krwi przez pacjenta będzie się odbywać w certyfikowanym laboratorium Chronix Biomedical w Niemczech.
Wyniki płynnej biopsji będą gotowe w ciągu 14 – 21 dni od daty badania. Wyniki zostaną przesłane do lekarza prowadzącego, z listy autoryzowanych lekarzy Modern Cancer Diagnostics lub do Onkolmed Lecznica Onkologiczna.
Informacje pochodzą ze strony MCD

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.