Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip132021

13 Lip 2021

Rwa udowa - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Co to jest rwa udowa?

Rwa udowa zaliczana jest do tzw. zespołów korzeniowych. Przyczyną schorzenia jest podrażnienie korzeni nerwowych w okolicy pnia nerwu udowego, czyli kręgów L2, L3, L4. Objawy rwy udowej to najczęściej ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa promieniujący do przedniej części uda, czasami dochodzący aż do stopy, drętwienie kończyny dolnej, niedowład, przykurcze mięśni.

Jakie są przyczyny rwy udowej?

Ogólnie, wszystkie schorzenia wchodzące w skład zespołów korzeniowych (w tym rwa udowa), mogą być wywołane którymś, lub kilkoma jednocześnie, z poniższych czynników:

  • niewystarczająca aktywność fizyczna,
  • nieprawidłowa aktywność fizyczna – źle dobrane ćwiczenia, w wyniku których, dochodzi do uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych, wiązadeł stawowych,
  • uszkodzenie krążka międzykręgowego – dysku – może to powodować ucisk na nerwy,
  • uszkodzenie nerwu udowego – w wyniku np. złamania miednicy, guza miednicy, krwawienia zaotrzewnowego, cukrzycy,
  • tzw. siedzący tryb życia,
  • duża nadwaga, otyłość – prowadzi do powstawania zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie, które zwężają otwory międzykręgowe, a to z kolei powoduje, że stają się one zbyt ciasne dla
  • przebiegających w nich korzonków nerwowych,
  • miejscowy stan zapalny,
  • przeziębienie, wychłodzenie ("przewiało mnie") odcinka lędźwiowego kręgosłupa – w wyniku wychłodzenia powstaje natychmiastowe przykurczenie mięśni przykręgosłupowych,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub choroba zwyrodnieniowa,
  • choroby zakaźne.

Jakie są objawy rwy udowej?

Rwa udowa manifestuje się dolegliwościami bólowymi przedniej części uda, kolana i wewnętrznej strony łydki (mogą one nasilać się w trakcie kichania, czy kaszlu). Chory odczuwa coraz większy dyskomfort podczas chodzenia i przyjmowania pozycji spoczynkowych. Jaki jest charakter bólu w przypadku tego schorzenia? Pacjenci określają ból jako rwący, elektryczny, palący. Zwykle dolegliwości występują jednostronnie (w nielicznych przypadkach obustronnie). W zależności od przyczyny i rozległości zmian chorobowych ból może pojawić się nagle – być ostry (typowy dla nagłych urazów) lub narastać stopniowo (rwa może mieć przewlekły przebieg). Inne, dosyć częste objawy rwy to:

  • wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, 
  • przykurcze w kończynie dolnej, 
  • zniesienie odruchu kolanowego,
  • odruchowe skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego,
  • zaniki mięśnia czworogłowego uda,
  • objaw rozciągowy nerwu udowego (tzw. objaw Mackiewicza typowy dla rwy udowej, chory, leżąc na brzuchu lub boku, odczuwa ból uda przy biernym zginaniu stawu kolanowego).

W ciężkich przypadkach rwy udowej pojawiają się niepokojące symptomy, takie jak:

  • paraliż mięśni,
  • niedowład,
  • zaburzenia czucia,
  • problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca.

Przy wystąpieniu powyższych alarmujących objawów, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej (istnieje podejrzenie uszkodzenia korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego). Wielu pacjentów zastanawia się, jak długo trwa rwa udowa? Z reguły 3 do 12 tygodni, choć zdarza się, że dolegliwości utrzymują się znacznie dłużej, przez miesiące, a nawet lata. 

Jak rozpoznaje się rwę udową?

Do jakiego lekarza powinien się udać pacjent z rwą udową?
Należy wybrać lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób kręgosłupa, który jest doświadczony w leczeniu bólu. Doktorzy specjalizujący się w tej dziedzinie to lekarze rehabilitacji medycznej, neurolodzy, ortopedzi oraz neurochirurdzy.

Jakie testy pozwalają odróżnić rwę udową od rwy kulszowej?
Objaw Lasègue’a (ang. Lasègue’s sign) – czyli pojawienie się bólu promieniującego za kolano przy podnoszeniu wyprostowanej kończyny dolnej w pozycji leżącej na plecach, jest dodatni w rwie kulszowej, natomiast ujemny w rwie udowej.
Objaw Mackiewicza polegający na zgięciu kolana oraz wyprostowaniu kończyny w stawie biodrowym (odciąganie kolana od klatki piersiowej) w leżeniu na boku, jest ujemny w rwie kulszowej, natomiast jest dodatni w rwie udowej. Różnica ta wynika z tego, że nerw kulszowy biegnie z tyłu, a nerw udowy z przodu uda. W związku z tym przy ruchach kończyny dolnej jeden z nich jest zawsze rozciągany powodując ból, a drugi jest w tym samym czasie skracany, co przynosi ulgę.

Jakie badania powinien wykonać pacjent w rwie udowej?
Podstawą jest rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Czasami pomocna jest też elektromiografia (EMG) oraz badanie przewodnictwa nerwowego.

Jak leczy się rwę udową?

Podstawową formą leczenia rwy udowej jest postępowanie zachowawcze, wykorzystujące leki na rwę udową o charakterze przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym mięśnie, a także czasowe unieruchomienie lub odpowiedni odpoczynek. Ponadto ważna jest edukacja mająca na celu poznanie czynników zaostrzających objawy choroby oraz ryzyka nawrotu rwy udowej.
Wśród metod farmakologicznych bardzo duże efekty daje blokada w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Stosuje się tu blokadę dostawową lub okołostawową. Wynika to z przyczyny rwy udowej, kiedy to fragmenty krążka międzykręgowego mogą uciskać biegnące do tyłu od niego korzenie nerwowe czego efektem są dolegliwości bólowe.
Fizjoterapia stanowi jeden z najważniejszych elementów leczenia rwy udowej. Odpowiednio dobrane zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże oraz ćwiczenia ruchowe na rwę udową znacznie przyspieszają ustępowanie objawów i zatrzymują postęp choroby.
Fizykoterapia rwy udowej bazuje na właściwościach prądu elektrycznego, krioterapii, polu magnetycznym i zabiegach cieplnych.
Ćwiczenia na rwę udową mają na celu odbarczenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i uwolnienie uciśniętego nerwu udowego, wzmocnienie osłabionych struktur przykręgosłupowych i rozciągnięcie przykurczonych. W przebiegu rehabilitacji ruchowej poleca się ćwiczenia korekcyjne miejscowe oraz ogólnousprawniające w warunkach całkowitego odciążenia kończyny, np. treningi ruchowe na basenie.
Dodatkowymi metodami wspierającymi leczenie rwy udowej są:
terapia manualna, bazująca na intensywnym masażu tkanek głębokich, połączona z technikami neuromobilizacji, czyli z działaniem ukierunkowanym na przywróceniu właściwej przesuwalności struktur nerwowych przy zastosowaniu technik manipulacyjnych i mobilizacyjnych, jak ćwiczenia bierne i czynno-bierne, wywołujące efekt przekrwienia, odżywienia i uelastycznienia struktur kończyny dolnej obciążonej rwą udową;
kinesiotaping, czyli oklejanie elastycznym plastrem odpowiedniego obszaru uda w celu wsparcia pracy mięśnia czworogłowego, zachowania jego fizjologicznego wzorca ruchowego oraz łagodzenia objawów rwy udowej.

Gdzie można wykonać  wstrzyknięcia do odcinka lędźwiowo-krzyżowego?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest przychodnią w której działa Poradnia Neurochirurgii, gdzie przyjmują bardzo dobrzy i doświadczeni lekarze neurochirurdzy. Można w niej wykonać blokadę dostawową lub okołostawową kręgosłupa.
W celu wykonania wstrzyknięcia do odcinka lędźwiowo-krzyżowego w celu dokonania blokady należy umówić się do wybranego przez siebie neurochirurga pracującego w naszej przychodni na wizytę, podczas której neurochirurg dokona kwalifikacji do zabiegu założenia blokady dostawowej lub okołostawowej.
Na czym polega zabieg blokady dostawowej i okołostawowej można przeczytać tutaj.

W celu umówienia się na konsultację i wykonanie zabiegu u neurochirurga skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. 222902337

Źródła:
itami.pl/rwa-udowa-przyczyny-objawy-leczenie-bolu/
hellozdrowie.pl/pierwsze-objawy-rwy-udowej-jak-je-rozpoznac-i-w-pore-rozpoczac-leczenie/
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup-kosci-stawy/rwa-udowa-przyczyny-objawy-leczenie-aa-A4Xe-YkdF-PyoM.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny