Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar082021

08 Mar 2021

Ropne zapalenie gruczołów potowych - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest ropne zapalenie gruczołów potowych?

Ropne zapalenie apokrynowe (HS) charakteryzuje się stanem zapalnym zlokalizowanym zazwyczaj w okolicach dołów pachowych i pachwin. Stan zapalny przybiera formę bolesnych zmian skórnych, guzów i ropni, które zwykle występują tam, gdzie znajdują się gruczoły potowe, a także pod piersiami, na pośladkach i na wewnętrznej powierzchni ud, gdzie dochodzi do ocierania się skóry. Bolesne ropnie powstałe w wyniku HS znikają samoistnie bądź pękają. Często zdarza się, że dotknięte okolice ciała wydzielają nieprzyjemny zapach.
Powikłania źle leczonego zapalenia gruczołów apokrynowych są na tyle poważne, że mogą się skończyć nawet zgonem pacjenta. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie i pokierowanie pacjenta.
Na ropne zapalenie gruczołów potowych cierpi w Polsce około kilkuset pacjentów. Brakuje dostępu nie tylko do leczenia, ale także do wiedzy o tej chorobie. HS nie jest powszechną chorobą, część lekarzy mylnie diagnozuje ją jako bakteryjną infekcję skórną, co powoduje opóźnienia w postawieniu właściwego rozpoznania.

Jakie są przyczyny powstawania ropnego zapalenia gruczołów potowych?

Etiologia schorzenia nadal pozostaje niejasna Wbrew wcześniejszym poglądom obecnie większość badaczy uważa, że pierwotnie dochodzi do zaczopowania ujść mieszków włosowych, a zajęcie gruczołów potowych apokrynowych i ekrynowych jest procesem wtórnym, spowodowanym masywnym odczynem zapalnym. Również izolowane z wykwitów bakterie (głównie gronkowiec złocisty) odgrywają wtórną rolę w patogenezie choroby. Dlatego też część autorów postuluje, aby starą, wciąż popularną, nazwę hidradenitis suppurativa zastąpić określeniem acne inversa, która wierniej oddaje patogenetyczną istotę schorzenia.
Wśród czynników zaostrzających przebieg HS wymienia się nadmierną potliwość, otarcia skóry, golenie i epilację włosów, stres, nadwagę, palenie tytoniu oraz miesiączkę. Niekiedy u chorych występują zaburzenia hormonalne, głównie hiperandrogenizm. Nie stwierdzono natomiast związku HS z zaniedbaniami higienicznymi. U ok. 30–40% pacjentów obserwuje się rodzinne występowanie choroby, prawdopodobnie związane z dziedziczeniem autosomalnym dominującym lub autosomalnym dominującym z niepełną penetracją genu.

Jakie są objawy ropnego zapalenia gruczołów potowych?

Początkowo pojawiają się zapalenie mieszków włosowych, zaskórniki, grudki i krosty. 
Następnie rozwijają się bolesne, ropne guzki lub podskórne guzy/cysty, które co jakiś czas ulegają samoistnemu przebiciu. Wówczas ze zmian sączy się ropna wydzielina.
Powstałe w ten sposób rany goją się bardzo powoli lub wcale, co w późniejszym etapie choroby prowadzi do powstawania przetok, a dalej blizn. Objawami współtowarzyszącymi są świąd i pieczenie skóry.

Jak rozpoznaje się ropne zapalenie gruczołów potowych?

Ponieważ HS bardzo często jest mylnie diagnozowane jako infekcja skórna, powszechne jest znaczne opóźnienie w jego rozpoznaniu . Bolesne ropnie powstałe w wyniku trądziku odwróconego znikają samoistnie bądź pękają wydzielając ropę. Często zdarza się, że dotknięte chorobą okolice ciała wydzielają nieprzyjemny zapach.
Dermatolodzy zazwyczaj dokonują klinicznej oceny trądziku odwróconego biorąc pod uwagę wiele czynników, które obejmują postać zmiany skórnej, jej umiejscowienie oraz przewlekłość (tj. dwa lub więcej nawrotów w ciągu sześciu miesięcy). Stosuje się ponadto różne skale oceny zmian skórnych, m.in. klasyfikację zmian Hurley, skalę nasilenia HS-PGA 2 oraz skalę bólu.

I stopień zaawansowania klinicznego w skali Hurley: jeden lub więcej odosobnionych ropni bez przetok i bliznowacenia.

Bolesne guzy i ropnie w dołach pachowych, pachwinie, pod piersiami, na pośladkach lub na wewnętrznej powierzchni ud. Początkowo delikatne guzy mają postać twardych grudek wielkości ziarnka grochu. Ponieważ zazwyczaj są czerwone, guzki są często mylone z trądzikiem, infekcją bakteryjną (czyrak), ciężką odmianą trądziku 5 pospolitego lub chorobami wenerycznymi.

II stopień zaawansowania klinicznego w skali Hurley: nawracające ropnie występujące w wielu miejscach z wytworzeniem przetok i bliznowaceniem .

W ropnym zapaleniu apokrynowych gruczołów potowych bliznowacenie może się wykształcić w wyniku 5 długotrwałego lub wielokrotnego występowania ropni w jednym miejscu.

III stopień zaawansowania klinicznego w skali Hurley: liczne ropnie (niektóre tak duże, jak piłeczki golfowe), połączone między sobą przetokami, mogące prowadzić do poważnych blizn i uwolnienia nieprzyjemnego zapachu.

Ropne zapalenie gruczołów potowych jest chorobą przewlekłą o charakterze autoimmunologicznym. W niektórych przypadkach stan chorobowy może nieustannie nawracać i nasilać się z czasem. W związku z tym kluczowe znaczenie ma jak najszybsze zdiagnozowanie i właściwe 3,5 leczenie. Pierwszym krokiem dla pacjentów cierpiących na trądzik odwrócony jest rozmowa z lekarzem, która ma na celu uzyskanie poprawnej diagnozy. Ponieważ HS nie jest powszechnie znaną chorobą zapalną skóry, dla pacjentów z tym schorzeniem bardzo ważna jest otwarta i szczera rozmowa z lekarzem i uzyskanie od niego odpowiedzi na wszelkie pytania.
Trafna diagnoza ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych jest decydująca
Jeśli podejrzewasz u siebie HS i obserwujesz występowanie bolesnych nawracających guzków lub ropni, ważne jest, abyś jak najszybciej porozmawiał z dermatologiem. Lekarz pozwoli ocenić objawy choroby skóry i postawi dokładną diagnozę. Trądzik odwrócony nie jest tak powszechnie znaną chorobą, stąd niektórzy lekarze pierwszego kontaktu nie będą z nią zaznajomieni. 

Jak leczy się ropne zapalenie gruczołów potowych?

Choremu można podawać antybiotyki – zarówno doustnie, jak i miejscowo (w postaci maści). Jak jednak wynika z doświadczenia lekarzy, tego typu leczenie jest mało skuteczne. W związku z tym najczęściej stosuje się leczenie chirurgiczne, które polega na wycięciu obszarów zmienionych chorobowo wraz z marginesem tkanek zdrowych. Jeśli rana jest dość duża, konieczny może być przeszczep skóry.
W ostatnich latach bada się zastosowanie radioterapii w leczeniu ropnego zapalenia gruczołów potowych. Jest to stosunkowo młoda metoda w leczeniu tego typu schorzeń. Aby dowiedzieć się więcej o skuteczności radioterapii w leczeniu tej choroby warto porozmawiać o tym z bardzo dobrym i doświadczonym radioterapeutą.

Gdzie pójść do lekarza?

Onkolmed Lecznica Onkolgiczna to prywatna przychodnia, w której pracują bardzo dobrzy lekarze specjaliści ( w tym chirurdzy i radioterapełci).

W celu umówienia się do radioterapeuty skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkolgiczna pod numerem telefonu:+48222902337

Źródła:
termedia.pl/dermatologia/Nowe-opcje-terapeutyczne-w-ropnym-zapaleniu-apokrynowym-HS-,32849.html
docplayer.pl/34475396-Hidradenitis-suppurativa-mozliwosci-terapeutyczne-opis-przypadku.html
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/dermatologia/ropnie-mnogie-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-kAho-2s3K-Baki.html
seniorzy.pl/PDF%20i%20inne/HS_ulotka.pdf

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny