Ropień Piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Ropień piersi – czym jest ropień piersi?

Ropień piersi jest to schyłkowa postać zapalenia piersi. Powstaje, gdy leczenie zapalenia nie zostało wdrożone lub jest nieskuteczne. Jest to ograniczona przestrzeń wypełniona treścią ropną, której czynnikiem sprawczym są bakterie z rodzaju Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty).

Ropień w piersi przeważnie zajmuje określony kwadrant piersi i sięga głęboko w tkankę gruczołową. Jak każdą infekcję bakteryjną, leczenie zapalenia piersi oraz ropnia polega w pierwszej kolejności na antybiotykoterapii.

Ropień piersi oraz zapalenie piersi przeważnie towarzyszą okresowi połogu i karmienia piersią; problem ten dotyczy 2–3% kobiet karmiących. Zapalenie piersi rozpoczyna się od zajęcia procesem zapalnym tkanki podskórnej sutka (cellulitis). Zwykle dochodzi do niej w 2–3 tygodniu połogu. Bakterie, które powodują infekcję, dostają się w obręb tkanki piersiowej przeważnie drogą przezbrodawkową.

Mikrourazy, otarcia brodawki, powstające w trakcie karmienia piersią, są drogą wnikania patogenów. Typową przyczyną ropnia piersi jest bakteria gronkowca złocistego, ale zapalenie mogą wywołać także liczne tzw. bakterie jelitowe (stanowiące naturalną mikroflorę jelita).

W porę wdrożona antybiotykoterapia powoduje cofnięcie zmian zapalnych. Jeśli natomiast nie rozpocznie się leczenia lub wdroży terapię antybiotykami, na które bakterie są oporne – zapalenie może rozszerzyć się lub ograniczyć w postaci otorbionego ropnia piersi. W tym przypadku sama antybiotykoterapia doustna może być nieskuteczna.

Ropień piersi – jakie są objawy ropnia piersi?

Stan zapalny piersi na podłożu ropnia obserwuje się zazwyczaj 2-3 tygodnie od momentu rozpoczęcia karmienia. Do charakterystycznych dolegliwości zalicza się:

 • bolesność piersi, a w badaniu palpacyjnym oprócz wzmożonej tkliwości gruczołu piersiowego wyczuwalne punktowe stwardnienie o regularnych obrysach,

 • objawy stanu zapalnego: nadmierne ocieplenie, zaczerwienienie skóry w chorobowo zajętej okolicy skóry,

 • powiększone i bolesne sąsiadujące węzły chłonne, głównie pachowe,

 • objawy ogólne: ogólne złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, tachykardia a w badaniach laboratoryjnych podwyższone markery stanu zapalnego: CRP czy OB, ponadto umiarkowana leukocytoza.

Ropień piersi powstały na podłożu torbieli, bez związku z laktacją daje obraz kliniczny zbliżony do obserwowanego w przebiegu raka piersi:

 • ból piersi niezwiązany z miesiączką,

 • wyciek patologicznej wydzieliny z brodawki sutkowej,

 • wciągnięcie brodawki,

 • wyczuwalny palpacyjnie guz.

Są to objawy alarmowe, w związku z tym zawsze wymagają dokładnej diagnostyki.

Ropień piersi – jak przebiega diagnostyka ropnia piersi?

Pierwsze badanie, jakie zaleci lekarz przy podejrzeniu ropnia piersi, to USG. Jeśli stwierdzona zostanie obecność płynu w zbiorniku, będzie można go nakłuć i opróżnić w czasie badania. Dodatkowo lekarz pobiera wtedy materiał do badania mikrobiologicznego. Pozwoli to na dobranie odpowiedniej antybiotykoterapii, która pozwoli na szybszy powrót do zdrowia.

Ropień piersi – jak przebiega leczenie ropnia piersi?

Wczesne wykrycie zmian i odpowiednia farmakologia pozwalają uniknąć dalszego rozwoju choroby. Antybiotykoterapia u kobiet z wyraźnym naciekiem zazwyczaj nie daje spodziewanych rezultatów. W takich przypadkach obserwuje się zmianę i całkowite „wykształcenie” guza (proces ten można przyspieszyć stosując ciepłe okłady). Następnie wykonuje się zabieg operacyjny pozwalający w całości usunąć ropień.

W czasie zabiegu lekarz wykonuje nacięcie, które wielkość zależy od wielkości ropnia (jeśli jest duży wykonuje się dwa nacięcia). Następnie należy go opróżnić oraz oczyścić. W jego wnętrzu umieszcza się sączek, który ma za zadanie zebrać ewentualne pozostałości wydzieliny i nie dopuścić do zbyt szybkiego zarośnięcia rany. Aby przyspieszyć oczyszczanie rana jest przepłukiwana płynami odkażającymi oraz antybiotykiem. Gdy rana zostanie już bardzo dokładnie wypłukana jest zaszywana. Część lekarzy po zabiegu przepisuje antybiotyk.

Ropień piersi – jakie mogę być powikłania ropnia piersi?

Nieleczony ropień piersi może dać następujące powikłania:

 • W przypadkach przebiegających z nasilonymi objawami ogólnymi i wymagających podawania antybiotyków oraz leków przeciwbólowych (które wydzielają się z mlekiem) konieczne może być czasowe zaprzestanie karmienia piersią

 • Przebicie się treści ropnej przez skórę, prowadzące do powstania przetoki (kanału) pomiędzy wnętrzem ropnia a powierzchnią skóry – powikłanie to jest często spotykane przy braku prawidłowego leczenia

 • Przedostanie się bakterii do krwi i ich rozsiew po całym organizmie z powstaniem ropni w innych narządach

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010