Rakowiak płuc - objawy i leczenie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

Około 25% wszystkich rakowiaków występuje w układzie oddechowym. Rakowiak płuc stanowi 1-2% wszystkich nowotworów płuc. Należą one do grupy nowotworów o neuroendokrynnym różnicowaniu (obecność ziarnistości neurosekrecyjnych), ale wykazują wysoki (typowy rakowiak płuc) lub średni (atypowy rakowiak płuc) stopień zróżnicowania. Typowe rakowiaki (około 70% przypadków) cechuje powolny wzrost wewnątrzoskrzelowy (oskrzela główne i płatowe) i sporadyczne występowanie przerzutów, natomiast rakowiaki atypowe płuc (pozostałe 30%) mają skłonność do miejscowego naciekania oraz tworzenia przerzutów w węzłach chłonnych i innych narządach (najczęściej w wątrobie, kościach i mózgu). Pięcioletnie przeżycie w typowych i atypowych rakowiakach płuc wynosi odpowiednio około 90% i 50%.

Rakowiak płuc – Jakie są objawy rakowiaka płuc?

Rakowiak jest guzem złośliwym, ale rośnie znacznie wolniej niż rak. Często występuje w postaci guza widocznego w świetle oskrzela głównego lub płatowego. Może upośledzać drożność oskrzela i być przyczyną nawracających zapaleń płuc lub wywoływać objawy przypominające astmę oskrzelową. Może także dawać objawy ogólne w postaci zaczerwienienia skóry, skurczu oskrzeli, a nawet biegunki. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, rakowiak może być przyczyną upośledzenia sprawności lewej zastawki serca. Uczeni sądzą, że wymienione objawy mogą mieć związek ze zwiększonym wydzielaniem serotoniny. Potwierdzeniem tej teorii jest obecność w moczu chorych metabolitu serotoniny, czyli kwasu 5-hydroksyindolooctowego. Obecność metabolitu serotoniny obserwuje się także w przypadku przerzutów do wątroby. Rzadkie występowanie rakowiaka w płucach tłumaczy się dużą zawartości w tym narządzie oksydazy monoaminy, która metabolizuje serotoninę. Charakterystycznym objawem dla rakowiaka jest i to, że w 75 procentach przypadków badanie radiologiczne klatki piersiowej USG (tzw. prześwietlenie) jest nieprawidłowe.

Rakowiak płuc – jak przebiega leczenie rakowiaka płuc?

Podstawową metodą leczenia rakowiaków płuc jest doszczętne wycięcie nowotworu. W typowych rakowiakach zakres wycięcia zależy od rozległości i umiejscowienia zmiany, przy czym najczęściej (50-60%) wykonuje się lobektomię. Oszczędzające wycięcie jest możliwe wyjątkowo, w przypadku ograniczonych zmian wewnątrzoskrzelowych. U chorych z przeciwwskazaniami do resekcji miąższu płucnego można rozważyć wewnątrzoskrzelowe usunięcie rakowiaka za pomocą lasera. Zasady chirurgicznego leczenia atypowych rakowiaków płuc są identyczne do tych, które stosowane są w niedrobnokomórkowych rakach płuc (NDRP). Wykonywanie oszczędzającej resekcji u chorych na atypowe rakowiaki jest przeciwwskazane.

 

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, onkologa w Poradnii Nowotworów Płuca i Torakochirurgii skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

dr n. med. Maciej Głogowski

dr n. med. Maciej Głogowski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Klatki Piersiowej
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.