Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Co to jest rak brodawkowaty tarczycy?

Rak brodawkowaty tarczycy występuje najczęściej i stanowi ponad połowę nowotworów tarczycy. Jest uważany za postać najłagodniejszą: wzrasta powoli i ma łagodny przebieg kliniczny. Zwykle pojawia się w młodym wieku i dwukrotnie częściej u kobiet. Rak brodawkowaty jest często wieloogniskowy, rzadko przekracza torebkę gruczołu tarczowego, może dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych. Rak brodawkowaty może przebiegać bezobjawowo lub jako postać raka utajonego, wykrywanego przypadkowo w badaniu usuniętego gruczołu z powodu wola. Raka brodawkowatego tarczycy o średnicy poniżej 1 cm nazywamy  mikrorakiem tarczycy.

Jak objawia się rak brodawkowaty tarczycy?

W wielu przypadkach pierwszym objawem raka brodawkowatego tarczycy jest bezbolesny guzek na tarczycy w przedniej części szyi. Pozostałe objawy to:

  • ból gardła,
  • problemy z połykaniem,
  • trudności w oddychaniu,
  • ochrypły głos,
  • powiększone węzły chłonne.

Jak leczony jest rak brodawkowaty tarczycy?

Każdy przypadek raka brodawkowatego tarczycy (nowotworu złośliwego) wykryty za pomocą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) jest wskazaniem do leczenia operacyjnego – całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego (tzw. tyroidektomiatotalna) wrazz regionalnymi węzłami chłonnymi (tzw. limfadenektomia przedziału środkowego i bocznego szyi). Wynika to z faktu, że nowotwór ma skłonność do występowania wieloogniskowo – tj. do rozprzestrzeniania się miejscowego w obrębie samej tarczycy, jak i do szerzenia się poza jej torebkę w obrębie przylegających struktur anatomicznych szyi.

Wyjątkiem jest tzw. mikrorak tarczycy, czyli ognisko raka mniejsze niż 1cm w badaniu histopatologicznym materiału po przeprowadzonej z innych wskazań tyroidektomii, przy nieobecności przerzutów do węzłów chłonnych i przerzutów odległych. W tej sytuacji konieczna jest regularna kontrola ultrasonograficzna (USG) wraz z okresowym monitorowaniem stężenia tyreoglobuliny (Tg).

W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

Zobacz podobne atrykuły:

Jak objawia się rak tarczycy i gdzie go leczyć?

Rak rdzeniasty tarczycy - przyczyny, objawy, leczenie

Co wykryje badanie USG tarczycy?