Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak brodawkowaty tarczycyCo to jest rak brodawkowaty tarczycy?

Rak brodawkowaty tarczycy występuje najczęściej i stanowi ponad połowę nowotworów tarczycy. Jest uważany za postać najłagodniejszą: wzrasta powoli i ma łagodny przebieg kliniczny. Zwykle pojawia się w młodym wieku i dwukrotnie częściej u kobiet. Rak brodawkowaty tarczycy jest często wieloogniskowy, rzadko przekracza torebkę gruczołu tarczowego, może dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych. Rak brodawkowaty tarczycy może przebiegać bezobjawowo lub jako postać raka utajonego, wykrywanego przypadkowo w badaniu usuniętego gruczołu z powodu wola. Raka brodawkowatego tarczycy o średnicy poniżej 1 cm nazywamy  mikrorakiem tarczycy.

Jak objawia się rak brodawkowaty tarczycy?

W wielu przypadkach pierwszym objawem raka brodawkowatego tarczycy jest bezbolesny guzek na tarczycy w przedniej części szyi. Pozostałe objawy to:

  • ból gardła,
  • problemy z połykaniem,
  • trudności w oddychaniu,
  • ochrypły głos,
  • powiększone węzły chłonne.

Jak leczony jest rak brodawkowaty tarczycy?

Każdy przypadek raka brodawkowatego tarczycy (nowotworu złośliwego) wykryty za pomocą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) jest wskazaniem do leczenia operacyjnego – całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego (tzw. tyroidektomiatotalna) wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi (tzw. limfadenektomia przedziału środkowego i bocznego szyi). Wynika to z faktu, że nowotwór ma skłonność do występowania wieloogniskowo – tj. do rozprzestrzeniania się miejscowego w obrębie samej tarczycy, jak i do szerzenia się poza jej torebkę w obrębie przylegających struktur anatomicznych szyi.
Wyjątkiem jest tzw. mikrorak tarczycy, czyli ognisko raka mniejsze niż 1cm w badaniu histopatologicznym materiału po przeprowadzonej z innych wskazań tyroidektomii, przy nieobecności przerzutów do węzłów chłonnych i przerzutów odległych. W tej sytuacji konieczna jest regularna kontrola ultrasonograficzna (USG) wraz z okresowym monitorowaniem stężenia tyreoglobuliny (Tg).

W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.