Plecy - okrągło-wklęsłe u dziecka - przyczyny i objawy

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

 
Plecy okrągło-wklęsłeJaką chorobą są plecy okrągło-wklęsłe?

Plecy okrągło – wklęsłe to wada postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej, której cechą charakterystyczną jest pogłębienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa: kifozy piersiowej oraz lordozy lędźwiowej. W sylwetce osoby z plecami okrągło – wklęsłymi obserwujemy poza zwiększeniem wyżej wymienionych krzywizn, wysunięcie głowy i barków ku przodowi, odstawanie łopatek, uwypuklenie brzucha oraz pośladków. Zmiany powstające w plecach okrągło – wklęsłych wpływają nie tylko na obniżenie sprawności statyczno – dynamicznej, ale także negatywnie oddziaływają na narządy wewnętrzne. Zwiększona lordoza powoduje przesunięcie narządów do przodu, co wpływa na rozciągnięcie mięśni brzucha oraz upośledzenie pracy przepony, tym samym zaburzając prawidłowe oddychanie. W wadzie tej mięśniami nadmiernie rozciągniętymi i osłabionymi będą mięśnie powierzchowne grzbietu jak: czworoboczny, równoległoboczny i najszerszy, mięśnie głębokie grzbietu w szczególności prostownik odcinka piersiowego oraz mięśnie karku. Ponadto do grupy mięśni nadmiernie rozciągniętych i osłabionych należy zaliczyć mięśnie: pośladkowe, kulszowo – goleniowe, a także mięśnie brzucha. Nadmiernie napięte i przykurczone będą mięśnie klatki piersiowej jak: piersiowe większe i mniejsze, a także zębate przednie oraz mięśnie biodrowo – lędźwiowe, proste uda, czworoboczne lędźwi i prostownik grzbietu w odcinku lędźwiowym.

Plecy okrągło-wklęsłe– jakie są przyczyny pleców okrągło-wklęsłych?

Najczęściej przyczyną tej wady jest zwiększony kąt, pochylenia do przodu miednicy, co prowadzi do zwiększenia lordozy lędźwiowej i na drodze kompensacji, dochodzi do pogłębienia kifozy piersiowej.

Zmienione ukształtowanie kręgosłupa wpływa na stan mięśni i więzadeł: mięśnie prostownika grzbietu odcinka piersiowego ulegają rozciągnięciu, a w odcinku lędźwiowym skróceniu. Przykurczowi ulegają także mięśnie obręczy barkowej i klatki piersiowej. Zwiększona lordoza przesuwa narządy jamy brzusznej ku przodowi, co powoduje rozciągnięcie mięśni brzucha. Osłabione są mięśnie pośladkowe.

Plecy okrągło-wklęsłe – jakie są objawy pleców okrągło-wklęsłych?

Plecy okrągło-wklęsłe to wada, w której występują równocześnie cechy charakterystyczne dla pleców okrągłych i wklęsłych. U dziecka z tą wadą występuje zarówno pogłębienie kifozy piersiowej, jak i lordozy lędźwiowej. 
W sylwetce dziecka stwierdza się:

  • pogłębienie kifozy piersiowej,

  • wysunięcie głowy do przodu - broda nie rzutuje na mostek,

  • wysunięcie i odstawanie od klatki piersiowej łopatek,

  • pogłębienie lordozy lędźwiowej,

  • zwiększenie pochylenia do przodu miednicy,

  • wypięty (przodujący) brzuch,

  • uwypuklenie pośladków.

Plecy okrągło-wklęsłe – jak przebiega diagnostyka i leczenie pleców okrągło-wklęsłych?

Leczenie oparte jest o rehabilitację i ćwiczenia.

Plecy okrągło-wklęsłe – gdzie jest dobry ortopeda dziecięcy?

Szukając bardzo dobrego ortopedy dziecięcego warto przyjść do Poradni Ortopedii Dziecięcej Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

 

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010