Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru272017

27 Gru 2017

Opadająca stopa - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest opadająca stopa?

Brak możliwości podniesienia stopy występuje często w związku z osłabieniem albo paraliżem mięśnia łydkowego przedniego, który odpowiada za podnoszenie stopy.  Zazwyczaj wynika ono z urazu dotykającego nerw strzałkowy, który jest wrażliwy na uszkodzenie na całej swojej długości. Zaczyna się on w splocie lędźwiowo-krzyżowym, dokładnie z korzeni L4, L5, S1, S2. Razem z nerwem piszczelowym tworzą razem nerw kulszowy. Nerw strzałkowy głęboki unerwia mięsień przedni łydki, który jest odpowiedzialny za zginanie grzbietowe stopy.

Opadająca stopa - jakie są przyczyny?

Teka przypadłość jak opadanie stopy może wystąpić na przykład w związku z osłabieniem siły mięśni położonych na przedniej powierzchni podudzia (między innymi wskutek porażenia nerwu strzałkowego). Niekiedy jednak bywa to objaw niektórych groźnych schorzeń, takich jak:

  • guz nerwu,
  • udar,
  • uszkodzenie nerwu,
  • uraz rdzenia kręgowego.

Jakie są objawy porażenia nerwu strzałkowego?

Z racji zakresu unerwienia nerwu strzałkowego objawy jego porażenia obejmują zarówno zaburzenia czucia jak i ruchomości.
Występuje porażenie mięśni prostowników co uniemożliwia zgięcie grzbietowe stopy i palców oraz ruch nawracania stopy. Porażone są również mięśnie strzałkowe, co powoduje opadnięcie bocznego brzegu stopy. Jest to tak zwany objaw stopy opadającej. Objaw ten widoczny jest szczególnie podczas chodzenia. Chory ma trudności w stawianiu kroków. Pacjenci nadmiernie zginają kończynę w stawie kolanowym i unoszą ją wysoko a następnie opuszczają ją na palce podobnie jak przy brodzeniu w wodzie.
Objaw ten nazywa się chodem ptasim lub kogucim. Dodatkowo pacjent z porażeniem nerwu strzałkowego nie może stanąć ani chodzić na pięcie. Porażone mięśnie z czasem ulegają zanikowi. Mięśnie zginacze z kolei wtórnie ulegają przykurczowi co prowadzi do powstania tak zwanej stopy końsko-szpotawej, polegającej na przywiedzeniu przodostopia i utrwalonym zgięciu podeszwowym stopy.
Dolegliwości bólowe w przypadku samego uszkodzenia nerwu strzałkowego nie są mocno nasilone. Występują natomiast zaburzenia czucia (osłabienie lub nawet zniesienie czucia) na skórze powierzchni grzbietowej stopy i palców oraz czasem powierzchni bocznej podudzia.

Jak wygląda diagnoza i leczenie opadania stopy?

Ocenę stopnia uszkodzenia nerwu strzałkowego wykonuje się dzięki badaniu elektromiograficznemu (EMG). Badanie to, poprzez sprawdzenie czynności bioelektrycznej mięśnia, pozwala ocenić stopień jego uszkodzenia. W przypadku przerwania ciągłości nerwu, konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na zbliżeniu do siebie i zszyciu obu odcinków uszkodzonego nerwu. Należy również usunąć bliznę, która jest przeszkodą dla wyrastających włókien.
W przypadku mniejszych uszkodzeń, stosuje się szeroko pojętą rehabilitację. Proces regeneracji nerwów zachodzi znacznie szybciej u ludzi młodych niż u ludzi starszych i wyniszczonych. Im uszkodzenie znajduje się bliżej ośrodkowego układu nerwowego, tym prawdopodobieństwo procesu regeneracji nerwu jest mniejsze.

Fizjoterapia w uszkodzeniu nerwy strzałkowego ma na celu:

  • przyspieszenie regeneracji nerwu,
  • zapobieganie zanikom mięśniowym,
  • utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w stawie kończyny porażonej,
  • zapobieganie przykurczom mięśniowym.

Wykorzystuje się w tym przypadku szczególnie ciepłolecznictwo, z racji tego, że ciepło wpływa pozytywnie i przyspiesza w znacznym stopniu regenerację nerwów. Pomocne jest również stosowanie elektrostymulacji oraz prądów różnego rodzaju. Dodatkowo wykonuje się masaże, ćwiczenia czynne, czynno-bierne, samo wspomagane oraz oporowe. Uzupełnieniem wszystkiego jest zastosowanie ortezy, która ma na celu utrzymanie stopy i stawu w prawidłowym (fizjologicznym) ustawieniu, dzięki czemu zapobiega między innymi podwichnięciom w stawie.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa, ortopedy skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny