Nowotwory głowy i szyi - jak je rozpoznać i leczyć?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

GłowaCo to są nowotwory głowy i szyi?

Nowotwory głowy i szyi to grupa nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi. Nie zalicza się do nich nowotworów umiejscowionych w mózgu i gałce ocznej. Rozwijają się one w taki sposób, że pierwsze objawy nowotworów głowy i szyi sugerują przeziębienie. Co więcej, coraz częściej rozwijają się one u osób młodych, które nie palą papierosów ani nie nadużywają alkoholu, a więc u których nie występują tradycyjne czynniki ryzyka. Dowiedz się, jakie są objawy nowotworów głowy i szyi, na czym polega ich leczenie oraz jakie są rokowania.

Jakie są przyczyny powstawania nowotworów głowy i szyi?

Obecnie nie są znane przyczyny powstawania nowotworów głowy i szyi, jednak wiadomo, że w grupie ryzyka zachorowania znajdują się osoby:

 • palące papierosy,
 • nadużywające alkoholu (mężczyźni spożywający 60 g, a kobiety 40 g wysokoprocentowego alkoholu dziennie narażeni są na znacznie wyższe ryzyko rozwoju raka głowy i szyi), narażone na ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),który jest czynnikiem etiologicznym u ponad 90. proc. tych przypadków.

Mężczyźni 2-3 razy częściej chorują na nowotwory głowy i szyi, ale liczba zachorowań wśród kobiet wzrasta. Rak głowy i szyi najczęściej występuje u osób powyżej 40-go roku życia, ale w ostatnich latach w całej Europie, w tym również w Polsce, odnotowuje się wzrost zachorowań wśród ludzi młodych, poniżej 40-go roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. U tych osób nowotwory są bardzo agresywne i najczęściej występują w obrębie jamy ustnej i gardła.

Jak objawiają się nowotwory głowy i szyi?

Objawy mogące sugerować, że mamy nowotwór głowy i szyi:

 • ból języka,
 • nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej,
 • ból gardła,
 • utrzymująca się chrypka,
 • ból i/lub trudności w połykaniu,
 • guzek w szyi,
 • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa.

Jeśli zauważyłaś/eś u siebie któryś z poniższych objawów, utrzymujący się przez okres 3 tygodni, natychmiast zgłoś się do lekarza rodzinnego, który powinien skierować do laryngologa w celu dalszej diagnostyki. W przypadku podejrzenia nowotworu po przeprowadzeniu badań skieruje do onkologa specjalizującego się w tego typu nowotworach. Jednym z najlepszych specjalistów od nowotworów głowy i szyi jest Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki. Prywatnie przyjmuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie.

Nowotwory głowy i szyi – jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Podczas wizyty lekarz laryngolog przeprowadza wywiad oraz badanie polegające na sprawdzeniu czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe.
Od pacjenta nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do wizyty. Jeżeli podczas niej lekarz zaobserwuje zmiany nowotworowe, wtedy skieruje na badania do onkologa mające na celu ustalenie ich charakteru i stopnia zaawansowania.
Leczenie nowotworów głowy i szyi jest uzależnione od stopnia zaawansowana nowotworu. Metod leczenia jest kilka. Może to być:

 • chemioterapia,
 • radioterapia,
 • operacyjne wycięcie zmiany.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki jest jednym z najlepszych specjalistów onkologów zajmujący się nowotworami głowy i szyi. Działalność profesora obejmuje:

 • konsultacje w zakresie diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory narządów głowy i szyi,
 • konsultacje w zakresie diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory centralnego układu nerwowego,
 • konsultacje dotyczące radioterapii i leczenia skojarzonego w różnych lokalizacjach narządowych nowotworów,
 • konsultacje w zakresie leczenia wspomagającego,
 • wykonywanie badań kontrolnych.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chemioterapeuty, neurochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski
Specjalizacja lekarza: 
Neurochirurgia

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Radioterapia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.